Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant – recenzja

Tytuł: Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant
Autorka: Briony May Smith
Ilustracje: Briony May Smith
Tłumaczenie: Marta Bręgiel-Pant
Wydawnictwo: Tako
Rok wydania: 2024
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Bezpieczeństwo. To coś, o czym rzadziej myślimy, kiedy jesteśmy młodzi, a częściej, gdy mamy nieco więcej lat na karku oraz bliskie osoby za które czujemy się odpowiedzialni. Kwestię zapewniania bezpieczeństwa można pokazać na bardzo prostym przykładzie. Dokładnie tak, jak zrobiła to Briony May Smith.

Uciążliwy problem Bożeny Bażant

Podejrzewam, że już słyszeliście o tej autorce książek dla dzieci. Jej poprzednie pozycje:

w subtelny sposób poruszyły różne ważne zagadnienia. Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant nie jest pod tym względem wyjątkiem. Książka opowiada o tytułowej bohaterce, która postanawia wpłynąć na bezpieczeństwo w swoim otoczeniu. Jak to zrobi?

Bożena jest zupełnie zwyczajną samicą bażanta (czyli kurą, ale ze względu na rozróżnienie od gospodarskiego drobiu, będę nazywać ją bażancią). Każdego dnia przekraczając drogę, musi mierzyć się z rozpędzonymi samochodami. Kiedy postanawia coś z tym zrobić i nie dostaje odpowiedzi na swój list nawet od wójta – bierze sprawę w swoje… pazury! 

Książka o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię

Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant to nieco humorystyczna, bo jednak absurdalna historia o niewielkim ptaku, który zainspirował się pewnym ludzkim zawodem. Oficjalnie kogoś, kto przeprowadza ludzi na drugą stronę drogi, nazywa się osobą nadzorującą bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię. 

Większość czytelników na pewno kojarzy po prostu panią lub pana z tzw. lizakiem oraz w charakterystycznym, odblaskowym ubraniu. Pojawiają się oni w okolicach szkół, ale – jak pokazuje historia, mogą być nieocenieni także… w pobliżu lasów!

Bażancica wzięła sobie za cel bezpieczne przeprowadzanie zwierząt przez jezdnię. W ten sposób szybko zyskała rozgłos, a wiadomość o niej dotarła do samego wójta. Co się stało, że ich drogi się przecięły? I jak skończyła się opowieść o Bożenie Bażant?

Bezpieczeństwo na drodze i odpowiedzialność wobec innych

Książka jest nie tylko wartościową historią o empatii czy bezpieczeństwie. To także cenna lekcja dla młodych odbiorców, naświetlająca kwestię odpowiedzialnego przechodzenia przez jezdnię i zwracania uwagi na leśnych mieszkańców. 

Jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni za gryzonie, ssaki czy płazy, które stają nam na drodze. Bez względu na to ile mamy lat, czy podróżujemy samochodem czy rowerem – zawsze powinniśmy rozglądać się wokół siebie i pozostawać czujnym, żeby nikogo nie skrzywdzić. 

Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant to mądra, ciekawa i bajecznie zilustrowana książka, która spodoba się każdemu czytelnikowi powyżej 4 lat.

Link do strony wydawnictwa: https://tako.biz.pl/p,1186,praktyczny-prezent-dla-bozeny-bazant.html


Poprzedni wpis
Grotołazka. Legenda o źrenicy oka – recenzja premierowa
Następny wpis
Mira – recenzja komiksowej serii dla nastolatków
Tags: +10, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2024, bażant, bezpieczeństwo, blog książkowy, Briony May Smith, książki dla dzieci, Marta Bręgiel-Pant, Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant, przechodzenie przez jezdnię, przeprowadzacz, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Tako, Wydawnictwo Tako

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja