➜ Tytuł: Zoo wymarłych zwierząt. Tom 1
➜ Seria: Zoo wymarłych zwierząt
➜ Scenariusz: Christophe Cazenove
➜ Rysunki: Bloz
➜ Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
➜ Wydawnictwo: Egmont
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: ma dużo zalet
O wymarłych lub zagrożonych wyginięciem zwierzętach powstało wiele dobrych książek. Na stronie możecie przeczytać m.in. o takich jak:
Nowa seria komiksowa dla dzieci
Do tej pory nie spotkałam się jednak, żeby tę tematykę poruszać za pomocą… komiksu. Kiedy więc wydawnictwo Egmont ogłosiło premierę nowej, graficznej serii, nie wahałam się ani chwili.
Zoo wymarłych zwierząt. Tom 1 to wspólny projekt scenarzysty Christophe’a Cazenove’a oraz Bloza. Ten pierwszy znany jest z wielu cykli komiksowych dla młodych czytelników, np.: Mali Bogowie, Sisters czy Kumpelki.
W najnowszym projekcie autorzy zjednoczyli siły, żeby opowiedzieć o czymś naprawdę ważnym. Postanowili naświetlić kwestię zagrożonych gatunków, pokazując czytelnikom obrazek… który nigdy nie będzie mógł się już ziścić.
Bardzo ważna idea w graficznej formie
Zoo wymarłych zwierząt nie ma jednego głównego bohatera. Książka składa się na krótkie gagi sytuacyjne, kończące się humorystycznym akcentem. Przypominają one klasyczne zbiory komiksowe, takich autorów jak np. Quino czy Charles M. Schulz.
Oczywiście podobna jest tylko sama forma. Tematycznie i pod kątem wykonania różnią się od wspomnianych mistrzów krótkiej formy. Choć komiksowi Zoo wymarłych zwierząt przyświeca bowiem bardzo ważna idea, jej wykonanie pozostawia nieco do życzenia.
Chęć niesienia wiedzy o wymarłych i zagrożonych gatunkach
Narracja prowadzona jest dość chaotycznie i bardzo trudno skupić się na tym, co rzeczywiście chcą przekazać autorzy. Wydaje się, jakby podjęli oni decyzję o ujęciu w komiksie jak największej ilości informacji i gatunków, nieco rozmywając tym samym jego przekaz.
Tym jednak, co należy pochwalić, jest w zasadzie właśnie ta chęć niesienia wiedzy. W przypadku naprawdę skoncentrowanych i otwartych na wiedzę czytelników, ta taktyka może okazać się skuteczna. Duży plus należy się również za dodatek na końcu komiksu, który zawiera zbiór różnych istotnych informacji na temat działań zoo, ochrony gatunków czy wybranych zwierząt narażonych na wyginięcie.
Książka dla dzieci zainteresowanych tematem
Autorzy tą serią chcą nieść przekaz, żeby ograniczyć konsumpcjonizm i odpowiedzialnie wybierać produkty (np. unikać w diecie oleju palmowego), dzięki czemu spadnie zapotrzebowane na te konkretne przedmioty i być może nie będzie potrzeby rozszerzania pól o kolejne obszary.
Zoo wymarłych zwierząt jest więc z pewnością ciekawym konceptem na komiks dla najmłodszych. Polecam go jednak dzieciom powyżej 8 roku życia, które już interesują się tym tematem i w ten sposób chciałyby go pogłębić.
Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/ZOO-wymarlych-zwierzat.-Tom-1,79961100,p.html