➜ Tytuł: Ghiblioteka. Nieoficjalny przewodnik po świecie filmów Studia Ghibli
➜ Autorzy: Michael Leader, Jake Cunningham
➜ Tłumaczenie: Justyna Sadczuk
➜ Wydawnictwo: W.A.B.
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Minęło już dobrych 15 lat, kiedy pierwszy raz zobaczyłam film Studia Ghibli i mój pogląd na filmy animowane zrobił koziołka. Od zawsze lubiłam bajki, kreskówki czy animacje, ale do tej pory (z kilkoma wyjątkami) nie podejrzewałam, że można tak zagrać na ludzkich emocjach, bez oscarowej obsady aktorskiej.
Książka o Studio Ghibli napisana przez jego największych fanów
W swoim życiu nie obejrzałam wszystkich, ale zdecydowaną większość filmów Hayao Miyazakiego, który jest nie tylko twarzą Studia Ghibli, ale właściwie również jego mózgiem i sercem. Są one dla mnie inspirujące i ważne. Pewnie dlatego byłoby mi bardzo trudno polecić ten jeden, albo nawet określić, który jest moim ulubionym.
Między innymi właśnie dlatego cieszę się, że powstała Ghiblioteka. Nieoficjalny przewodnik po świecie filmów Studia Ghibli. Stworzyło ją dwóch wielkich fanów, którzy nie tylko obejrzeli każdy z opisywanych filmów, ale zagłębili się w nie także od strony organizacyjnej.
Od Nausicaä z Doliny Wiatru do Chłopca i czapli
Michael Leader i Jake Cunningham ruszyli do Japonii ,,na pielgrzymkę”. Ich celem było zbadanie tematu, prześledzenie filmografii Studia, dzielenie się z słuchaczami (bo początkowo tworzyli podcast) oraz czytelnikami drogą, którą one przebyło.
Ujął mnie moment, kiedy autorzy opisują jak obserwowali wchodzących i wychodzących do biura Studia Ghibli pracowników. Czuli, że w jakimś małym stopniu biorą udział w czymś wielkim. Ci pracownicy tworzyli wówczas Chłopca i czaplę. Premiera filmu miała miejsce w 2023 roku. Oglądałam tę animację w kinach i jeszcze do dzisiaj słucham sobie soundtracku genialnego Joe’go Hisaishiego.
Fakty, recenzje i mnóstwo ilustracji z filmów
Ghiblioteka. Nieoficjalny przewodnik po świecie filmów Studia Ghibli to skarbnica wiedzy na temat Studia Ghibli. Przeczytacie tam nie tylko o faktach, ale również dowiecie się jakie współprace nie doszły do skutku lub jak wielcy twórcy ubiegali się o pracę w tym miejscu.
Każdy film jest więc okazją do posłuchania o produkcji, jak i zagłębienia w szczegółowej recenzji. Prawdziwym rarytasem jest także mnóstwo klatek z animacji, zdjęć czy przedruków plakatów.
Ghiblioteka. Nieoficjalny przewodnik po świecie filmów Studia Ghibli to książka, którą trzeba mieć, jeśli uważa się za fana kultowych japońskich filmów animowanych. To także doskonała lektura na prezent. Powróćcie z jej pomocą do swoich ulubionych produkcji, lub zainspirujcie się do obejrzenia tych, na które wcześniej nie znaleźliście czasu.
Polecam Ghibliotekę każdemu powyżej 13 roku życia. Książka została estetycznie wydana – posiada teksturowaną, stylizowaną na płócienną okładkę oraz przyjemny papier o podwyższonej gramaturze.
Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/ghiblioteka-nieoficjalny-przewodnik-po-swiecie-filmow-studia-ghibli-michael-leader-sku2aa087a1665e1a5a825f.html