➜ Tytuł: Cortex Harry Potter
➜ Autorzy: Johan Benvenuto, Nicolas Bourgoin
➜ Wydawnictwo: Rebel
➜ Rok wydania: 2022
➜ Czas gry: około 15 minut
➜ Liczba graczy: od 2 do 6 osób
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Czy znacie grę Cortex? Już jakiś czas temu podbiła rynek karcianek i od tego czasu można dostrzec różne jej wydania – począwszy od tematyki, po poziom trudności czy nieco inne zasady. Ogólnie jednak skupia się na tej samej idei – bardzo prostej instrukcji, uniwersalności oraz wyzwaniach, za pomocą których testuje swoich graczy!
Ja oczywiście nie mogłam się powstrzymać i sięgnęłam po ,,Cortex” z uniwersum Harrego Pottera. Jeżeli poszukujecie więcej gier sygnowanych imieniem tego bohatera – kliknijcie w tę grafikę:
Jak gra się w Cortex?
Poręcznych rozmiarów pudełko zawiera 90 kwadratowych kart, 6 układanek z herbem Hogwartu oraz instrukcję obsługi. ,,Cortex Harry Potter” przeznaczona jest dla od 2 do 6 uczestników, a szacunkowy czas rozgrywki wynosi około 15 minut.
Jedna gra jest w zasadzie połączeniem ośmiu różnych wyzwań! Pojawiają się one losowo i szybkość uczestników zabawy oraz ich przenikliwe umysły zadecydują, kto wyjdzie zwycięsko z tej potyczki! Można zmagać się w kategoriach związanych z wyszukiwaniem szczegółów, znajdywaniem różnic, labiryntem, orientowaniem się w przestrzeni i kierunkach czy posiadaniem super-wyczucia w opuszkach palców!
Cortex w świecie Harrego Pottera
A co ma z tym wspólnego Harry Potter? To wyjątkowe wydanie gry umiejscowiono w świecie magii i czarów. Układanką, którą należy ułożyć, aby zwyciężyć jest herb Hogwartu, a na kartach z zadaniami pojawiają się symbole znane tylko miłośnikom tego uniwersum!
Układankę otrzymujemy wymieniając się za zwycięskie karty, ale uwaga – ich także możemy mieć ograniczoną ilość! Trzeba zbierać karty tego samego rodzaju, licząc na swoje szczęście oraz kolejną wygraną w mini-turach.
Rodzaje testów
Wiele z proponowanych w ,,Cortex Harry Potter” testów jest bardzo fajna – wskazywanie patronusa bez pary, podążanie tajemnymi przejściami czy ćwiczenie umysłu i zapamiętywanie magicznych elementów z wyzwania ,,Magiczny chaos” to chyba moje ulubione aktywności!
Jest jednak jeden rodzaj testu, którego nie zrozumiałam – nie znalazłam także na jego temat podpowiedzi w instrukcji czy w szeroko rozumianym internecie (polskim i angielskim). Polecenie do wyzwania ,,Wyścig o złoty znicz” też nie jest jasne. Trudno coś wywnioskować z samych kart. My po prostu albo odkładamy je do pudełka, albo traktujemy jako jokera – kto pierwszy położy na nich dłoń, ten je zabiera.
Teksturowane karty z uniwersum Harrego Pottera
Największą gratką w tym tytule będą teksturowane karty (także do wykorzystania w jednym z zadań). Jest ich 10 i wyróżniają się pięknym wydaniem – uszlachetnieniami błyszczącą folią oraz teksturą na elemencie, który należy zgadnąć tylko za pomocą zmysłu dotyku. To zadanie jest dość trudne, chociaż przy intensywnym graniu można już dobrze zapamiętać i spróbować wytypować z czym ma się do czynienia.
,,Cortex Harry Potter” to szybka, niezobowiązująca i doskonała dla fanów młodego czarodzieja gra karciana, która sprawdzi się na spotkaniach towarzyskich czy w gronie rodziny. Polecam ją dzieciom powyżej 8 roku życia, ale też i nastolatkom czy dorosłym.
Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Rebel:
1 komentarz. Zostaw komentarz
[…] Cortex Harry Potter, […]