Gudu i Gwai – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Gudu i Gwai
Autorka: Maria-Luisa Uth
Ilustracje: Maria-Luisa Uth
Tłumaczenia: Maciej Byliniak
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2022
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Lubimy czuć się podobni do innych. Szczególnie jako dzieci rzadko doceniamy w sobie coś, co nas wyróżnia. Gęste, rude loki, wysoki wzrost, wyjątkową szczupłość czy piegi na nosie – wszystko, co sprawia, że różnimy się od rówieśników, może przyprawiać o kompleksy. Dopiero z czasem doceniamy w sobie te wyjątkowe cechy, jeżeli jesteśmy w gronie osób, które nas kochają i akceptują.

,,Gudu i Gwai” to autorska pozycja Mari-Luisy Uth, która otrzymała wyróżnienie od jury wydawniczego Dwóch Sióstr w IV edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci Jasnowidze. Pochodząca z niemiec artystka mieszkająca w Chinach, wiele czerpie ze swojego nowego miejsca pobytu. Nawet w tym debiucie książkowym widać wyraźne wpływy z kultury tego państwa (szczególnie w warstwie ilustracyjnej).

KIM SĄ GUDU I GWAI?

Bajka ma narratora, nie jest to jednak nikt bezosobowy. To bajarz, opiekun – przyjazny stworek w czerwonych kaloszach, który opowiada dzieciom lub przyjaciołom, a może po prostu słuchaczom i czytelnikom o pewnych dwóch istotach oraz tym, co im się przytrafiło. 

Gudu i Gwai, czyli tytułowi bohaterowie to na początku nie wiadomo kto. Ważne, że jeden cierpi na kompleksy z powodu swojego wyglądu – a ten drugi, z powodu swojej osobowości. Nie znają się, choć mieszkają w jednej skorupce po ślimaku. Obaj są nieszczęśliwi i z tego powodu nie opuszczają domu.

DROGA DO SZCZĘŚCIA I ZROZUMIENIA

Doświadczenie pokazuje im jednak, że wiele prób zmiany samego siebie, zakładania masek i nawiązywania kontaktów z niewłaściwymi osobami, na niewiele się zdało. Dopiero spotkanie tych dwojga udowadnia im, że po prostu nie mieli dotąd szczęścia. Niepotrzebnie uznawali się za dziwnych, bo ta dziwność w niczym nie przeszkadza, żeby być szczęśliwym.

Książka ,,Gudu i Gwai” to opowieść abstrakcyjna, operująca mocno na symbolice i uniwersalności przekazu. Przypomina mi kultową włoską historyjkę ,,Pięciu nieudanych” Beatrice Alemagna. Autorka zaprasza nas do zabawy w poszukiwanie siebie w twarzach tych nietuzinkowych bohaterów. Każdy jest czasami trochę Gudu i trochę Gwaiem. Ważne jest, aby szukać oraz odnaleźć w sobie wewnętrzną harmonię.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Moim zdaniem mało jest na polskim rynku literatury dziecięcej takiej jak ,,Gudu i Gwai”. To zdecydowanie książka nieszablonowa i pod wieloma względami różniąca się od lektur, w których wszystko jest jasno rozpisane i podparte dodatkowo prostymi ilustracjami. 

,,Gudu i Gwai” pozostawiają miejsce na rozmowę i refleksję. Można tych bohaterów tropić w sobie oraz w innych. Można narysować swoją dwójkę przyjaciół, którzy wspierają się mimo przeciwności.

Książka będzie ciekawą przygodą dla wszystkich powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/gudu-i-gwai.html


Poprzedni wpis
Głosuję! Wybieram – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Brygada Brawurowych Kur 5 – recenzja patronatu
Tags: +10, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Dwie Siostry, Gudu i Gwai, inność, Jasnowidze, kompleksy, książki dla dzieci, Maciej Byliniak, Maria-Luisa Uth, nieśmiałość, odmienność, recenzent książek dla dzieci, recenzje książki, Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja