➜ Tytuł: Domestic Fluff
➜ Scenariusz: Weronika Łodyga
➜ Rysunki: Anna Krztoń
➜ Wydawnictwo: Young (Wydawnictwo Kobiece)
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Musisz zawsze odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania:
,,czy to moja wina” i ,,czy mogę coś z tym zrobić”.
Weronika Łodyga, Domestic Fluff, str. 62
Ciepło domowych chwil
Nie mamy wpływu na wybory naszych rodziców. Dorośli często podejmują decyzje, mając nadzieję, że postępują w najlepszy z możliwych sposobów. A często muszą wybierać między przysłowiowym młodem a kowadłem.
Domestic Fluff nie jest jednak książką o dorosłości, ale o konsekwencjach czynów, z którymi mierzą się ich dzieci. Autorką scenariusza jest Weronika Łodyga, z kolei za warstwę wizualną odpowiada Anna Krztoń – jedna z najbardziej cenionych polskich rysowniczek.
Angielskie sformułowanie ,,domestic fluff” znaczy tyle, co ,,domowa sielanka”, ,,domowa codzienność” lub mniej szeroko – ,,domowe ciepło, składające się na przyjemne momenty z życia, rodzinne chwile, drobne gesty czy kojąca, harmonijna atmosfera przynosząca poczucie bezpieczeństwa”.
Strach przed porzuceniem
To ciekawy dobór tytułu komiksu, biorąc pod uwagę, że jest to historia właściwie o tęsknocie za idealną rodziną – taką, która nie istnieje. Główna bohaterka książki, nastolatka o imieniu Magda, właśnie dowiaduje się, że jej ojciec, który odszedł z domu, spodziewa się dziecka z inną kobietą.
Dziewczyna ciężko to znosi. Z jednej strony wciąż wracają do niej wspomnienia tych beztroskich chwil z ojcem, kiedy sama była małym dzieckiem. Z drugiej – ma obawy czy będzie on się jeszcze nią interesował, jeżeli całą jego uwagę pochłonie nowy potomek.
Przyspieszony kurs z dorastania
Na stronie kilkukrotnie poruszałam już tematykę rozwodu rodziców, m.in. przy okazji:
- O rozstaniu rodziców. Będzie inaczej,
- Moje dwa domy,
- Czasami szczęśliwi rodzice mieszkają oddzielnie.
Do tej pory były to jednak książki typowo kierowane do najmłodszych. Domestic Fluff jest zdecydowanie historią nastolatki, która musi nie tylko mierzyć się z nową sytuacją, obawą o odrzucenie czy rywalizowanie o uwagę ojca. Magda żyje także w ciągłym konflikcie ze starszymi siostrami, przeżywa zawody miłosne, a rytm mijających jej dni wyznacza dźwięk trzaskających drzwi.
Nie będę zmywać naczyń, jak mam kryzys egzystencjonalny, szanujmy się.
Weronika Łodyga, Domestic Fluff, str. 89
Potęga rozmowy – co czuje dziecko podczas rozwodu rodziców
W tych 7 (i pół) rozdziałach pada wiele ważnych słów. Został w nich także w ciekawy sposób pokazany stan emocjonalny dziewczyny. Chaos w jej pokoju, jest chaosem który opanował również jej głowę, a potrzeba chowania się lub otulania kocem, jest dosłownym odgradzaniem się od problemów (aż do momentu finałowej sceny, gdzie ten symboliczny kocyk zostaje przekazany dalej).
Co interesujące, namiastką idealnej rodziny oraz odskocznią od problemów jest mieszkanie pary gejów. To w ich domu można porozmawiać, odetchnąć, doświadczyć ciepła i miłości. To także tam dziewczyna – na równi z czytelnikiem – ma szansę przekonać się, że skutecznym sposobem na wszelkie bolączki duszy jest rozmowa. Możliwość wyrzucenia z siebie swoich obaw pozwala nie tylko znaleźć ważne odpowiedzi, ale i przywrócić rytm życiu.
Polecam Domestic Fluff wszystkim powyżej 13 roku życia. To bardzo ciekawy komiks, dzięki któremu nabiera się nowej perspektywy oraz przekonuje, że ze wszystkim można przejść do porządku dziennego.
Link do strony wydanictwa: https://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/domestic-fluff/