Talisman: Harry Potter – recenzja gry planszowej

Tytuł: Talisman: Harry Potter (edycja polska)
Wydawnictwo: Galakta
Rok wydania: 2022

Czas gry: około 100 minut
Liczba graczy:  od 2 do 6 osób
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Kultowa gra ,,Talisman: Magia i Miecz” czasami przybiera różne formy, żeby bazując na tej bestsellerowej mechanice, cieszyć również miłośników rozmaitych uniwersów. Pierwszy raz planszówka ujrzała światło dzienne w Wielkiej Brytanii w 1983 roku. Polska edycja zasłynęła jedyną w swoim rodzaju oprawą graficzną, wykonaną przez Grzegorza W. Komorowskiego, a ostatnio ukazała się pozycja, na którą czekali fani świata magii.

Gra z uniwersum Harrego Pottera

,,Talisman: Harry Potter (edycja polska)” to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika Harrego Pottera. Na stronie znajdziecie wiele propozycji gier z tego uniwersum, m.in.:

Decydując się jednak na ,,Talisman: Harry Potter”, otrzymujecie najbardziej złożoną oraz angażującą z powyższych planszówkę. Połączenie ponadczasowej, sprawdzonej klasyki ze światem fascynującej magii i ukochanych bohaterów.

Co znajduje się w pudełku?

W ładnie wydanym i dużych rozmiarów pudełku znajduje się:

 • plansza z rozmaitymi lokacjami ze świata Pottera,
 • zwięzła instrukcja,
 • 4 bardzo ciekawe kości, wyglądające jak wykute z jakiegoś szlachetnego kamienia,
 • 9 kart postaci, w tym jedna Voldemorta będąca obecną w każdej rozgrywce,
 • 2 karty fretki do transmutacji,
 • 21 kart ekwipunku, który wpływa na statystyki postaci,
 • 100 kart spotkań dobieranych w zależności od pola,
 • 24 katy Zaklęć,
 • 3 karty Insygniów Śmierci – niezbędnych, żeby stoczyć finałowy pojedynek z Lordem Voldemortem, 
 • 36 żetonów losu umożliwiających dodatkowy przerzut kości,
 • 1 żeton przewagi,
 • 6 plansz statystyk,
 • 20 żetonów galeonów,
 • i przede wszystkim w tym wydaniu – aż 9 starannie wykonanych figurek bohaterów!

Talisman Harry Potter

Ta gra planszowa przeznaczona jest dla od dwóch do maksymalnie sześciu graczy. Na początku każdy losuje postać, która należy albo do Zakonu Feniksa albo do Śmierciożerców. W zależności od tego, kogo wybierzemy, będziemy próbowali pokonać Voldemorta lub starać się udowodnić mu swoje posłuszeństwo. Co więcej, po drodze spotykać będziemy kolejne postaci ze świata Harrego, dlatego nasze akcje będą zależne od tego, kim gramy.

Różnorodność wprowadza jednak nie tylko sam podział na ,,dobrych i złych” –  każda kolejna karta bohatera gwarantuje inne wrażenia. Nie dość, że są one dwustronne i można wybrać dowolny z dwóch zestawów cech, które na nich umieszczono, to jeszcze postaci charakteryzują się wyjątkowymi umiejętnościami specjalnymi.

Ale o co tutaj chodzi?

Sama idea ,,Talismana: Harry Potter” jest pozornie bardzo prosta. Mamy dużą planszę z zaznaczonymi lokacjami, po której pole po polu należy się przemieszczać, aby dotrzeć do Wielkiej Sali, gdzie czeka na nas Lord Voldemort.

W trakcie wykonujemy zadania, zbieramy przydatne artefakty, a nawet walczymy z przeciwnikami. Jak dużo czasu potrzeba, aby wytłumaczyć te zasady? Dosłownie chwilkę – i to wielki atut tej gry, podobnie jak jej samo rozkładanie. Szast-prast i jesteśmy gotowi do zabawy.

Gra kooperacyjna w świecie magii

Zapraszając do zabawy przy ,,Talismanie” warto mieć świadomość, że jest to gra kooperacyjna, wymagająca współpracy wszystkich uczestników. W rzeczywistości jednak każdy gra na własne konto, a kooperacja polega jedynie na tym, by któraś z postaci zgarnęła Insygnia Śmierci, aby móc stoczyć pojedynek z Voldemortem.

Warto zaplanować również, gdzie będziecie grać, bo plansza choć duża – wymaga dodatkowo dostępu z każdej strony. Jest to trochę uciążliwie, bo trzeba wokół niej nieustannie krążyć. Możecie być jednak pewni, że ,,Talisman: Harry Potter” to pozycja do której często będziecie wracać. Choć z pewnością nie jest to lekka gierka odpowiednia na imprezę, to jednak z pewnością śmiało można miło spędzić przy niej czas z przyjaciółmi.

Polecam ją wszystkim powyżej 10 roku życia. Gra ,,Talizman: Harry Potter” dostępna jest w dobrych księgarniach internetowych.

Poprzedni wpis
Obfitość – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2022, Galakta, gra planszowa, gra planszowa na prezent, gra z figurkami, gry z Harrym Potterem, Harry Potter, kultowe gry planszowe, Lord Voldemort, planszówki, Potter, proste gry planszowe, recenzje gier planszowych, Talisman, Talisman: Harry Potter, Talisman: Harry Potter (edycja polska), Talisman: Magia i Miecz, Wydawnictwo Galakta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja