fbpx

Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa – recenzja

 

Tytuł: ,,Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa”

Autor: John Burningham

Ilustracje: John Burningham

Tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Pewnie każde dziecko zna to uczucie, kiedy jest już późny wieczór, kładzie głowę na poduszce i nagle… przypomina sobie, że jeszcze nie odrobiło zadania z matematyki! Towarzyszące temu odkryciu emocje można porównać z głębokim zawodem, kiedy w obliczu pewnych okoliczności zostajemy pozbawieni obiecanego deseru. Z pewnością nie jest to nic miłego, ale jeżeli jesteśmy pilnymi uczniami, to wstajemy, zaciskamy zęby i robimy to, co do nas należy.

 

Tak właśnie uczynił także bohater fantastycznej książki dla dzieci ,,Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa”, a był nim nie kto inny jak sam Święty Mikołaj. Staruszek powrócił do domu wraz z dwójką swoich reniferów po bardzo męczącej nocy rozwożenia wigilijnych podarków. Kiedy już utulił swoje zwierzaki do snu i sam w piżamie zamierzał się położyć, odkrył, że w worku pozostał jeszcze jeden prezent. 

 

 

Nikt nie ma wątpliwości, że Święty Mikołaj jest dobrym człowiekiem, dlatego założył on swój czerwony płaszcz na nocne ubrania i wyruszył w samotną i daleką podróż do Korneliusza Klopsa. 

 

,,Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa” to książka obrazkowa, której autorem jest John Burningham. Zdecydowanie różni się ona od klasycznych świątecznych opowieści, często ociekających lukrem, gdzie zimowe scenerie i ilustracje ozdobionych choinek przytłaczają całą resztę. 

 

Obrazki w tej książce są nieco inne – bardziej poważne, a zarazem nie pozostające w określonym stylu. Proste szkice skromnie uzupełnione kolorem, łączą się z rozmaitymi teksturami. Na niektórych ilustracjach niewielka postać Mikołaja wydaje się być przytłoczona czernią lub przestrzenią, choć mimo to uparcie prze naprzód.

 

 

,,Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa” zdecydowanie wyróżnia się zarówno tematyką jak i stroną wizualną, ale to jej zdecydowany atut. Nie ma tutaj dużego happy endu, choć jest coś wzruszającego w zachowanej przez autora powściągliwości. 

 

Czytelnicy podążają za Mikołajem, kibicują mu i każdorazowo wstrzymują oddech, kiedy coś idzie nie tak jak powinno. Po lekturze nie ma jednak wątpliwości, że Święty Mikołaj to ktoś, kogo należy cenić ponad wszystko. W jego sylwetce warto doszukiwać się osób, które poświęcają się dla innych, rezygnując z własnych przyjemności. W naszym codziennym życiu także jest dużo takich Mikołajów. Czasami po prostu nie zauważamy tego tak często jak powinniśmy.

 

 

Mnie zupełnie oczarowała ta książka i mam nadzieję, że ,,Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa” i dla Was będzie mile spędzonym czasem.

 

Polecam dla dzieci powyżej 4 lat. 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/zapowiedzi/prod-prezent_gwiazdkowy_dla_korneliusza_klopsa.html

 

 

Poprzedni wpis
Idą Święta! 2 – porównanie
Następny wpis
Dzień dobry, poczta! – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód, były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja
Menu