Wielka księga zwierząt wymarłych i zagrożonych – recenzja

Tytuł: Wielka księga zwierząt wymarłych i zagrożonych
Tekst: Serenella Quarello
Ilustracje: Alessio Alcini
Tłumaczenie: Joanna Ganobis
Wydawnictwo: Libra
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Świat się zmienia. Niestety im człowiek bardziej w niego ingeruje, tym częściej doprowadza do sytuacji bez wyjścia – bezpowrotnie niszcząc przyrodę i doprowadzając do ekologicznej katastrofy. Należy jednak wierzyć, że pewne procesy można spowolnić lub zatrzymać. Na początek wystarczy uświadomić siebie oraz innych w tematach ochrony natury i zwierząt.

Wczoraj (15.11.2022) ludzkość osiągnęła liczbę populacji 8 000 000 000. To niewyobrażalna dla mnie liczba, która tym bardziej każe się zastanowić – co zrobimy i jak spiszemy się w przyszłości?

Zwierzęta, które wyginęły i te, które mogą wyginąć

,,Wielka księga zwierząt wymarłych i zagrożonych” to książka niezwykła oraz ważna. Jej autorami są Serenella Quarello oraz Alessio Alcini. Wydana w dużym formacie oraz z zachwycającymi ilustracjami, które wielokrotnie przywołują na myśl ryciny z dawnych ksiąg. Może być cennym źródłem na temat rozmaitych gatunków, ale także inspiracją do dalszego zgłębiania wiedzy o zwierzętach.

Podzielona została na wiele krótkich rozdziałów, które opowiadają różne, interesujące historie, pozwalają empatyzować z bohaterami, a nawet im współczuć. Autorom udało się wywołać w czytelniku więź z opisywanymi zwierzętami – porzucając akademicki ton na rzecz bardziej bezpośredniego dotarcia do odbiorców.

Czerwona księga gatunków zagrożonych wyginięciem

To jednak nie znaczy, że w książce nie znajdziecie rzeczowych informacji, wręcz przeciwnie. ,,Wielka księga zwierząt wymarłych i zagrożonych” oprócz łacińskich nazw zwierząt, często wspomina o ich specyfikacji, wadze, wzroście oraz dokładnej dacie uznania za bezpowrotnie wymarłe. 

Pozycja zapoznaje czytelnika z trudniejszymi pojęciami, takimi jak np. taksydermia czy opisuje działania IUCN – Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i jej Zasobów. Tłumaczy także klasyfikację związaną z jednym z najważniejszych projektów naszych czasów – czerwoną księgą gatunków zagrożonych wyginięciem, gdzie uwzględniono ponad 130 000 gatunków zwierząt, szeregując je według powszechności występowania oraz działań mobilizujących do ochrony.

Jak ja mogę przyczynić się do ochrony zwierząt?

,,Wielka księga zwierząt wymarłych i zagrożonych” to również – oprócz fantastycznych i intrygujących przykładów ze świata fauny, opis przykładów złej i szkodliwej działalności człowieka, ale także porad czy wskazówek dotyczących tego, co robić, aby minimalizować masowe wymieranie zwierząt (działanie nawet na niewielką skalę, w obrębie własnej rodziny).

Pozycja z całą pewnością zaciekawi mniejszych i większych czytelników. Piękne oraz staranne wydanie, zajmująca narracja oraz zachwycające, realistyczne ilustracje – to wszystko sprawia, że ,,Wielka księga zwierząt wymarłych i zagrożonych” jest wysoko na mojej liście książek, które warto znać.

Jeżeli zainteresowała was ta tematyka, polecam również: 

,,Wielka księga zwierząt wymarłych i zagrożonych” będzie odpowiednia dla czytelników już powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.libra.pl/produkt/wielka-ksiega-zwierzat-wymarlych-i-zagrozonych,320887.html


Poprzedni wpis
Cortex Harry Potter – recenzja gry karcianej
Następny wpis
Mysia Dolina. Świąteczna opowieść – recenzja patronatu
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2022, Alessio Alcini, blog książkowy, cywilizacja, ekologia, gatunki zwierząt, Joanna Ganobis, książka na prezent, książka popularnonaukowa, książki dla dzieci, książki popularnonaukowe dla dzieci, Libra, natura, recenzent książek, recenzje książek, Serenella Quarello, Wielka księga zwierząt wymarłych i zagrożonych, Wydawnictwo Libra, zagrożone gatunki, zwierzęta

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja