Szalik ciotki Melancholii – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Szalik ciotki Melancholii
Autorka: Ewa Zawisza-Wilk
Ilustracje: Paweł Wąsowicz
Wydawnictwo: Studio Koloru
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Melancholia pojawia się często nieproszona, zazwyczaj w towarzystwie jesiennych deszczy i szaro-burych dni. Mogą ją wywołać wspomnienia, samotność lub brak perspektyw na kolejne tygodnie oraz miesiące. Melancholię miał lepiej poznać bohater, którego możliwe, że już znacie. Szczurek z pięknej książki ,,Plasterki na tęsknotę”.

,,Szalik ciotki Melancholii” jest poniekąd kontynuacją tej opowieści, a z drugiej strony – zupełnie osobną historią. Pozwala młodym czytelnikom wytłumaczyć tak trudne pojęcia jak smutek, przygnębienie, apatia, załamanie, a nawet depresja. Autorką zarówno tej jak i poprzedniej książki jest Ewa Zawisza-Wilk, a nastrojowe, poetyckie ilustracje stworzył Paweł Wąsowicz.

Kiedy pojawia się melancholia

W ,,Szaliku ciotki Melancholii” narrator delikatnie waży słowa, żeby trafić z przekazem nawet do bardzo wrażliwych odbiorców. Opisuje perypetie starszego wiekiem Szczurka, który wspominając swoją nieżyjącą przyjaciółkę Wiewiórkę, wpada w pewien stan odrętwienia.

Tak się składa, że jednocześnie trwa jesień i nieuchronnie do norki bohatera zbliża się zima. Pogoda psuje się, chłód wypełnia przestrzenie i Szczurek zaczyna wspominać chwile, które w żaden sposób nie mogą już powrócić.

Jak pomóc przyjacielowi?

Stan Szczurka ukazany jest jako pewien proces. Młody czytelnik może obserwować jak bohater powoli, pod wpływem różnych bodźców, zamyka się w sobie – to, co dotychczas sprawiało mu radość, przestaje go cieszyć. Nie zwraca uwagi na przyjaciół, ich towarzystwo zamiast dawać mu ukojenie – męczy go oraz wprawia w dyskomfort.

W ,,Szaliku ciotki Melancholii” to właśnie bliscy Szczurka biorą sprawy w swoje ręce. Nie pozwalają się zbyć – postanawiają zasięgnąć rady kogoś bardziej doświadczonego, żeby pomóc przyjacielowi, bo przecież wyraźnie widzą, że on tej pomocy bardzo potrzebuje.

Szalik pełen melancholii

I kolejny raz – co uważam za niezwykle wartościowe w tej książce, pokazuje się nam pewien proces. Leczenie Szczurka nie odbywa się za pomocą dotknięcia czarodziejską różdżką. Musi upłynąć trochę czasu, żeby bohater mógł znów odnaleźć sens życia.

Całości towarzyszy piękny oraz wzruszający motyw tytułowego szalika. Szalika, który oplata się wokół szyi i nie pozwala ściągnąć. Odbiera dech, drapie w szyję i choć jego obecność jest uciążliwa, potrzeba zaangażowania kilku osób, by wreszcie udało się go skutecznie pozbyć.

Książka ,,Szalik ciotki Melancholii” to niezwykle ważna lektura w domowej biblioteczce. Pozwala przepracować trudny temat i spojrzeć na niego także z perspektywy osoby, która może pomóc bliskim ponownie odnaleźć w sobie wiosnę.

Link do strony Wydawnictwa: https://studiokoloru.eu/pl/p/Ilustrowana-ksiazka-dla-dzieci-Szalik-ciotki-Melancholii/82


Poprzedni wpis
Tatu i Patu. Szalone maszyny – recenzja patronatu
Następny wpis
Ty – recenzja ważnej książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, choroba, choroba psychiczna, czas, depresja, empatia, Ewa Zawisza-Wilk, jesień, książki dla dzieci, książki o smutku, melanchologia, Paweł Wąsowicz, przyjaciele, przyjaźń, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, smutek, Studio Koloru, Szalik ciotki Melancholii, Szczur, szczurek, wsparcie, Wydawnictwo Studio Koloru, zrozumienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja