Smok Wesołek i zimowi goście – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Smok Wesołek i zimowi goście
Autorki: Małgorzata Korbiel, Marysia Panas
Ilustracje: Marysia Panas
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2024
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Zazwyczaj smoki w bajkach dla dzieci cieszą się złą sławą. Wykorzystują swój wielki rozmiar i dość niepokojący talent do zionięcia ogniem do czynów, które tylko im mają przynieść jakieś korzyści. 

Książka dla dzieci o wielkodusznym smoku

Nakładem wydawnictwa Wilga ukazała się jednak ostatnio książka polskich autorek, która zupełnie zmienia obraz strasznego, niszczycielskiego smoka w postać wielkoduszną i chętną do pomocy.

Smok Wesołek i zimowi goście to pozycja obrazkowa Marysi Panas oraz Małgorzaty Korbiel, z ilustracjami pierwszej z artystek. Na dużych formatem rozkładówkach poznajemy bohaterów zwierzęcych, ludzkich oraz fantastycznych. Jedną z najbardziej znaczących ról odgrywa tytułowa postać, ale nie ona jest spiritus movens tej bajki.

Smok Wesołek, czyli bezinteresowny gigant

Zanim jednak fabuła zaprowadzi nas do zamku smoka Wesołka, najpierw czytamy o losach pewnej rodziny myszek. Gryzonie nie miały wiele szczęścia i podczas jesiennej ulewy, straciły swoją norkę wraz z całym dobytkiem. Szczęście w nieszczęściu, że woda zaniosła je pod same okna zamku smoka Wesołka.

To właśnie tam myszki znalazły wikt i opierunek, a bezinteresowany gigant udowodnił im, że nie liczy się rozmiar, żeby zauważyć nawet tych najmniejszych w potrzebie.

Dobro, którym można się dzielić

Smok Wesołek i zimowi goście to książka, która nie poprzestaje jednak na ukazaniu jednego aktu dobroci. Akcja układa się w ten sposób, że staje się samonapędzającym kołowrotkiem dobrych uczynków. 

Kiedy bowiem, tym razem myszy, zostają świadkami trudnej dla innego zwierzątka sytuacji – nie wahają się ani chwili. Ruszają z ratunkiem udowadniając, że otrzymanym od innych dobrem można się dzielić, i że później ono do nas wraca ze zdwojoną siłą.

Do czytania o każdej porze roku

To jedna z tych nielicznych książek, w których nie znajdziecie czarnych charakterów. Jedynym antagonistą jest tutaj przyroda, mogąca czasami zagrażać mieszkańcom lasu, ze względu na swoją skalę i brak przewidywalności.

Poza tym, Smok Wesołek to cała galeria przykładów do naśladowania. Co więcej, lektura pokazuje, że to czynienie dobra przez innych, uszczęśliwia samych bohaterów i jest dla nich swego rodzaju motorem napędowym. 

Dzięki wielkoformatowym rozkładom na których pokazane zostały detale, dzieci mogą wpatrywać się w ilustracje, jednocześnie słuchając kojącej opowieści. Polecam Smoka Wesołka i zimowych gości czytelnikom powyżej 4 roku życia – do czytania o każdej porze roku.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/smok-wesolek-i-zimowi-goscie-malgorzata-korbiel-sku575d88fd5bc4a8319cc8.html


Poprzedni wpis
Madeline w Paryżu – recenzja kultowej książki dla dzieci
Następny wpis
Świnie na trampolinie – recenzja gry planszowej
Tags: +4, +5, +6, +7, 2024, blog książkowy, dobro, empatia, książka o smokach, książki o dobrze, Małgorzata Korbiel, Marysia Panas, myszy, recenzent książek, recenzje książek, smok, Smok Wesołek i zimowi goście, Wilga, Wydawnictwo Wilga

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja