Zoo wymarłych zwierząt – recenzja nowej serii komiksowej

Tytuł: Zoo wymarłych zwierząt. Tom 1
Seria: Zoo wymarłych zwierząt
Scenariusz: Christophe Cazenove
Rysunki: Bloz
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: ma dużo zalet

O wymarłych lub zagrożonych wyginięciem zwierzętach powstało wiele dobrych książek. Na stronie możecie przeczytać m.in. o takich jak: 

Nowa seria komiksowa dla dzieci

Do tej pory nie spotkałam się jednak, żeby tę tematykę poruszać za pomocą… komiksu. Kiedy więc wydawnictwo Egmont ogłosiło premierę nowej, graficznej serii, nie wahałam się ani chwili.

Zoo wymarłych zwierząt. Tom 1 to wspólny projekt scenarzysty Christophe’a Cazenove’a oraz Bloza. Ten pierwszy znany jest z wielu cykli komiksowych dla młodych czytelników, np.: Mali Bogowie, Sisters czy Kumpelki.

W najnowszym projekcie autorzy zjednoczyli siły, żeby opowiedzieć o czymś naprawdę ważnym. Postanowili naświetlić kwestię zagrożonych gatunków, pokazując czytelnikom obrazek… który nigdy nie będzie mógł się już ziścić.

Bardzo ważna idea w graficznej formie

Zoo wymarłych zwierząt nie ma jednego głównego bohatera. Książka składa się na krótkie gagi sytuacyjne, kończące się humorystycznym akcentem. Przypominają one klasyczne zbiory komiksowe, takich autorów jak np. Quino czy Charles M. Schulz.

Oczywiście podobna jest tylko sama forma. Tematycznie i pod kątem wykonania różnią się od wspomnianych mistrzów krótkiej formy. Choć komiksowi Zoo wymarłych zwierząt przyświeca bowiem bardzo ważna idea, jej wykonanie pozostawia nieco do życzenia.

Chęć niesienia wiedzy o wymarłych i zagrożonych gatunkach

Narracja prowadzona jest dość chaotycznie i bardzo trudno skupić się na tym, co rzeczywiście chcą przekazać autorzy. Wydaje się, jakby podjęli oni decyzję o ujęciu w komiksie jak największej ilości informacji i gatunków, nieco rozmywając tym samym jego przekaz.

Tym jednak, co należy pochwalić, jest w zasadzie właśnie ta chęć niesienia wiedzy. W przypadku naprawdę skoncentrowanych i otwartych na wiedzę czytelników, ta taktyka może okazać się skuteczna. Duży plus należy się również za dodatek na końcu komiksu, który zawiera zbiór różnych istotnych informacji na temat działań zoo, ochrony gatunków czy wybranych zwierząt narażonych na wyginięcie.

Książka dla dzieci zainteresowanych tematem

Autorzy tą serią chcą nieść przekaz, żeby ograniczyć konsumpcjonizm i odpowiedzialnie wybierać produkty (np. unikać w diecie oleju palmowego), dzięki czemu spadnie zapotrzebowane na te konkretne przedmioty i być może nie będzie potrzeby rozszerzania pól o kolejne obszary.

Zoo wymarłych zwierząt jest więc z pewnością ciekawym konceptem na komiks dla najmłodszych. Polecam go jednak dzieciom powyżej 8 roku życia, które już interesują się tym tematem i w ten sposób chciałyby go pogłębić.

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/ZOO-wymarlych-zwierzat.-Tom-1,79961100,p.html


Poprzedni wpis
Opowieści Ziemi – recenzja książki dla dzieci i dorosłych
Następny wpis
Superkot. Kolaboracje – recenzja komiksu dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +8, +9, 2024, blog książkowy, Bloz, Christophe Cazenove, Egmont, humor, komiksy, komiksy dla dzieci, książki dla dzieci, Maria Mosiewicz, nowa seria komiksowa, Wydawnictwo Egmont, wymarłe gatunki, zagrożone gatunki, zoo, Zoo wymarłych zwierząt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja