➜ Tytuł: Szalik ciotki Melancholii
➜ Autorka: Ewa Zawisza-Wilk
➜ Ilustracje: Paweł Wąsowicz
➜ Wydawnictwo: Studio Koloru
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Melancholia pojawia się często nieproszona, zazwyczaj w towarzystwie jesiennych deszczy i szaro-burych dni. Mogą ją wywołać wspomnienia, samotność lub brak perspektyw na kolejne tygodnie oraz miesiące. Melancholię miał lepiej poznać bohater, którego możliwe, że już znacie. Szczurek z pięknej książki ,,Plasterki na tęsknotę”.
,,Szalik ciotki Melancholii” jest poniekąd kontynuacją tej opowieści, a z drugiej strony – zupełnie osobną historią. Pozwala młodym czytelnikom wytłumaczyć tak trudne pojęcia jak smutek, przygnębienie, apatia, załamanie, a nawet depresja. Autorką zarówno tej jak i poprzedniej książki jest Ewa Zawisza-Wilk, a nastrojowe, poetyckie ilustracje stworzył Paweł Wąsowicz.
Kiedy pojawia się melancholia
W ,,Szaliku ciotki Melancholii” narrator delikatnie waży słowa, żeby trafić z przekazem nawet do bardzo wrażliwych odbiorców. Opisuje perypetie starszego wiekiem Szczurka, który wspominając swoją nieżyjącą przyjaciółkę Wiewiórkę, wpada w pewien stan odrętwienia.
Tak się składa, że jednocześnie trwa jesień i nieuchronnie do norki bohatera zbliża się zima. Pogoda psuje się, chłód wypełnia przestrzenie i Szczurek zaczyna wspominać chwile, które w żaden sposób nie mogą już powrócić.
Jak pomóc przyjacielowi?
Stan Szczurka ukazany jest jako pewien proces. Młody czytelnik może obserwować jak bohater powoli, pod wpływem różnych bodźców, zamyka się w sobie – to, co dotychczas sprawiało mu radość, przestaje go cieszyć. Nie zwraca uwagi na przyjaciół, ich towarzystwo zamiast dawać mu ukojenie – męczy go oraz wprawia w dyskomfort.
W ,,Szaliku ciotki Melancholii” to właśnie bliscy Szczurka biorą sprawy w swoje ręce. Nie pozwalają się zbyć – postanawiają zasięgnąć rady kogoś bardziej doświadczonego, żeby pomóc przyjacielowi, bo przecież wyraźnie widzą, że on tej pomocy bardzo potrzebuje.
Szalik pełen melancholii
I kolejny raz – co uważam za niezwykle wartościowe w tej książce, pokazuje się nam pewien proces. Leczenie Szczurka nie odbywa się za pomocą dotknięcia czarodziejską różdżką. Musi upłynąć trochę czasu, żeby bohater mógł znów odnaleźć sens życia.
Całości towarzyszy piękny oraz wzruszający motyw tytułowego szalika. Szalika, który oplata się wokół szyi i nie pozwala ściągnąć. Odbiera dech, drapie w szyję i choć jego obecność jest uciążliwa, potrzeba zaangażowania kilku osób, by wreszcie udało się go skutecznie pozbyć.
Książka ,,Szalik ciotki Melancholii” to niezwykle ważna lektura w domowej biblioteczce. Pozwala przepracować trudny temat i spojrzeć na niego także z perspektywy osoby, która może pomóc bliskim ponownie odnaleźć w sobie wiosnę.
Link do strony Wydawnictwa: https://studiokoloru.eu/pl/p/Ilustrowana-ksiazka-dla-dzieci-Szalik-ciotki-Melancholii/82