Duchowy przewodnik po Polsce – recenzja dla nieustraszonych

Tytuł: Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem
Autorka: Martyna Skibińska
Ilustracje: Dominika Czerniak-Chojnacka
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2024

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

No i proszę bardzo – mam nowe postanowienie na czas emerytury, a jeżeli los będzie łaskawy, to i nawet wcześniej. Zainspirowana dorwanym przewodnikiem, bardzo chciałabym odwiedzić wszystkie nawiedzone miejsca w Polsca – a jest ich podobno co najmniej aż 101.

Duchoturystyka w Polsce stosowana

Duchowy przewodnik po Polsce to nie, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, zestawienie najsłynniejszych miejsc kultu. Martyna Skibińska napisała, a Dominika Czerniak-Chojnacka zilustrowała piękną książkę po najczęściej odwiedzanych (lub raczej nawiedzonych) przez duchy miejscach w naszym kraju.

Za sprawą ciętego języka oraz fantastycznego humoru autorka dzieli się ciekawostkami na temat różnych miejsc, uszeregowanych według województw, w których się owe znajdują. W ten sposób można wygodnie zaplanować nawet wycieczkę krajoznawczą.

Ta książka jest przerażająca i jej przeczytanie grozi koszmarami sennymi. Po lekturze naszego przewodnika kilku uczennicom z Łodzi śniła się kartkówka z lewych dopływów Wisły.
Jednej z nich ten upiorny sen się ziścił.

Zwiedzanie zabytków nocną porą

Warto jednak uwzględnić również czas zwiedzenia, bo o ile w książce podane zostały dokładne adresy z adresami stron internetowych czy nawet współrzędnymi geograficznymi – tak nie bez znaczenia we wstępie wspomniano o porze odwiedzin.

Jak wiadomo, wszelkiej maści istoty paranormalne upodobały sobie raczej porę nocną na rozprostowanie kości. Wiele atrakcji może być wtedy zamkniętych, jednak zwiedzanie po ciemku ma też swoje plusy. Z pewnością w tych godzinach miejsca te są znacznie mniej zatłoczone.

Tak, można się zabezpieczyć przed duchami. Wystarczy mieć przy sobie coś, co je odstraszy. Mikołaj z Kostrzyna zawsze jeździ na wycieczki z wujkiem Zenkiem i jeszcze nigdy nic mu się nie stało.

Historie o polskich duchach

Czarna Dama z parku sąsiadującego z pałacem w Turwi, czyli Antonina Chłapowska niemogąca pogodzić się ze śmiercią córki Zofii; wzniesiony na wygasłym wulkanie zamek Grodziec wraz ze swoimi duchami; Diabelski Kamień z okolic Bartoszyc, albo jeszcze bydgoska Wyspa Wisielca pełna zjaw rzecznych piratów.

Długo można byłoby wymieniać jakie historie zawarto w Duchowym przewodniku po Polsce. Jak się okazuje, nasz kraj pełen jest przyprawiających o ciarki tajemnic, daleko szerzej występujących, niż tylko słynny zamek Czocha, Łańcucki Diabeł czy Łysa Góra.

Książka została przy tym fantastycznie opatrzona graficznie. Dzięki ilustracjom połączonym ze zdjęciami, tworzy się upiorny nastrój pozostawiający dodatkowe pole wyobraźni.

Sama pozycja pozbawiona jest jednak drastycznych opisów czy może zbyt szczegółowo przekazywanych legend. Z niektórych autorka celowo rezygnuje, aby nie przerazić czytelników.

Z tego powodu Duchowy przewodnik po Polsce będzie lekturą idealną do czytania w rodzinnym gronie (najlepiej jeszcze przed wyprawą). Polecam ją odbiorcom powyżej 11 roku życia.

Link do strony wydawnictwa znajdziecie tutaj: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/duchowy-przewodnik-po-polsce.html


Poprzedni wpis
Książki, które dają siłę – recenzja ważnej serii dla dzieci
Następny wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 74
Tags: +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2024, blog książkowy, Dominika Czerniak - Chojnacka, Duchoturystyka, Duchowy przewodnik po Polsce, Duchowy przewodnik po Polsce czyli 101 wycieczek z dreszczykiem, duchy, Dwie Siostry, historie o duchach, książka na prezent, książki dla dzieci, legendy, Martyna Skibińska, nietypowy przewodnik, recenzje książek, Wydawnictwo Dwie Siostry, zjawiska paranormalne, zjawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja