Książki, które dają siłę – recenzja ważnej serii dla dzieci

Tytuły: O rozstaniu rodziców. Będzie inaczej, Moje dwa domy
Seria: Książki, które dają siłę
Autorzy: Clare Helen Welsh, Phil Earle
Ilustracje: Åsa Gilland, Jess Rose
Tłumaczenie: Przemysław Staroń, Jędrzej Sołowij
Wydawnictwo: HarperKids Polska
Rok wydania: 2024

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemnawybitna

Jest wiele trudnych tematów, które choć z pozoru dotyczą przede wszystkim dorosłych, w dużym stopniu dotykają również dzieci. Jednym z nich jest separacja lub rozwód rodziców. 

Dziecko a decyzja rodziców o rozstaniu

Para, która przestaje się dogadywać i nie może się już kochać, często staje przed trudnym wyborem: brnąć dalej w coś, co ma nie przyszłości, stwarzając kolejne pozory czy rozstać się, rozpoczynając nowe, prawdopodobnie szczęśliwsze życie. Jeżeli są sami, sprawa jest dużo prostsza. Gdy jednak wspólnie wychowują dziecka, wszystko się komplikuje.

Bez względu jednak na co się zdecydują, warto żeby rozmawiali z dzieckiem. Młodzi ludzie są dużo bardziej uważni oraz spostrzegawczy, niż dorosłym może się wydawać. 

Książki, które dają siłę

Wydawnictwo HarperKids Polska zaprezentowało ostatnio dwie nowości w ramach cyklu Książki, które dają siłę. Celem serii jest oswajanie dzieci z trudnymi, wymagającymi zagadnieniami w sposób bliskościowy i pełen zrozumienia.

Publikacje nie tylko naświetlają dane zagadnienia, ale również dowartościowują małych czytelników, dając im narzędzia do radzenia sobie z trudnościami oraz nieco oswajając z tym, co w wielu przypadkach jest nieuniknione. 

Oczywiście nie zastąpią one wizyty u psychologa, jeżeli wymaga tego sytuacja. Będą jednak na pewno wartościowym uzupełnieniem wizyt u specjalisty lub lekturą odpowiadającą na dziecięcą ciekawość, kiedy któryś kolega lub koleżanka z klasy przeżywa taki moment w życiu.

W ramach Książki, które dają siłę ukazały się właśnie dwie mądre pozycje:

  • O rozstaniu rodziców. Będzie inaczej,
  • Moje dwa domy.

Jak przygotować dziecko na rozstanie rodziców?

Kiedy rodzice się rozstają, świat dziecka wywraca się do góry nogami. Wielu maluchów nie rozumie, co się dzieje – zmienia się nie tylko ich rzeczywistość, ale także targają nimi emocje, z którymi nie potrafią sobie jeszcze poradzić.

W książce O rozstaniu rodziców. Będzie inaczej autorka Clare Helen Welsh porównuje to, co dzieje się w umyśle małego chłopca ze zjawiskami przyrody. Ukazuje upływ czasu za pośrednictwem zmieniających się pór roku, a do ukojenia poszczególnych emocji wykorzystuje szum fal czy spadające liście.

To bardzo mądra książka, która w pewien sposób przekonuje, że czas nie tyle leczy rany, ale uczy zrozumienia. Jest w niej taki ładny cytat:

Bo nie chodzi o to, żeby czekać,

aż burza przeminie.

Tylko żeby nauczyć się

tańczyć w deszczu!

O rozstaniu rodziców. Będzie inaczej to poetycka lektura o pogłębionej treści, która będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://harpercollins.pl/pl/products/bedzie-inaczej-o-rozstaniu-rodzicow-ksiazki-ktore-daja-sile-3147.html


Książki dla dzieci o rozwodzie lub separacji

Nieco węższa formatem, ale tej samej wysokości, druga propozycja serii Książki, które dają siłę, to historia o życiu dziecka w dwóch miejscach oraz naprzemiennej opiece sprawowanej przez jego rodziców. Każdy maluch potrzebuje stabilności i poczucia bezpieczeństwa. Częste zmiany otoczenia mogą je zaburzać oraz wpływać na brak pewnoście siebie.

W książce Moje dwa domy autor Phil Earle pokazuje czytelnikom, że nawet mając dwa domy można mieć uporządkowane, ale pełne ciepła i kochających rodziców życie. Dzięki temu, że dziewczynka zyskała świadomość, że po każdej wizycie u mamy czy taty nadejdzie zmiana – sprawia, że czuje się trochę pewniej.

Najważniejsze jednak, że wszędzie czuje się dobrze. Dzięki kochającym, zaangażowanym rodzicom wie, że jest mile widziana. Wie, że oni tęsknią za nią tak mocno jak ona za nimi i wypatrują dnia, gdy znowu będą mogli być razem oraz wspaniale spędzać czas.

Moje dwa domy to pozycja w której prostymi słowami i za pomocą pozytywnych, kolorowych ilustracji wypełnionych dziecięcą wyobraźnią, mówi się o czymś niezwykle trudnym, w możliwie najbardziej optymalny sposób.

Polecam tę książkę rodzicom i maluchom powyżej 5 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://harpercollins.pl/pl/products/moje-dwa-domy-ksiazki-ktore-daja-sile-3148.html


Poprzedni wpis
Nocny kotek – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Duchowy przewodnik po Polsce – recenzja dla nieustraszonych
Tags: +10, +5, +6, +7, +8, +9, 2024, Åsa Gilland, blog książkowy, Clare Helen Welsh, emocje, HarperCollins, Harperkids Polska, Jędrzej Sołowij, Jess Rose, Książki do czytania z dzieckiem, Książki HarperKids, Książki które dają siłę, Moje dwa domy, o emocjach, O rozstaniu rodziców. Będzie inaczej, Phil Earle, pory roku, Przedszkolak 3+, Przemysław Staroń, rozstanie rodziców, rozwód, rozwód rodziców, separacja, uczucia, Wydawnictwo HarperKids Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja