Tiffany Obolała. Jak być czarownicą – przedpremierowa recenzja książki o Świecie Dysku

Tytuł: Tiffany Obolała. Jak być czarownicą
Autorki: Rhianna Pratchett, Gabrielle Kent
Ilustracje: Paul Kidby
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2024

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Od czego by tu zacząć? Chyba zacznę dość konkretnie – uniwersum Świata Dysków to takie uniwersum Harrego Pottera, ale na sterydach. Jest bardziej szczegółowo wymyślone, ma znacznie więcej bohaterów, jego historia składa się na dziesiątki książek, a same zawarte w nich opowieści charakteryzują się wspaniałym poczuciem humoru oraz przejawiają bystry niczym brzytwa umysł autora.

Moja pierwsza książka z uniwersum Świata Dysku

Moją pierwszą książką Terry’ego Pratchetta był Ostatni bohater z ilustracjami Paula Kidby’ego. Miałam jakieś dziesięć, może jedenaście lat, i spędzałam wakacje z rodzicami w Łebie. Minęliśmy pana, który na kocyku, na deptaku, sprzedawał różne książki. Właśnie tam wypatrzyłam nowiutki, zafoliowany egzemplarz za jakieś dwadzieścia złotych i udało mi się namówić mamę, żeby mi go kupiła.

Obecnie to jedna z moich ukochanych książek. Na aukcjach używane egzemplarze sprzedają się za setki złotych, ale ja mojego nigdy nie oddam. Dzięki tej książce zaczęła się moja przygoda ze Światem Dysku – jedna z najpiękniejszych literackich wypraw w nieznane.

Jak być czarownicą? Poradnik

Kiedy zobaczyłam więc zapowiedź ostatniej nowości, promowanej jako Przewodnik po Świecie Dysku – wiedziałam, że muszę po niego sięgnąć. Krzyczący tytuł z fikcyjną bohaterką Tiffany Obolałą, to oczywiście zabieg polegający na wykorzystaniu jednej z postaci z serii, do przedstawienia niezwykłej filozofii, na fundamencie której Pratchett zbudował świat tamtejszych czarownic.

Prawdziwymi autorkami Tiffany Obolała. Jak być czarownicą są jednak Rhianna Pratchett, czyli córka Terry’ego Pratchetta, oraz Gabrielle Kent – twórczyni m.in. serii znanej w Polsce jako Alfie Bloom. Obie panie nie tylko oddały piękny hołd jednemu z największych geniuszy fantasy, ale także sprawiły dziką radość przynajmniej jednej fance tej serii (a realnie – dziesiątkom tysięcy!).

Czarownica musi zmierzyć się ze swoimi lękami i pojąć, że nawet jeśli nie jest czemuś winna, nadal jest odpowiedzialna. Musi stać się głosem tych, co nie mają głosu. Stanąć pomiędzy światłem i ciemnością. Oraz, bardzo często, mieć przy sobie kawałek sznurka.

Rhianna Pratchett & Gabrielle Kent, Tiffany Obolała. Jak być czarownicą, O byciu czarownicą, str. 3

Istota bycia czarownicą

Obok wiedzy dotyczącej odpowiedniego nakrycia głowy, rodzajów wykonywanych przez czarownice profesji, hierarchii, ich pupili czy zagrożeń jakie czyhają na czarownice – z książki dowiadujemy się przede wszystkim, jaka jest istota bycia czarownicą. 

Autorki, podążając za tokiem rozumowania wybitnego twórcy, przedstawiają ten rodzaj kobiet jako niezwykle mądre, empatyczne i bystre. To właśnie te cechy wyróżniają je spośród nie-czarownic, a nie zaś (jak można byłoby przypuszczać) magiczne sztuczki oraz wypowiadane pod nosem zaklęcia (choć nawet i one są czasami potrzebne).

Prawdziwa gratka dla fanów Terry’ego Pratchetta

Nie nastawiajcie się jednak na nużący monolog, w którym wymieniane są kolejne przymioty czarownic. Książka Tiffany Obolała. Jak być czarownicą żyje! Każda rozkładówka, a i niemal każda jej strona wypełniona jest komentarzami pozostałych kultowych bohaterek serii – niani Ogg, wielkiej Weatherwax czy panny Tyk. 

Charyzmatyczne postacie wtrącają tutaj swoje ,,trzy grosze”, ubarwiając całość i sprawiając, że można poczuć jakby czytało się jakąś emocjonującą powieść.

Przewodnik po Świecie Dysku

Całej atmosfery i wrażenia obcowania z wiekową, niemal ręcznie spisaną księgą dodaje tutaj odpowiednia oprawa graficzna. Zachwycające ilustracje Paula Kidby’ego  nigdy się nie nudzą i zawsze opierają presji czasu. Tiffany Obolała. Jak być czarownicą to prawdziwa gratka nie tylko dla fanów serii, chociaż uprzedzam otwarcie, że oni mogą się nawet wzruszyć podczas lektury (tak było w moim przypadku).

Rzeczywiście, ta pozycja może być przewodnikiem i stać się początkiem pięknej przygody dla tych osób, które jeszcze nie miały tej wielkiej przyjemności zanurzenia się w Świat Dysku oraz poznania jednej z najbardziej kultowych serii fantasy, jaka kiedykolwiek powstała.

Polecam Tiffany Obolała. Jak być czarownicą wszystkim powyżej 10 roku życia. Będzie pięknym prezentem na każdą okazję.

Link do strony wydawnictwa: https://www.proszynski.pl/product/tiffany-obolala-jak-byc-czarownica

Oficjalna premiera: 10.09.2024 rok



Poprzedni wpis
Wrzaskun – recenzja nieokrzesanej serii komiksowej
Następny wpis
Niezwykłe podróże Natalki – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2024, bestiariusz, blog książkowy, czarownica, fantastyka, fantasy, Gabrielle Kent, jaka powinna być czarownica, kapelusze czarownic, książka na prezent, magia, Paul Kidby, Piotr W. Cholewa, poradnik dla czarownic, Prószyński, Prószyński i S-ka, przewodnik, Przewodnik po Świecie Dysku, przewodnik po świecie magii, recenzje książek, Rhianna Pratchett, Świat Dysku, świat magii, Terry Pratchett, Tiffany Obolała. Jak być czarownicą, wydawnictwo Prószyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja