Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora – recenzja

Tytuł: Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora
Autor: Marek Maruszczak
Okładka i rysunki: Nastia Juriewicz
Wydawnictwo: Znak Koncept
Rok wydania: 2024

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Oglądaliście kiedyś roast? To takie wydarzenie, na które zaprasza się albo celebrytę albo solenizanta, albo kogokolwiek innego i jego rodzina, współpracownicy przyjaciele czy też wrogowie… obrażają go, wykorzystując największe przywary gwiazdy wieczoru.

Idea jest taka, żeby było śmiesznie, z dystansem i z przymrużeniem oka. Zazwyczaj wychodzi niezręcznie, a nawet bardzo niezręcznie. Zupełnie inaczej niż w przypadku pewnej książki (trochę też poradnika), która ostatnio wpadła w moje ręce.

Jak należy obrażać? 

Choć ,,wpadła” nie jest najlepszym określeniem, bo z dość dużą premedytacją na nią polowałam. Kiedy pojawiły się pierwsze zapowiedzi, wiedziałam, że po Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora muszę sięgnąć bezsprzecznie.

Autor Marek Maruszczak, stojący za profilem Zwierzęta są głupie i rośliny też wyszedł z założenia, że żeby zainteresować ludzi przyrodą, trzeba im oprócz wiedzy, zapewnić także rozrywkę. Maruszczak wziął więc na warsztat ponad 100 gatunków ptaków i oprócz tego, że o nich ciekawie opowiedział, to przede wszystkim – mocno je obraził (ale na pewno nie będą miały o to do niego żalu).

Wulgarnie, ale ze smakiem

Książka Głupie ptaki Polski składa się ze wstępu, w którym autor wystarczającą ilość razy ostrzega, że obserwacja ptaków wciąga. Poza tym, oprócz krótkiej charakterystyki ze świetnymi rysunkami Nastii Juriewicz każdy ptak ma także mały biogram, gdzie można znaleźć długość jego ciała, ciężar, rozpiętość skrzydeł, występowanie czy dźwięki które wydaje.

Co istotne dla tej książki – każdemu z omawianych gatunków został przydzielony prześmiewczy pseudonim oraz niewybredny komentarz, który ów ptak mógłby wygłaszać. Trzeba wspomnieć, że wiele z nich ociera się o wulgarność (w ocenzurowanej wersji), ale jeżeli nie uśmiechniecie się choć raz czytając te teksty, to nie wierzę w Wasze poczucie humoru.

Najlepsza książka o ptakach?

Poza tym, Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora zawierają także wskazówki dotyczące wdrożenia się w obserwacje, organizowania karmników, słuchania ptasich dźwięków czy ciekawostki o budowie anatomicznej ptaków. 

Bardzo fajnym patentem jest małe okienko na dole strony z rysunkiem oraz tekstem ,,Widziałem drania”, gdzie można oznaczać te gatunki, które miało się już szczęście zauważyć w plenerze.

Głupie ptaki Polski będą świetną książką dla każdego. Ci, co nie lubią przyrody, uśmiechną się dzięki stand upowej narracji, a ci co nazywają się amatorami flory oraz fauny – będą zachwyceni faktami oraz ciekawostkami o latających przodkach dinozaurów.

Polecam tę pozycję wszystkim powyżej 16 roku życia. Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora znajdziecie w dobrych księgarniach internetowych.

Poprzedni wpis
Siostry Niezapominajki. Kozica i kometa. Tom 4 – recenzja komiksu
Następny wpis
Chris Haughton dla najmłodszych – recenzja serii
Tags: +100, +16, +17, +18, 2024, Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora, humor, książka na prezent, książka przyrodnicza, książki przyrodnicze, Marek Maruszczak, Nastia Juriewicz, natura, obrażanie ptaków, obserwacja ptaków, polskie ptaki, przewodnik obserwatora ptaków, przyroda, ptak, ptaki, recenzent książek, recenzje książek, roast, Wydawnictwo Znak, wydawnictwo Znak Koncept, zabawna książka, znak, Znak Koncept

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja