Kulawa kaczka i ślepa kura – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Kulawa kaczka i ślepa kura
Autor: Ulrich Hub
Ilustracje: Jorg Muhle
Tłumaczenie: Eliza Pieciul-Karmińska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2022
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Każda przyjaźń jest niezwykła, choć może rodzić się w różnych okolicznościach. Tym razem dwiema przyjaciółkami są bardzo nietypowe postacie – kaczka oraz kura. Obie lubią mieć mocne opinie i choć początkowo wydają się od siebie bardzo różnić, finalnie dochodzą do podobnych wniosków. 

,,Kulawa kaczka i ślepa kura” to kolejna nietuzinkowa książka mistrza słowa – Ulricha Huba. Do tej pory nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazały się już tego autora:

Tekstowi towarzyszą doskonałe ilustracje Jorga Muhle’a, znanego m.in. z niektórych powyższych pozycji, a także:

DWIE BOHATERKI I DWA PUNKTY WIDZENIA

Ulrich Hub każdorazowo w swoich książkach opiera się na bohaterach zwierzęcych, wykorzystując ich do opowiedzenia historii osobowości oraz uroku. W ,,Kulawej kaczce i ślepej kurze” zestawia obok siebie dwa zupełnie różne charaktery. Pierwsza z bohaterek jest ograniczona ruchowo, zamknięta na eksplorowanie świata i nowe doświadczenia. Jej oazą jest własne, niewielkie podwórko, w którym może czuć się bezpiecznie.

Druga bohaterka, czyli kura, zjawia się u kaczki przypadkiem. Kura jest niewidoma od maleńkości, ale zupełnie nie przeszkadza jej to w podążaniu za marzeniami. Swoim entuzjazmem pragnie zarażać innych, chce czerpać z życia i się nim cieszyć.

CELEM JEST DROGA

Okazuje się jednak, że któraś z nich jest nie do końca szczera. Oszukuje nie tylko swoją nową towarzyszkę, ale także czytelnika. Nie robi tego bez powodu – chce udowodnić, że w podróżowaniu nieważny jest cel, ale droga, którą się pokonuje. Istotne jest pokonywanie przeciwności losu i poznawanie samego siebie oraz innych.

,,Kulawa kaczka i ślepa kura” kryje w sobie wiele mądrości podanych w lekkiej, humorystycznej formie. Nic bowiem nie trafia tak dobrze do młodych czytelników jak inteligenty tekst, który pozwala się uśmiechnąć i zrelaksować – jednocześnie pozostawiając w głowie ważne lekcje na temat uniwersalnych prawd.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Wszystkie książki Ulricha Huba to pozycje uniwersalne, które można czytać w każdym wieku i każdym towarzystwie. Pozwalają zrozumieć, że czasami przyjaźnie rodzą się w wymagających warunkach. Że nasze marzenia i potrzeby mogą się zmienić. Że to, czego potrzebujemy, jest dużo bliżej, niż kiedykolwiek wcześniej przypuszczaliśmy.

Polecam ,,Kulawą kaczkę i ślepą kurę” czytelnikom już powyżej 6 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/kulawa-kaczka-i-slepa-kura.html


Poprzedni wpis
Witek i słońce Macedonii – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Miny Alberta – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, cel, droga, Dwie Siostry, Eliza Pieciul - Karmińska, Jorg Muhle, książki dla dzieci, Kulawa kaczka i ślepa kura, marzenia, podróżowanie, przeciwności, przyjaźń, recenzje książek dla dzieci, trudności, Ulrich Hub, Wydawnictwo Dwie Siostry

3 komentarze. Zostaw komentarz

 • Czy w książce są odniesienia do wiary, boga, biblii? Sądząc po opisach dwóch innych książek tego autora obawiam się, że ta również może nie być neutralna, ale sama tematyka jest mocno zachęcająca i ważna.

  Odpowiedz
  • Bajkochłonka
   16 czerwca 2023 11:29

   To jest ciekawe pytanie, bo ja ogólnie nie promuję książek, które mają bezpośrednie odniesienia do wiary chrześcijańskiej czy biblii (czasami polecam książki ogólnie o religiach, ale raczej dla starszych dzieciaków). Z Hubem jest tak, że on czasami pisze o bogu, ale jest to bóg jako po prostu duchowość, a nie konkretnie bóg chrześcijański. Dlatego moim zdaniem te książki są tak ciekawe i potrzebne. W przypadku tej książki ta wiara jest też potraktowana bardziej z przymrużeniem oka i nie jest głównym tematem książki – spokojnie można czytać, niczego się nie obawiając.

   Odpowiedz
 • […] Kulawa kaczka i ślepa kura. […]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja