Załóż kapelusz/Załóż czapkę – recenzja serii

Tytuł: Załóż kapelusz pirata!, Załóż czapkę policjanta!
Seria: Załóż kapelusz/Załóż czapkę
Autorka: Lenka Chytilova
Ilustracje: Beatriz Castro
 Tłumaczenie: Agnieszka Bernacka
Wydawnictwo: Jupi Jo!
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 gdyby tak na jedną chwilę móc wskoczyć w buty kogoś innego? Bez żadnego wysiłku stać się przenikliwym detektywem lub nieustraszonym astronautą? Wybierz jedną z dwóch (lub obie jednocześnie!) książek, aby sprawdzić czy do twarzy ci – nie w butach, ale w czapce policjanta, kasku budowniczego czy też… nakryciu głowy samego faraona!

Zabawa w odgrywanie ról

Nowa seria od wydawnictwa Jupi Jo! ,,Załóż kapelusz”/,,Załóż czapkę” to dwie kartonowe lektury z wielką dziurą w środku! Wycięcie najlepiej wypełnić twarzą swoją lub swoich bliskich, a następnie zrobić zdjęcie i podzielić się nim w mediach społecznościowych. To świetna zabawa w odgrywanie ról i puszczanie wodzy fantazji.

Autorką ilustracji cyklu jest Beatriz Castro, hiszpańska artystka, która już jako mała dziewczynka uwielbiała rysować i wymyślać historie. Zaraz po ukończeniu nauki w School of Arts in Logrono została profesjonalną ilustratorką. Do tej pory zrealizowała wiele lektur dla wydawnictw na całym świecie.

Załóż czapkę policjanta

Pierwszą z dwóch książek w serii jest ,,Załóż czapkę policjanta”, oferująca możliwość wcielenia się w aż siedem różnych zawodów. Pozwala ona lepiej przyjrzeć się wybranym profesjom, jednocześnie dowiadując się jakie zadania należą do m.in. astronauty, pielęgniarki czy piosenkarza. 

Każda rozkładówka, oprócz pełnostronicowych ilustracji i garści informacji, zawiera także propozycje aktywności. Powiązana jest ona z zawodem, jednak często opiera się na wysileniu umysłu i uruchomieniu wyobraźni, zamiast na wykorzystywaniu jakiejś praktycznej wiedzy. Dzięki temu korzystać z ,,Załóż czapkę policjanta” mogą nawet bardzo mali odbiorcy!

Na uznanie zasługuje również przedstawienie pracownika budowy z długimi włosami, sugerując że jest to kobieta. Większość postaci oraz ich obrysy są przygotowane jednak w taki sposób, że zarówno chłopcy jak i dziewczyny świetnie będą się bawić, stając się ich uzupełnieniem.

Link do strony wydawnictwa: https://jupijo.pl/2-4/136-zaloz-czapke-policjanta.html


Załóż kapelusz pirata

I żeby była jasność, w przypadku drugiej książki z serii ,,Załóż kapelusz pirata”, sytuacja na poziomie aktywności jest także bardzo podoba. Do dyspozycji mamy siedem rozmaitych charakterów – mniej lub bardziej fantastycznych, dzięki którym istnieje możliwość przeżycia fantastycznej przygody!

Z książką można wcielić się np. w przenikliwego detektywa, średniowiecznego rycerza lub badającego lodowce polarnika. Wątek ekologiczny pozwala zastanowić się nad kwestiami klimatycznymi, z kolei rozkładówka z faraonem oraz jego otoczeniem – to okazja do lepszego poznania historii.

,,Załóż kapelusz pirata” to przede wszystkim sposobność fantastycznej zabawy i bliższego zapoznania się z rysem postaci, których często można spotkać tylko w książkach przygodowych lub filmowych produkcjach. Razem z bohaterami uratujecie pasażerów pociągu z wypadku, wytropicie złodzieja biżuterii i zawołacie na obiad swoich członków rodziny z prehistorycznego plemienia!

Link do strony wydawnictwa: https://jupijo.pl/2-4/137-zaloz-kapelusz-pirata.html

Obie książki polecam dzieciom już powyżej 2 roku życia. Choć na wykonanie niektórych aktywności będę musiały jeszcze chwilę zaczekać, to możliwość tak angażującego przebywania z książką, zachęci je m.in. do częstszego sięgania również po inne lektury.


Poprzedni wpis
Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych – recenzja
Następny wpis
Brzuchatek – recenzja książki dla dzieci
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, Agnieszka Bernacka, Beatriz Castro, blog książkowy, bohaterowie, jedność, Jupi Jo!, kartonówka, kartonówki, kreatywna książka, książka aktywnościowa, książka do zdjęć, książka z dziurą, książki dla dzieci, Lenka Chytilova, profesje, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Jupi Jo!, zabawna książka dla dzieci, Załóż kapelusz/Załóż czapkę, zawody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja