Skok – recenzja książki, którą powinien przeczytać każdy rodzic

Tytuł: Skok
Autorka: Anna Augustyniak
Ilustracje: Kasia Augustyniak
Wydawnictwo: Albus
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Rodziny lubią różnić się od siebie. Nie ma dwóch takich samych, nawet jeżeli na świecie jest pełno domów z mamą, tatą, siostrą czy bratem. Trudne więc może się wydawać napisanie książki, która trafi prosto z przesłaniem do każdej rodziny. Czasami jednak to się udaje.

Książka dla każdej rodziny

Tak jest w przypadku książki Skok Anny Augustyniak, którą czytelnicy mogli już poznać przy okazji innej, bardzo ważnej pozycji – Kałużysko. W najnowszej lekturze autorka skupia się na rodzinie, w której występuje problem nadpobudliwości psychoruchowej.

Zanim jednak pomyślicie, że jeżeli sami nie zmagacie się z takim tematem, nie macie czego szukać w Skoku, pozwólcie mi wyprowadzić Was z błędu. To pozycja niebywale uniwersalna, z której dorośli mogą czerpać garściami w celu stawania się lepszymi rodzicami, a maluchy – mogą poszukiwać odpowiedzi i zrozumienia dla otaczającego je świata.

Dom, który lubi skakać

Dorośli lubią planować. Lubią mieć kontrolę nad tym, co się dzieje, bo daje im to wrażenie bycia dobrym rodzicem – bycia przygotowanym na każdą ewentualność. Ten jednak kto ma dzieci, ten doskonale wie, że ,,planowanie” jest pojęciem często ocierającym się o abstrakcję.

Bohaterowie książki Skok, czyli rodzeństwo Luśka i Filip, a także ich rodzice, wielokrotnie mają się przekonać, że każdy dzień jest wyzwaniem – szczególnie w Domu, który lubi skakać…

Wielki kubeł zimnej wody

Autorka świetnie bowiem posługuje się metaforą domu, jako żyjącej i czującej istoty. Zachowania dzieci wynikające z danej sytuacji, przenosi na miejsce, które to otrzymało w pewien sposób niezależność i zdolność podejmowania decyzji. 

Dzięki temu pokazuje ona, że to, co robią najmłodsi, w dużej mierze zależne jest od ich własnej natury. Autorka zestawia punkty widzenia dzieci oraz rodziców, aby pokazać jak diametralnie mogą się one od siebie różnić. Dla czytelników w każdym wieku jest to wielki kubeł zimnej wody, wylanej na zapominalskie lub nieświadome głowy.

Pokazanie innego punktu widzenia w tak dobitny sposób, ale jednocześnie wysłanie dorosłym przypominajki, co liczy się w byciu dzieckiem – to wiedza na wagę złota, a w Skoku macie ją dostępną od ręki.

Jest to książką, którą moim zdaniem, powinien przeczytać każdy rodzic. Przeczytać ją sam, a jeszcze lepiej – przeczytać ją razem z dzieckiem przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Pokazać mu, dlaczego tak niepozorne rzeczy jak dbanie o własną przestrzeń, zachowywanie porządku czy nauka mogą wpłynąć na codzienność.

Link do strony wydawnictwa: https://albus.poznan.pl/sklep/1182_skok


Poprzedni wpis
Raymie, Louisiana, Beverly – recenzja serii książek
Następny wpis
Wiedźmun. Najmniej spodziewany zwrot akcji – recenzja komiksu
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +5, +6, +7, +8, +9, 2024, ALBUS, Anna Augustyniak, blog książkowy, empatia, Kasia Augustyniak, książki dla dzieci, książki dla rodziców, książki o rodzinie, nadpobudliwość psychoruchowa, perspektywa dziecka, problem, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, rodzina, rozwiązywanie problemów, Skok, Skok Anna Augustyniak, Wydawnictwo Albus, zrozumienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja