➜ Tytuły: Mira #1, Mira #2
➜ Autorka: Sabine Lemire
➜ Ilustracje: Rasmus Bregnhøi
➜ Tłumaczenie: Edyta Stępkowska, Zuzanna Zywert
➜ Wydawnictwo: Dwie Siostry
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Bycie nastolatką bywa skomplikowane. Każdy, nawet najmniejszy problem urasta rangą do gigantycznych rozmiarów. A wszystko co robimy, wydaje się być krótką drogą do kompromitacji lub towarzyskiej apokalipsy.
Komiks dla młodych nastolatek
Mira to nowa seria komiksowa, która ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry. Jej autorami są Sabine Lemire (odpowiadająca za scenariusz) oraz Rasmus Bregmhoi (tworzący rysunki), których możecie już kojarzyć m.in. z Pingwin Leszek buduje psa o imieniu Adrian.
Historia o duńskim rodowodzie zabiera czytelników do świata nastoletniej, tytułowej Miry, która w zależności od tomu – będzie musiała zmierzyć się z różnymi trudnościami, dość powszechnymi dla osób w jej wieku.
Do tej pory ukazały się:
- Mira #1 #przyjaźń #zakochanie #mójrok,
- Mira #2 #tata #miłość #domnabarce.
Pierwszy tom to wstęp do codzienności dziewczyny. Poznajemy w nim jej najlepszą przyjaciółkę, oraz najlepszego przyjaciela. Możemy przyjrzeć się relacji między Mirą, a mamą. Dostrzegamy, gdzie udaje się dziewczyna, kiedy potrzebuje rady, wsparcia lub chce być po prostu wysłuchana.
Już kilka pierwszych stron przekonuje czytelnika, że Mira jest taka jak on sam. Potrzebuje czuć wsparcie przyjaciół, chce pasować do grupy i nie czuć się samotną.
Social media w życiu nastolatki
Komiks za pomocą współczesnej narracji, w którą wplecione zostały zdjęcia z odpowiednimi hasztagami, jeszcze bardziej daje do zrozumienia, że jest po stronie odbiorcy.
Z drugiej strony, może nie da się teraz opowiedzieć współczesnej historii o nastolatce, pomijając kwestie social mediów? Obserwując to zjawisko nieco z boku, można dojść do dość smutnych wniosków.
Instagram Miry, choć nie zostało powiedziane to wprost, jest źródłem zazwyczaj jej smutku lub powodem spięć z przyjaciółką. Bardzo jestem ciekawa czy kolejne tomy przyniosą rozwinięcie tego zagadnienia.
Mira – komiksowa seria dziecięco-młodzieżowa
Powracając jednak do fabuły Miry, już teraz można dostrzec wiele interesujących tropów, prowadzących do naświetlenia ważnych tematów. Pojawia się kwestia samotnego rodzicielstwa, nieobecnego ojca, wykluczenia z grona rówieśników, pierwszych zauroczeń czy wyprowadzki i zmiany otoczenia.
Dużą rolę pełni tutaj ukazanie w szerokim spektrum rodziny patchworkowej, próba umiejscowienia się nastolatki, znalezienia własnego miejsca, ale i ludzi, którzy ją rozumieją oraz tych, z którymi może dzielić wspólne zainteresowania.
Mira jest humorystyczna, bystra, wartościowa i wciągająca. Będzie świetną lekturą dla osób powyżej 10 roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/serie#mira
2 komentarze. Zostaw komentarz
[…] Recenzja dwóch poprzednich części tej serii: https://bajkochlonka.pl/2024/03/15/mira-recenzja-komiksowej-serii-dla-nastolatkow/ […]
[…] Mira #1, […]