➜ Tytuł: Opowieści Ziemi
➜ Autorka: Dawn Casey
➜ Ilustracje: Anne Wilson
➜ Tłumaczenie: Joanna Miś-Skrzypczak
➜ Wydawnictwo: Fundacja Musszelka
➜ Rok wydania: 2016
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Kiedyś, gdy większość ludzi mieszkała na wsiach, otoczona lasami i łąkami, łatwiej było wsłuchać się w opowieści ziemi. Powszechna obecność roślin, owadów oraz zwierząt, a także wpływ pogody na życie, pozwalały wierzyć, że za tym wszystkim kryje się jakaś wyższa siła.
Ponadczasowa mądrość z różnych zakątków Ziemi
Ludzie otaczali więc przyrodę większą opieką oraz odnosili się do niej z szacunkiem. Współcześnie, kiedy tak rzadko odwiedzamy las, a zieleń nie jest już dominującą częścią krajobrazu – trudniej pamiętać jak wielki wpływ ma natura na człowieka.
Na szczęście, powstają takie książki jak Opowieści Ziemi, które zbierają ponadczasową mądrość z różnych zakątków świata i oferują ją młodym oraz starszym. Czytając je mamy szansę nie tylko poznawać różnorodność kulturową ludzi z innych krajów, ale także inspirować się historiami, które mimo upływu czasami setek lat, wciąż zadziwiają swoją aktualnością.
Autorką książki jest Dawn Casey – specjalistka od wyszukiwania oraz ponownego opowiadania baśni i legend (o jej innej książce, Baśnie zimowe, pisałam kilka lat temu). Z kolei za piękne ilustracje odpowiada w Opowieściach Ziemi Anne Wilson.
Książka dla dzieci z eko ćwiczeniami
Pozycja składa się z siedmiu opowieści, poprzedzonych wstępami oraz podsumowanych propozycją ćwiczeń i zadań. Wędrując po Australii, Nigerii, Południowym Zachodzie Ameryki Północnej, Bali, Kazachstanie, Indiach i Walii, czytelnik ma następnie okazję zaangażować się aktywnie w bliskie otoczenie.
Za pomocą wykonania inspirowanej kulturą Aborygenów ścieżki pieśni, stworzenia laleczki z łupin kukurydzy (podobnie jak te które tworzył lud Komanczów) czy założenia miniogródka wodnego lub zrobienia z szyszki małego karmnika – można stać się bardziej świadomym swojego sąsiedztwa.
Opowieści Ziemi, które zasieją w czytelnikach ziarno
Tym, co jednak z pewnością zostanie w czytelnikach na dłużej, są same opowieści. Najbardziej zapadła mi w pamięć historia z Kazachstanu, opowiadająca o dwóch sąsiadach, których przyjaźń przyczyniła się do powstania niezwykłego ogrodu.
Jestem pewna, że poruszy Was także m.in. opowieść o indyjskiej dziewczynce o imieniu Amrita, która obejmując swoje ulubione drzewo ramiona, ocaliła je przed ścięciem, stając się jednocześnie symbol ekologicznych ruchów oporów, istniejących do dzisiaj.
Opowieści Ziemi będą więc zbiorem mądrych bajek, które zasieją w czytelnikach ziano świadomości oraz wiedzy o otaczającym nas świecie. Przestrzegą przed nadmiernym konsumpcjonizmem, zwrócą uwagę na troskę o innych oraz radość z czerpania z tego, co mamy.
Polecam tę pozycję dzieciom powyżej 6 roku życia. Książka dobrze sprawdzi się także jako edukacyjny materiał podczas zajęć szkolnych.
Link do strony Fundacji Musszelka: https://musszelka.pl/?page_id=823
Tutaj można zajrzeć do środka Opowieści Ziemi: http://musszelka.pl/wp-content/uploads/2017/01/opowiesci_ziemi_fragment.pdf
Tutaj przeczytasz moją poprzednią recenzję najnowszej książki Fundacji: https://bajkochlonka.pl/2024/04/06/jestem-ciemnoscia-recenzja-waznej-poetyckiej-ksiazki-dla-dzieci/