Światła Północy. Drzewo portalu – część I – recenzja

Tytuł: Światła Północy. Drzewo portalu – część I
Seria: Światła Północy
Scenariusz: Malin Falch
Rysunki: Malin Falch
Tłumaczenie: Mateusz Lis
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Pod zorzą polarną, na dalekiej Północy, istnieje przejście do niezwykłego świata zwanego Jotundale. To tam trolle z różnymi magicznymi stworzeniami starają się stawić czoła egoistycznym wikingom. Wspierane są przez dziewczynkę z innego świata – Sonję, która znalazła się w nim przypadkowo, choć Jotundale musiał być jej wcześniej pisany.

Seria Światła Północy

,,Świata Północy” to seria, która w polskim nakładzie ukazuje się nieprzerwanie od 2021 roku. Jej autorką jest norweska twórczyni Malin Falch, z którą miałam przyjemność rozmawiać przy okazji Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Kliknijcie w link poniżej, żeby przeczytać ciekawostki o cyklu oraz dowiedzieć się o inspiracjach Falch podczas pracy:

Do tej pory w ramach serii ukazały się:

Portal do innego świata

,,Światła Północy. Drzewo portalu – część I” to już piąty tom serii i zarazem bezpośrednia kontynuacja poprzednich części. Choć fabuła urywa się w nim dokładnie w połowie, narracja mocno pędzi naprzód, zdradzając mnóstwo tajemnic historii.

W czterech rozdziałach i prologu przedstawione zostaje mityczne drzewo, za pomocą którego możliwe jest podróżowanie między światami. Wuj Sonji dzieli się z nią szczegółami odnośnie tych osobliwych teleportacji. Wspólnie dochodzą do siebie po wyczerpującym odbiciu dorosłego z rąk nieprzyjaznych trolli, jednak kolejne zagrożenie czai się już w lesie.

Starcie z wikingami

Jarl, który od dawna nie może pogodzić się z przegraną w starciu z Espenem, wreszcie dostaje chłopaka w swoje ręce. Zamierza zabrać go na łódź, a następnie rzucić na pożarcie mitycznemu wężowi, żeby ten przestał go prześladować. Zanim jednak to nastąpi, na czytelników czeka pojedynek dwóch bohaterów. Pojedynek, który niespodziewanie zostanie przerwany przez… 

Nie zdradzę tej informacji, żeby nie psuć zabawy. Wioskę wikingów zakłóci jednak ktoś, kto będzie podążał tropem Sonji i to ktoś, kogo już znamy z poprzednich części.

Akcja szybko mknie do przodu

Piątym tom komiksu ,,Światła Północy” to niezmiennie sprawnie opowiedziana historia, ilustrowana bogato pejzażami, które niezwykle mocno kojarzą się z pięknem norweskiej przyrody.  Lektura tej części z pewnością każdemu pójdzie też wyjątkowo sprawnie, ponieważ jest dość skromna pod kątem dialogów. Większość fabuły rozgrywa się w milczeniu, prezentując akcję wyłącznie w obrazie.

Niewiele można finalnie powiedzieć o samym tym wycinku historii. Aby ocenić jej wkład w całą opowieść, należy poczekać na kontynuację. 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Swiatla-Polnocy.-Drzewo-portalu-czesc-1.-Tom-5,72718366,p.html


Poprzedni wpis
Wszystkie przygody Ferdynanda Wspaniałego – recenzja
Następny wpis
Ziemianie – recenzja artystycznej książki
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +9, 2023, blog książkowy, Egmont, Jotundale, komiks, komiksy dla dzieci, książki dla dzieci, książki o Nowergii, magia, Malin Falch, Mateusz Lis, mitologia norweska, Norwegia, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Światła Północy, Światła Północy. Drzewo portalu - część I, trolle, Wikingowie, Wydawnictwo Egmont

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja