Wiedźmun. Najmniej spodziewany zwrot akcji – recenzja komiksu

Tytuł: Wiedźmun. Najmniej spodziewany zwrot akcji
Seria: Wiedźmun
Scenariusz: Tomasz Samojlik
Rysunki: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Kultura Gniewu (Krótkie Gatki)
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Trzeci i ostatni już tom humorystycznej, nieco prześmiewczej serii komiksowej dla dzieci, inspirowanej absolutną klasyką literatury fantastycznej. Wiedźmun, czyli wywrócony do góry nogami postapokaliptyczny świat, szalony naukowiec i wielka pogoń za cennym aurergium oraz zagubioną dziewczynką, to tylko kilka elementów, z jakich składa się cykl.

Zakończenie komiksowej serii o Wiedźmunie

Zaraz po Wiedźmun. Słodki zapach potwora o zmierzchu i Wiedźmun. Przed wyprawą zbierz drużynę, przyszedł czas na Wiedźmun. Najmniej spodziewany zwrot akcji. Autor, znany i lubiany Tomasz Samojlik, opierając się na idei przewrotności, udowadnia nam, że prawdziwym bohaterem oraz motorem napędowym historii wcale nie jest tytułowa postać.

W trzecim tomie domyka on wszystkie wątki, odkrywając jednocześnie niedostępny wcześniej początek i pochodzenie bohaterów. Taki zabieg jest uzasadniony fabularnie także ze względu na inne osoby biorące udział w fabule. Wiele z nich odzyskuje pamięć dopiero na ostatnich rozkładówkach, mogąc w pełni decydować o swojej przyszłości.

To, co jest ważne i może pokonać roboty

A przyszłość w Wiedźmunie. Najmniej spodziewany zwrot akcji jawi się w dość ponurych kolorach. Może się wydawać, że upadek głównych bohaterów jest już blisko, a zaprogramowane do złych celów maszyny, zbiją na kwaśne jabłko każdego, kto tylko trafi w ich mechaniczne łapy.

Z drugiej strony, narracja pozwala wierzyć, że w tej serii liczy się nie tylko siła czy nawet ponadprzeciętny spryt. Finalnie wygrywa tutaj przyjaźń i troska, dzięki której można przetrwać w tym nowym, trudnym świecie, a nawet zmienić bieg historii świata z którego się pochodzi.

Odpowiedzi, wyjaśnienia oraz rozwinięcia

Jeżeli wydaje Wam się, że bardzo kluczę i piszę wymijająco, to pewnie macie rację. O ile jednak przy okazji poprzednich tomów narzekałam, że zbyt szybko się kończą, nie pozostawiając czytelnikowi odpowiedzi na różne pytania, tak w Wiedźmunie. Najmniej spodziewanym zwrocie akcji jest wręcz odwrotnie.

Komiks składa się niemal w całości na odpowiedzi, wyjaśnienia i rozwinięcia. Nie chcąc psuć Wam zabawy, pozwolę więc sobie nie zdradzać w kwestiach fabularnych zbyt wiele. Mogę jedynie szczerze zachęcić do sięgnięcia od razu po wszystkie trzy tomy cyklu, zamiast rozmieniać się na drobne i skupiać się tylko na pierwszym.

W zasadzie jedynym moim zarzutem, jaki mogłabym tutaj wystosować, jest właśnie podzielenie tej historii na trzy części. Znacznie przyjemniej byłoby ją mieć jako jedną całość.

Z Wiedźmunem spędzicie jednak dobry czas. Nawet jeżeli Wasze dzieci nie znają jeszcze pierwowzoru tytułowego bohatera, to możecie usiąść przy tych komiksach razem i wspólnie odkrywać różne zależności. Powiązania nie kończą się tylko na kultowym Wiedźminie. Być może znajdziecie w komiksie także coś, co skojarzy się Wam z… innymi pozycjami Tomasza Samojlika?

Polecam Wiedźmuna czytelnikom już powyżej 7 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://kultura.com.pl/kultura-gniewu/495-wiedzmun-3-najmniej-spodziewany-zwrot-akcji.html

Link do całej serii (ze zniżką!): https://kultura.com.pl/kultura-gniewu/501-trylogia-wiedzmun-zestaw.html

Zapraszam do rozmowy, którą miałam przyjemność przeprowadzić z autorem: https://bajkochlonka.pl/2023/09/14/tomasz-samojlik-czyli-swietujemy-urodziny-zubra-pompika-wywiad-strefa-rozmow/


Poprzedni wpis
Skok – recenzja książki, którą powinien przeczytać każdy rodzic
Następny wpis
Jestem Ciemnością – recenzja ważnej, poetyckiej książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2023, blog książkowy, ekologia, fantastyka, komiks, komiksy dla dzieci, Krótkie Gatki, książki dla dzieci, Kultura Gniewu, magia, odwaga, potwory, recenzje komiksów, recenzje książek, środowisko, Tomasz Samojlik, Wiedźmin, Wiedźmun, Wiedźmun. Najmniej spodziewany zwrot akcji, Wydawnictwo Kultura Gniewu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja