➜ Tytuł: Jestem Ciemnością
➜ Autorka: Joanna Miś-Skrzypczak
➜ Ilustracje: Agata Balińska
➜ Wydawnictwo: Fundacja Musszelka
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
W miastach nie ma ciemności. Nawet kiedy przychodzi noc, zawsze rozproszy ją jakaś włączona latarnia, migający obraz telewizora odbity w szybie czy światła reflektorów samochodu. Czy jesteśmy więc wystarczająco oswojeni z Ciemnością? Czy wiemy czym ona jest?
Czym jest Ciemność?
Jestem Ciemnością jest debiutancką książką Joanny Miś-Skrzypczak z ilustracjami Agaty Balińskiej, która ukazała się nakładem Fundacji Musszelka. To niezwykła pozycja, która wpisuje się w ważny obecnie trend mówienia o środowisku i najbliższym otoczeniu, jako miejscu za które jesteśmy odpowiedzialni.
Zamiast jednak nazwać tę książkę pozycją ekologiczną, wolałabym określić ją mianem poetyckiej. To niemal duchowa czy też filozoficzna podróż, w której prowadzone są rozważania na temat tego, czym jest ciemność.
Tęsknota za ciemnością
Ciemność jest miękka, życiodajna, cicha i rozśpiewana, przyjmująca oraz nasza. Ciemność jest Wszechświatem – komponując tego rodzaju słowa, autorka opisuje tytułową ciemność. Określenia te pełnią funkcję refrenu w tekście, który nie tylko sam wielokrotnie przypomina piosenkę, ale także kilkukrotnie wspomina o muzyce czy różnorakich brzmieniach.
Zanurzając się w tekst Jestem Ciemnością, oprócz powstrzymywania się od nucenia, trudno też nie ulec samowolnemu zadawaniu sobie pytań. Początkowo, zaczynamy rozglądać się i wypatrywać ciemności. A chwilę po lekturze przyłapujemy się na tym, że szukamy Ciemności i tęsknimy za nią.
Co rodzi się w ciemności?
Rzadko mówi się o ciemności w książkach dla dzieci. Jeśli już, to ciemność jest tą złą. Wystarczy przywołać kultową scenę z Króla Lwa, gdzie ziemia pokryta w kadrze ciemnością, była ziemią niebezpieczną, nieprzyjazną, obcą. Z ciemności wychodzą potwory i ciemność skrywa straszne tajemnice.
Trudno jednak zaprzeczyć, że ciemność jest potrzebna. Bez ciemności nie ma dnia. Ciemność potrafi ukoić. W ciemności rodzą się marzenia. Ciemność daje życie.
Jeżeli ktoś obawia się ciemności, ta książka powinna go częściowo z tego strachu wyleczyć. Pozwolić polubić się z ciemnością, bo ciemność jest dużo bardziej naturalna, pierwotna, niczym niezmącona niż jasność. Ciemność jest taką samą ciemnością, jak była setki czy tysiące lat temu – pod warunkiem, że rzeczywiście ją znajdziemy.
Książka dla dzieci i nie tylko
Pisząc o Jestem Ciemnością, nie mogę ominąć kwestii wizualnej tej książki. Prace Agaty Balińskiej dotrzymują kroku tekstowi. Jest w nich melancholia, tęsknota, ale także ukryta symbolika i zachowana równowaga.
Książka została wydrukowana na papierze pochodzącym z makulatury. Płócienny grzbiet oraz wytłuczona ćma na okładce sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy sięgali po małe dzieło sztuki (i rzeczywiście tak jest).
Polecam tę pozycję wszystkim, powyżej 5 roku życia. Dzięki niej inaczej spojrzycie na to, czym jest ciemność.
Książka Jestem Ciemnością dostępna jest wyłącznie w wybranych księgarniach stacjonarnych oraz na stronie internetowej Fundacji Musszelka: https://musszelka.pl/?page_id=2874
Tutaj można zajrzeć do jej środka: https://musszelka.pl/wp-content/uploads/2024/02/jestem_ciemnoscia.pdf