Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego – recenzja

Tytuł: Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego
Autor: Ludwik Jerzy Kern
Ilustracje: Kazimierz Mikulski
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Zacznę nietypowo, bo od malarstwa. ,,Psy grające w pokera” to seria niezwykle popularnych obrazów amerykańskiego artysty Cassiusa Marceullusa Coolidge’a, powstała zaraz na początku XX wieku. Jedno z płócien przedstawia, jak sama nazwa wskazuje, grupę psów siedzących wokół stołu do pokera, trzymających w łapach karty, a w pyskach fajki. 

Ludzie już od zamierzchłych czasów (na długo wcześniej przed panem Coolidgem) mieli zamiłowanie do personifikowania zwierząt, a już psów szczególnie. W literaturze dziecięcej, i to w dodatku tej polskiej, także mamy piękny przykład takiego projektu, gdzie głównym bohaterem zostaje czworonóg… a w zasadzie dwunóg, ale z ogonem oraz wielką słabością do kości.

Kim był Ludwik Jerzy Kern?

,,Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego” to pełne wydanie, zawierające wszystkie historie, jakie zostały napisane w serii przez Ludwika Jerzego Kerna. Jeżeli nuciliście kiedyś piosenki ,,Nie bądź taki szybki Bill” lub ,,Cicha woda”, to warto wiedzieć, że pan Ludwik był ich autorem. Zasłużył się także bajką ,,Proszę słonia”, a za całokształt został nawet Kawalerem Orderu Uśmiechu.

,,Ferdynand Wspaniały” pierwszy raz ukazał się w druku w 1963 roku z ilustracjami Kazimierza Mikulskiego. W tej klasycznej wersji wznowiło opowieści wydawnictwo Literackie, nadając im twardą oprawę oraz duży, prezentowy format. 

W jaki sposób powstała książka o Ferdynandzie?

Wieść niesie, że odpowiedzialny za tę historię był pies samego Ludwika Jerzego Kerna. Suczka o wymownym imieniu Farsa miała spędzać czas ze swoim opiekunem. Wieczorem pisarz stukał na maszynie, a ona spała. W pewnym momencie zaczęła z zamkniętymi oczami przebierać łapami, drżeć, szczerzyć zęby i warczeć. Ewidentnie Farsie coś się śniło.

Kern zaczął się zastanawiać, co też może śnić się psu i doszedł do wniosku, że prawdopodobnie śni się jej, że jest człowiekiem. Pomysł na książkę był więc gotowy!

Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego

Pozycja składa się na dwie części: ,,Ferdynand Wspaniały” oraz ,,Zbudź się Ferdynandzie”. Na niemal 350 stronach opisane zostały losy tytułowego bohatera, który pewnego dnia postanawia stanąć na dwóch łapach i wyruszyć w miasto po przygody.

W trakcie swojej wyprawy odwiedza różne miejsca. Poznaje je z perspektywy psa, którego wszyscy biorą za człowieka. Nie byle jakiego człowieka! Każdy uważa, że Ferdynand jest po prostu… wspaniały. Nic dziwnego, u krawca otrzymał skrojony na siebie garnitur wraz z wyposażeniem. Poza tym nie ma osoby, która nie uległaby jego urokowi.

,,Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego” to książka humorystyczna i wartościowa. Napisana pięknym, kwiecistym językiem, jakiego się już niestety rzadko używa. Jednocześnie, to pozycja ponadczasowa, o uniwersalnym wymiarze.

Polecam ją serdecznie wszystkim czytelnikom powyżej 5 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4169/wszystkie-przygody-ferdynanda-wspanialego


Poprzedni wpis
Uczymy się – recenzja serii o ekologii, higienie i etykiecie
Następny wpis
Światła Północy. Drzewo portalu – część I – recenzja
Tags: +5, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, dawne lektury szkolne, Ferdynand Wspaniały, Kazimierz Mikulski, klasyka, klasyka literatury dziecięcej, książki z PRLu, książki z sentymentem, Literackie, Ludwik Jerzy Kern, pies, pies Ferdynand, polska klasyka literatury dziecięcej, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego, Wydawnictwo Literackie, zbiór opowiadań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja