Pomruki – nowa seria książek z okienkami dla dzieci

Tytuły: Pomruki. W mieście, Pomruki. Na wsi, Pomruki. W domu, Pomruki. Na dobranoc
Seria: Pomruki
Tekst: Małgorzata Korbiel
Ilustracje: Ewelina Protasewicz
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2024
Objętość: chudzina
Dla kogo:  dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Jaka powinna być książka dla najmłodszych dzieci?

  • Musi mieć kartonowe, trwałe strony, żeby łatwo było je przewracać, bez obawy o ich porwanie.
  • Musi być bezpieczna, czyli powinna mieć zaokrąglone rogi oraz zabezpieczenie stron lakierem, żeby zapobiec łatwemu zabrudzeniu farbą.
  • Dobrze, jeżeli ma krótki, rymowany i wpadający w ucho tekst.
  • Wspaniale, gdy zawiera element aktywnościowy, czyli na przykład – otwierane okienka będące częścią fabuły!

I wiecie, co? Znalazłam nie jedną, ale całą serię książek, która spełnia wszystkie powyższe wytyczne! Mowa o Pomrukach, czyli czterech kartonowych pozycjach dla najmłodszych, które choć wyróżnione tematycznie, mają wiele punktów wspólnych.

Seria kartonowych książeczek dla najmłodszych – Pomruki

Ich autorką jest Ewelina Protasewicz, odpowiadająca za koncept oraz ilustracje. Z kolei za rymowanymi tekstami stoi Małgorzata Korbiel (jej nazwisko możecie już kojarzyć m.in. z także niedawnej premiery Smoka Wesołka i zimowych gości).

Seria Pomruki składa się z następujących części:

  • Pomruki. W mieście,
  • Pomruki. Na wsi,
  • Pomruki. W domu,
  • Pomruki. Na dobranoc.

Każda pozycja ma swojego bohatera lub bohaterów – Miśka oraz Myszołka (książka o mieście), Króliczka (książka o wsi), Kroko, czyli krokodylka (w książce o domu), a także Kociaka (w książce na dobranoc). 

Książki dla dzieci z okienkami

W zależności od tego, po którą z części sięgniemy, albo dostaniemy bardziej spójną fabularnie opowiastkę, albo pokaz różnorakich miejscy czy też bohaterów, kojarzonych z tematyką książki. Bez względu jednak na tytuł, wszystkie łączy możliwość zaglądania pod klapki.

Muszę przyznać, że okienka zostały w Pomrukach świetnie wkomponowane w rozkładówki. Otwierając małe drzwi, okna, zaglądając do lodówki czy uchylając kotarę sceny, kontynuujemy perypetie bohaterów, uzupełniając fabułę o dodatkowe atrakcje.

Zjawiska, zwierzęta i wyrażenia dźwiękonaśladowcze

Tym, co jeszcze wyróżnia tę serię są wybrane sceny rodzajowe, mające za cel pokazać dziecku otaczający je świat. W Pomrukach będziecie świadkami małej stłuczki oraz interwencji straży pożarnej, odwiedzicie stację benzynową, zobaczycie jak wygląda życie z młodszą siostrą czy dowiecie się gdzie mieszkają konie, świnki lub krowy.

Dodatkowo, każda książka zawiera wyróżnione wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Zostały one nie tylko osobno wytłuszczone w tekście, ale pojawiają się jako część ilustracji, podpowiadając maluchom skąd wydobywają się dźwięki odczytywane im przez najbliższych.

Najfajniejsza część serii Pomruki?

Zastanawiacie się, która z pozycji jest tą najciekawszą i od której warto zacząć? To zależy przede wszystkim od zainteresowań oraz preferencji Waszych dzieci. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie podzieliła się moją ulubioną częścią.

Jest nią Pomruki. W domu! A dlaczego? To w zasadzie przekrój całego dnia Kroko, czyli małego krokodylka oraz jego najbliższych. Pokazanie jego codziennej rutyny, która daje czytelnikom poczucie bezpieczeństwa i uczy ich dobrych nawyków. 

Autorki wskazują również na zainteresowania małego Kroko czy współczesne aktywności z rodzicami (rozmawianie przez telefon z babcią czy słuchanie piosenek na laptopie taty). W książce pojawia się pralka (chyba jeden z ulubionych sprzętów najmłodszych), a także wieczorny rytuał zasypiania. 

Książka ma wiele wspólnego z Pomruki. Dobranoc, ale jednak Pomruki. W domu podbiła bardziej moje serce. Polecam jednak całą serię wszystkim dzieciom powyżej 1 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/search/?q=Pomruki


Poprzedni wpis
Mira – recenzja komiksowej serii dla nastolatków
Następny wpis
Bajki i przypowieści. Fables and Parables – recenzja klasyka
Tags: +1, +2, +3, +4, +5, 2024, blog książkowy, Ewelina Protasewicz, kartonówka, kartonówki, kartonówki dla dzieci, książki dla najmłodszych, książki z klapkami, książki z okienkami, Małgorzata Korbiel, onomatopeje, Pomruki, Pomruki. Na dobranoc, Pomruki. Na wsi, Pomruki. W domu, Pomruki. W mieście, recenzje książek, seria książek dla dzieci, Wilga, Wydawnictwo Wilga, wyrażenia dźwiękonaśladowcze

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja