Ziemianie – recenzja artystycznej książki

Tytuł: Ziemianie
Autorka: Ewa Solarz
Ilustracje: Robert Czajka
Wydawnictwo: Druganoga
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Rada Międzyplanetarnej Ekspedycji Badawczej zleciła wykonanie raportu dotyczącego mieszkańców Ziemi. Najinteligentniejsze istoty w kosmosie wzięły pod lupę nas oraz naszą planetę, żeby lepiej zrozumieć kim jesteśmy… i dokąd zmierzamy. Co z tego wszystkiego wynikło oraz czego my sami możemy się z tego raportu dowiedzieć?

,,Ziemianie” to artystyczna, popularnonaukowa książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Druganoga. Jej autorką jest Ewa Solarz – historyczka sztuki oraz popularyzatorka polskiej kultury. Z kolei za ilustracje odpowiada Robert Czajka: malarz, grafik oraz projektant papierowych zabawek.

Ziemianie zadzierają nosa

Przeważnie w książkach dla dzieci stara się przekonać czytelników, że ludzie są pępkiem świata. Autorzy rozwodzą się nad niezwykłą inteligencją oraz sprawczością ziemskiego społeczeństwa, zupełnie pomijając wszelkie wady i przywary.

W ,,Ziemianach” już od pierwszych stron można zauważyć, że my jak i nasza planeta traktowana jest z dużym dystansem. Narrator słusznie zauważa, że takich Ziem jest na pęczki, a przekonanie o wyjątkowości nie jest w najmniejszej mierze uzasadnione (dlatego też nie powinniśmy mieć powodów do zadzierania nosa).

Trochę ziemskiej statystyki

Mimo to, zamieszkujemy planetę pod wieloma względami niezwykłą. Nas także wyróżniają cechy, których inni mogliby pozazdrościć (choć czasami używamy ich ze złą intencją). Abstrahując jednak od opinii, liczą się przede wszystkim… liczby! A tych w ,,Ziemianach” nie brakuje.

Autorka z apteczną wręcz precyzją przytacza rozmaite ciekawostki, obejmując je ramami matematycznymi. Z książki można więc dowiedzieć się m.in. jaki procent na Ziemi stanowią pastwiska, ile wody to woda słodka czy jak długo rekordziści potrafią wytrzymać na jednym oddechu. Nie brakuje również ciekawostek – np. ta że wszyscy ludzie na naszej planecie ważą 20 razy mniej niż wszystkie grzyby czy trzy razy mniej niż wszystkie… wirusy!

Kompendium o człowieku

,,Ziemianie” to książka inspirująca, wypełniona informacjami mocno oddziałującymi na wyobraźnię, ale także bardzo rozległa tematycznie. Autorka założyła sobie bardzo trudne zadanie opowiedzenia o ludzkości. Jest tu więc trochę o geografii, anatomii, płciowości czy historii.

Trzeba przyznać, że było to wyzwanie, przez które udało się przejść śpiewająco. ,,Ziemianie” są więc kompletnym zbiorem informacji na temat człowieka – jako jednostki i całego społeczeństwa. To książka, z której można wiele się nauczyć  – która podsuwa rozmaite tematy do rozmowy oraz pozostawia czytelnika z rozmaitymi refleksjami.

Piękne wydanie oraz artystyczna oprawa graficzna to wisienki na torcie tej pozycji. ,,Ziemianie” sprawdzą się jako oryginalny prezent dla każdego powyżej 7 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://druganoga.com/sklep/986_ziemianie


Poprzedni wpis
Światła Północy. Drzewo portalu – część I – recenzja
Następny wpis
Ptaki. Modele 10 gatunków do złożenia – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2023, blog książkowy, ciekawostki, Druganoga, Ewa Solarz, książka dla dzieci, książka na prezent, książka o ziemianach, książka popularnonaukowa, książka z ciekawostkami, książki na prezent, recenzent książek, Robert Czajka, Wydawnictwo Druganoga, Ziemia, Ziemianie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja