Billy i świnki – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Billy i świnki
Seria: Billy
Autorka: Birgitta Stenberg
Ilustracje: Mati Lepp
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2024
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Ale się ubawiłam! Jeżeli bezgranicznie kochacie zwierzęta, lubicie nieoczywiste poczucie humoru oraz jesteście fanami literatury skandynawskiej – książka, o której opowiadam w tej recenzji, z pewnością powinna znaleźć się na Waszej obowiązkowej czytelniczej liście.

Skandynawska seria książek dla dzieci

Billy i świnki to druga ze świeżo wznowionego cyklu książek dla dzieci o chłopcu o imieniu Billy. Poprzednia, Billy i dziwny dzień, ukazała się nakładem wydawnictwa Zakamarki kilka miesięcy wcześniej. Autorką serii jest Birgitta Stenberg, a za ilustracje odpowiada Mati Lepp. Możecie go już kojarzyć z takich książek jak np.: 

W cyklu opowieści obrazkowych o 5-letnim Billym oraz jego nietuzinkowej rodzinie, poruszane są różne tematy, które dotyczą jego rówieśników. Te książki to okazje do rozmów na ważne tematy, oraz wprowadzenie do zagadnień, które prędzej czy później muszą zostać przedyskutowane w gronie najbliższych.

Wizyta u babci

W najnowszej części, czyli Billy i świnki, chłopiec odbiera telefon od swojej babci. Kobieta mieszka w samym centrum miasta, ale zaprasza wnuka w odwiedziny, w celu obejrzenia jej nowych świnek. Malucha nie trzeba dwa razy namawiać.

Choć w przeciwieństwie do swojej mamy, nawet przez chwilę nie kwestionuje tego, co właśnie usłyszał i po prostu niezwykle cieszy się na nową przygodę – organizacja tej wycieczki wymaga chwili przygotowań. Do babci chłopiec wyrusza ze swoją koleżanką oraz jej tatą. 

Kwestia wegetarianizmu w rozmowie z dziećmi

To, co spodoba się wielu dorosłym odbiorcom to m.in. fakt, że babcia chłopca nie została przedstawiona w tej książce jak starowinka, jak często ma to miejsce. Wygląda jak zwyczajna kobieta około 60-tki. Jej wyjątkowość opiera się przede wszystkim na zainteresowaniach oraz… byciu wegetarianką.

Choć babcia Billy’ego hoduje świnki na podwórku swojej kamienicy, nie zamierza ich zjadać. Traktuje je jak milusińskie zwierzątka, które można głaskać i podziwiać. Trzeba jednak przyznać autorce, że w książce przedstawione zostały dwa punkty widzenia na wegetarianizm. Pierwszy, czyli babci jedzącej rośliny i nie krzywdzącej zwierząt, a drugi taty koleżanki, któremu na sam widok świnek… zaczyna lecieć ślinka.

Dzięki książce Billy i świnki można porozmawiać więc z dziećmi o tym, czym jest wegetarianizm, ale także dlaczego należy traktować zwierzęta z troską i szacunkiem. Lektura pełna jest zabawnych gagów słownych oraz sytuacyjnych, a jej absurdalne poczucie humoru udzieli się z pewnością małym i dużym czytelnikom.

To do tej pory moja ulubiona książka z serii o Billym. Polecam ją dzieciom powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/billy-i-swinki/


Poprzedni wpis
Młodzi przyrodnicy. Motyle. Motyle 3D – recenzja książki
Następny wpis
Opowieści Ziemi – recenzja książki dla dzieci i dorosłych
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2024, Agnieszka Stróżyk, babcia, Billy, Billy i świnki, Birgitta Stenberg, blog książkowy, chłopiec, humor, książki dla dzieci, Mati Lepp, poczucie humoru, prosię, ratunek, recenzje książek dla dzieci, spryt, świnki, świnki w mieszkaniu, wegetarianizm, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja