Święta w Wielkim Lesie – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Święta w Wielkim Lesie
Autor: Ulf Stark
Ilustracje: Eva Eriksson
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Jest pewne, dość szerokie grono czytelników, które co roku czeka na nowy adwentowy kalendarz książkowy od wydawnictwa Zakamarki. Do tej pory ukazało się ich aż dziewięć. Tym ostatnim jest opowieść o skrzacie Gburku oraz pewnej małej króliczce. 

Nowy kalendarz adwentowy od wydawnictwa Zakamarki

,,Święta w Wielkim Lesie” to 25 rozdziałów napisanych przez Ulfa Starka oraz zilustrowanych przez Evę Eriksson. Niezwykły duet twórców, który ma na swoim koncie dziesiątki wartościowych lektur dla najmłodszych (m.in. ,,Czy umiesz gwizdać, Joanno?”, ,,Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego”, ,,Lis i skrzat”, ,,Opowiastka o staruszku i psie”). 

Jeżeli nie znacie z kolei poprzednich książek z tej serii, kliknijcie w wybrany tytuł poniżej:

Planowane świętowanie w Wielkim Lesie

Imię skrzata Gburka zobowiązuje. Mieszka sam (do czasu) i najlepiej czuje się w swoim towarzystwie – a przynajmniej tak uważa. Dużo marudzi, narzeka oraz gdera, bo tak wypada domowym skrzatom. Nawet kiedy odwiedza go anioł i obwieszcza, że wkrótce odwiedzi go nie jedno dziecko, a dwoje – skrzat jest niezadowolony. Kręci nosem i chyba wcale nie wierzy temu, czego był świadkiem.

Tymczasem do Wielkiego Lasu wiatr przywiewa czapkę skrzata oraz starą, zniszczoną tabliczkę. Zwierzęta odbierają to jako zapowiedź jego wizyty i zaczynają czynić przygotowania. Skrzat jednak nie przychodzi. Czy planowane świętowanie w końcu nigdy się nie odbędzie?

Ponadczasowa opowieść na Boże Narodzenie

Książka ,,Święta w Wielkim Lesie” to ciepła opowiastka o tym, że nawet najbardziej antypatyczne osobniki potrzebują w życiu trochę ciepełka oraz magii Świąt. Historia jest połączeniem fantastycznego świata spod podłogi naszych domów, leśnego życia oraz elementu magii, lub jak kto woli – cząstki sakrum. 

Piękne, baśniowe ilustracji Evy Eriksson otulają te opowieść w szalik ponadczasowości. Z kolei tekst pozwala się interpretować na wiele sposobów. Bogactwo małych niuansów w fabule i bohaterów sprawia, że ta książka ubogaci każdego, kto tylko po nią sięgnie.

Książka do czytania tuż przed Świętami

,,Święta w Wielkim Lesie” to opowieść nieco różniąca się od poprzednich z tej serii. Przede wszystkim ma zauważalnie mniej tekstu oraz więcej obrazków. To proporcja, która sprzyja czytaniu tej książki przez nieco młodszych odbiorców, takich już nawet powyżej 4 roku życia.

Książkowe kalendarze adwentowego tego cyklu polecane są do czytania: jeden rozdział na jeden grudniowy dzień. Uważam jednak, że w przypadku ,,Świąt w Wielkim Lesie” będzie to prawie niewykonalne. Fabułka posuwa się do przodu dość powoli i koniec każdego rozdziału nie trzyma czytelnika w wielkim napięciu. Myślę więc, że bez wyrzutów sumienia możecie przeczytać ją po prostu na raz, na przykład tuż przed samymi Świętami Bożego Narodzenia.

Polecam ,,Święta w Wielkim Lesie” także jako książkowy prezent pod choinkę.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/swieta-w-wielkim-lesie/


Poprzedni wpis
Delisie. Wielka imprezka – recenzja gry planszowej
Następny wpis
Wodne przygody – recenzja magicznych książek dla dzieci
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, Agnieszka Stróżyk, blog książkowy, Boże Narodzenie, Eva Eriksson, książka adwentowa, książka na prezent, książki dla dzieci, książkowy kalendarz adwentowy, recenzje książek, samotność, skrzat, święta, Święta w Wielkim Lesie, Ulf Stark, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja