Opowieści Ziemi – recenzja książki dla dzieci i dorosłych

Tytuł: Opowieści Ziemi
Autorka: Dawn Casey
Ilustracje: Anne Wilson
Tłumaczenie: Joanna Miś-Skrzypczak
Wydawnictwo: Fundacja Musszelka
Rok wydania: 2016
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Kiedyś, gdy większość ludzi mieszkała na wsiach, otoczona lasami i łąkami, łatwiej było wsłuchać się w opowieści ziemi. Powszechna obecność roślin, owadów oraz zwierząt, a także wpływ pogody na życie, pozwalały wierzyć, że za tym wszystkim kryje się jakaś wyższa siła.

Ponadczasowa mądrość z różnych zakątków Ziemi

Ludzie otaczali więc przyrodę większą opieką oraz odnosili się do niej z szacunkiem. Współcześnie, kiedy tak rzadko odwiedzamy las, a zieleń nie jest już dominującą częścią krajobrazu – trudniej pamiętać jak wielki wpływ ma natura na człowieka.

Na szczęście, powstają takie książki jak Opowieści Ziemi, które zbierają ponadczasową mądrość z różnych zakątków świata i oferują ją młodym oraz starszym. Czytając je mamy szansę nie tylko poznawać różnorodność kulturową ludzi z innych krajów, ale także inspirować się historiami, które mimo upływu czasami setek lat, wciąż zadziwiają swoją aktualnością.

Autorką książki jest Dawn Casey – specjalistka od wyszukiwania oraz ponownego opowiadania baśni i legend (o jej innej książce, Baśnie zimowe, pisałam kilka lat temu). Z kolei za piękne ilustracje odpowiada w Opowieściach Ziemi Anne Wilson.

Książka dla dzieci z eko ćwiczeniami

Pozycja składa się z siedmiu opowieści, poprzedzonych wstępami oraz podsumowanych propozycją ćwiczeń i zadań. Wędrując po Australii, Nigerii, Południowym Zachodzie Ameryki Północnej, Bali, Kazachstanie, Indiach i Walii, czytelnik ma następnie okazję zaangażować się aktywnie w bliskie otoczenie. 

Za pomocą wykonania inspirowanej kulturą Aborygenów ścieżki pieśni, stworzenia laleczki z łupin kukurydzy (podobnie jak te które tworzył lud Komanczów) czy założenia miniogródka wodnego lub zrobienia z szyszki małego karmnika –  można stać się bardziej świadomym swojego sąsiedztwa.

Opowieści Ziemi, które zasieją w czytelnikach ziarno

Tym, co jednak z pewnością zostanie w czytelnikach na dłużej, są same opowieści. Najbardziej zapadła mi w pamięć historia z Kazachstanu, opowiadająca o dwóch sąsiadach, których przyjaźń przyczyniła się do powstania niezwykłego ogrodu.

Jestem pewna, że poruszy Was także m.in. opowieść o indyjskiej dziewczynce o imieniu Amrita, która obejmując swoje ulubione drzewo ramiona, ocaliła je przed ścięciem, stając się jednocześnie symbol ekologicznych ruchów oporów, istniejących do dzisiaj.

Opowieści Ziemi będą więc zbiorem mądrych bajek, które zasieją w czytelnikach ziano świadomości oraz wiedzy o otaczającym nas świecie. Przestrzegą przed nadmiernym konsumpcjonizmem, zwrócą uwagę na troskę o innych oraz radość z czerpania z tego, co mamy.

Polecam tę pozycję dzieciom powyżej 6 roku życia. Książka dobrze sprawdzi się także jako edukacyjny materiał podczas zajęć szkolnych.

Link do strony Fundacji Musszelka: https://musszelka.pl/?page_id=823

Tutaj można zajrzeć do środka Opowieści Ziemi: http://musszelka.pl/wp-content/uploads/2017/01/opowiesci_ziemi_fragment.pdf

Tutaj przeczytasz moją poprzednią recenzję najnowszej książki Fundacji: https://bajkochlonka.pl/2024/04/06/jestem-ciemnoscia-recenzja-waznej-poetyckiej-ksiazki-dla-dzieci/

Poprzedni wpis
Billy i świnki – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Zoo wymarłych zwierząt – recenzja nowej serii komiksowej
Tags: +10, +11, +12, +6, +7, +8, +9, 2016, Anne Wilson, baśnie, blog książkowy, Dawn Casey, Dzień Ziemi, Fundacja Musszelka, Joanna Miś-Skrzypczak, książki aktywnościowe, książki dla dzieci, książki z zadaniami, legendy z różnych stron świata, Musszelka, natura, Opowieści Ziemi, przyroda, recenzje książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja