Kałużysko – recenzja książki dla dzieci o depresji

Tytuł: Kałużysko
Autorka: Anna Augustyniak
Ilustracje: Kasia Augustyniak
Wydawnictwo: Albus
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Depresja to niezwykle trudne zjawisko, nawet dla dorosłych. Większość osób woli trzymać się od niej z daleka, jakby była wielkim potworem z kłującymi kolcami. Czasami jednak nie da się jej przemilczeć, zamknąć w pudełku i udawać, że nie istnieje. Depresja dotyka wielu dorosłych, ale także dzieci. Rodzice oraz opiekunowie powinni zadbać o odpowiednie leczenie dla maluchów i pozwolić zrozumieć pozostałym dzieciom czym ta choroba jest.

,,Kałużysko” to unikatowa książka, która jako jedna z nielicznych na polskim rynku wydawniczym ukazuje temat depresji. Jej autorką jest Anna Augustyniak, a ilustracje stworzyła Kasia Augustyniak. Pozycja została wydana nakładem wydawnictwa Albus. 

Jak rozmawiać z dzieckiem o depresji?

Głównym bohaterem książki jest 6-letni Kuba. Chłopiec ma młodszą siostrę o uroczym przezwisku Piszczydło oraz starszego brata Emila. Emil ma 8 lat i pewnego dnia wydarza się coś, co diametralnie wpływa na życie całej rodziny. Starszy chłopiec rozlewa się i staje się kałużą. 

Ten symbolicznie ukazany rozpad jednego z bohaterów, pozwala uzmysłowić czytelnikom skalę choroby. To, w jaki sposób wpływa ona na ludzi i jakie wywiera wrażenie na pozostałych członkach rodziny. Książka nakreślając przyczyny i ukazując zmianę Emila, umożliwia odbiorcom kontynuowanie rozmowy na temat depresji po lekturze. Z jej pomocą nieco łatwiej odpowiedzieć na pytanie m.in.:

  • czym jest depresja,
  • co czuje osoba chorująca na depresję,
  • w jaki sposób funkcjonować z taką osobą,
  • jak można pomóc komuś choremu.

Chłopiec, który stał się kałużą

Rodzice Kuby postanawiają na pewien czas zmienić otoczenie dla swoich dzieci. Zabierają je do miejsca, gdzie mogą przebywać one blisko natury, nie są przez nikogo strofowane i pozwala się im być po prostu dziećmi. Emil – jako falująca woda w wiaderku towarzyszy swojemu rodzeństwu. Obecny jest jednak tylko fizycznie. Autorka doskonale przedstawiła obraz dziecka pozbawionego chęci życia, zrezygnowanego i wycofanego. Choć nie da się zaprzeczyć, że spędza czas z innymi – to w rzeczywistości sam musi zdecydować, czy chce naprawdę powrócić.

Za wartościowe w ,,Kałużysku” uważam także otwarte zakończenie. Nikt tutaj nie mydli oczu, że wszystko skończy się wielkim happy endem. Podczas rozmowy mamy z Kubą także czytelnik dowiaduje się, jakie są możliwe scenariusze na przyszłość. Opcji jest kilka, ale czuć w tej historii dużo nadziei. 

Światowy Dzień Walki z Depresją

,,Kałużysko”, co warte podkreślenia, nie jest książką wypełnioną smutkiem. Choć porusza istotny temat, w równej mierze skupia się na momentach pełnych radości jak i tych związanych z depresją. Ukazuje chorobę jako przejściowy stan, na który wpływ ma wiele czynników – przede wszystkim jednak, są to czynniki, które można pokonać.

23. lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. To ważna data, która pozwala takim książkom jak ,,Kałużysko” krzyczeć jeszcze głośniej. Bez względu na to czy w rodzinie jest ktoś, kto choruje na depresję, czy sami przechodzimy ten trudny etap w naszym życiu – ta książka sprawdzi się na wielu poziomach. Warto po nią sięgać z dziećmi już powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://albus.poznan.pl/


Poprzedni wpis
100 Pics – recenzja serii gier karcianych
Następny wpis
Wielka podróż Koko – recenzja pierwszej części
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2023, ALBUS, Anna Augustyniak, blog książkowy, choroba, choroba psychiczna, depresja, depresja u dzieci, Kałużysko, Kasia Augustyniak, książki dla dzieci, nadzieja, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, rodzina, Światowy Dzień Walki z Depresją, ważne książki dla dzieci, Wydawnictwo Albus

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja