➜ Tytuły: Kwiat Pomarańczy, Magiczne Kamienie, Marcelinka i Marcysia, Nie musisz być grzeczny. Potrzeby
➜ Autorka: Aleksandra Srokowska-Ziółkowska
➜ Ilustracje: Magda Anna Stefańska, Joanna Romańska, Monika Rejkowska
➜ Wydawnictwo: Skórka Pomarańczy
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: chudzina , więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Kiedy nowe wydawnictwo dla dzieci pojawia się na moim książkowym radarze, zawsze wywołuje to u mnie stan nieopisanej ekscytacji oraz radości. Wraz z nim (wydawnictwem, nie stanem) przychodzą bowiem kolejne pomysły, pełni pasji ludzie oraz oczywiście literatura, dzięki której więcej osób decyduje się czytać, bo ma szansę znaleźć w tej oficynie coś dla siebie.
Nowe wydawnictwo z książkami dla dzieci – Skórka Pomarańczy
Wydawnictwo Skórka Pomarańczy nawet nie tyle pojawiło się, co głośno obwieściło swoją obecność. A to dlatego, że przychodzi od razu do czytelników nie z jedną premierą, ale z aż czterema (taki rozmach to ja lubię)!
Właścicielką oraz autorką tekstów do wszystkich tych pozycji jest osoba już znana w środowisku literatury dziecięcej. Aleksandra Srokowska-Ziółkowska napisała m.in. bestsellerową Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę, ale również Czy wszystko ze mną w porządku? Bajka o emocjach, którym też warto dać szansę, Do kogo przychodzi Święty Mikołaj? czy Dbamiętnik. Dziennik, który pomieści wszystkie emocje.
Teraz z tymi nowymi książkami dla dzieci, przedstawia zróżnicowany oraz ciekawy punkt widzenia na różne zagadnienia dotyczące najmłodszych. Poniżej dzielę się przemyśleniami na temat każdej z nowych pozycji wydawnictwa Skórka Pomarańczy.
Więcej informacji o książkach oraz ich sprzedaży znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/profile.php?id=61568566411233 oraz na http://skorkapomaranczy.pl/
Kwiat Pomarańczy
Nie mogło być inaczej. To właśnie od Kwiatu Pomarańczy zaczynam ten przegląd nowości, bo podskórnie czuję, że to właśnie ten tekst mógł być inspiracją dla autorki do wymyślenia nazwy wydawnictwa.
Przede wszystkim, jest to poetycka lektura, która nieco przywodzi na myśl książki sprzed lat, skupiające się na przyrodzie, ale jednocześnie personifikujące ją, jak np. te od Sibylle von Olfers.
Głównymi bohaterami, bo jest ich kilka, są różne postaci owoców drzewa pomarańczowego. Początkowo poznajemy punkt widzenia kwiatu, następnie pomarańczy, aż finalnie – konfitury. Można więc czytać Kwiat Pomarańczy jakby była to historia o życiu człowieka, bo ludzie także dorastają, obawiając się o swoją przyszłość i niepewny los.
Każdy nowy etap jest dla nas krokiem w nieznane. Nie warto jednak oglądać się na innych, trzeba cieszyć się chwilą i z optymizmem patrzeć na kolejne dni.
Te wrażenia pogłębione są jeszcze bardziej przez delikatne ilustracje Magdy Anny Stefańskiej. Jestem również fanką samego składu, dzięki któremu tekst również nabiera więcej na znaczeniu. Polecam tę lekturę wszystkim powyżej 4 roku życia.
Magiczne Kamienie
Gdyby tak mieć walizkę pełną kamieni, które potrafią czytać w myślach, odkrywać ukryte intencje oraz wyjaśniać zachowanie niektórych osób! Książka o tytule Magiczne Kamienie jest pierwszą częścią z planowanej przez autorkę serii o chłopcu o imieniu Kuba.
Kuba nie miał łatwego startu w życiu. Gdy był zaledwie 4-latkiem, jego rodzice postanowili wyjechać na Seszele… i już nie wrócili. Chłopcem zajęła się ciocia, ale choć było mu u niej bardzo dobrze, przez długi czas nosił w sobie bolesne pytania, na które nie znał odpowiedzi.
Kiedy jednak pewnego dnia zjawiła się w jego życia niezwykła istotka i zaoferowała mu możliwość nie tylko zajrzenia w głąb innych, ale również dokładnego przyjrzenia się samemu siebie – okazało się, że to czego naprawdę potrzebował, było znacznie bliżej, niż mógłby przypuszczać.
Magiczne Kamienie to powiastka poruszająca, inspirująca i mówiąca o ważnych tematach. Pozwala sobie uświadomić, że oceniając powierzchownie ludzi, nie jesteśmy w stanie dobrze ich rozumieć. Nawet jeżeli ktoś wydaje się być nieprzyjemny na pierwszy rzut oka, nie znaczy, że taki jest naprawdę – być może przechodzi tylko trudne chwile.
Polecam Magiczne Kamienie dzieciom powyżej 7 roku życia i z ciekawością czekam na kontynuację tej serii.
Marcelinka i Marcysia
W jaki sposób dwie magiczne wróżki mogą pokazać małym i dużym czytelnikom, dlaczego zamiast chwalić, lepiej jest nauczyć się słuchać?
Marcelinka i Marcysia to bardzo kolorowa książka, w której głównymi bohaterkami są dwie 7-letnie bohaterki, przy okazji będące też zaczarowanymi wróżkami. W dniu ich urodzin dostają ważne zadanie. Za pomocą magicznego proszku otrzymują moc zakańczania kłótni i sprowadzania na ludzi oraz inne niezwykłe istoty porozumienia oraz zgody.
Kiedy jednak pewnego dnia wysypuje im się proszek i nie mogą nikomu pomóc, a później są w stanie pogodzić tylko jedną grupę osób – czują się nieco rozczarowane.
Marcelinka i Marcysia to bardzo oryginalna książka, która rodzicom pomaga lepiej odpowiadać na potrzeby dzieci, a najmłodszym pokazuje dlaczego czasami nie trzeba być idealnym, ale wystarczy być dobrym, żeby móc być z siebie dumnym.
Polecam Marcelinkę i Marcysię dzieciom od 4 lat.
Nie musisz być grzeczny. Potrzeby
Ależ się ucieszyłam, gdy zakulisowo usłyszałam, że ma zostać wydana kolejna książka z tej bestsellerowej i bardzo ważnej serii! Wielu dorosłych dopiero stara się budować świadomość, że dziecko nie musi być grzeczne – a w zasadzie, że ,,bycie niegrzecznym” zawsze ma jakąś przyczynę.
Aleksandra Srokowska-Ziółkowska pięknie w książce Nie musisz być grzeczny. Potrzeby pisze właśnie o tym, co trzeba zapewnić maluchom, żeby były one spokojne, szczęśliwe i spełnione. W tej pięknie wydanej, w dużym formacie, z ilustracjami Moniki Rejkowskiej, pozycji poznajemy pięcioro bohaterów.
- Dzięki Maksiowi, który jest małym bobrem i idzie pierwszy raz do przedszkola, dowiemy się jak ważne jest zaufanie rodziców do własnego dziecka oraz pozostawianie mu wolnej przestrzeni tam, gdzie jest to tylko możliwe.
- Z wilczycą Łusią poznamy potrzebę szczerości – dlaczego czasami nie warto ,,kolorować rzeczywistości” oraz dlaczego zawsze dobrze dzielić się z bliskimi smutkami i radościami.
- Niedźwiadek Feliś z kolei pokaże jak istotne jest wychowywanie dziecka w poczuciu spójności. Konsekwencja buduje bezpieczeństwo emocjonalne, ale jasny przekaz i znajomość swoich potrzeb z punktu widzenia dorosłego, wpłyną na lepsze relacje rodzica z maluchem.
- Na przykładzie jeżynki Igusi nauczymy się wyrażać własne zdanie, budować poczucie wartości czy też zawsze starać rozumieć potrzeby dziecka.
- W finałowej bajce z rysiem Stasiem zobaczymy moc wzajemnego oddziaływania. Dlaczego warto być wdzięcznym, ale jednocześnie dawać coś od siebie, nie popadając w skrajności.
Każdy rozdział książki składa się na część fabularną oraz notatkę autorki do rodziców i opiekunów. Nie musisz być grzeczny. Potrzeby będą doskonałą lekturą, ale także dużą pomocą dla dorosłych, którzy chcą lepiej rozumieć swoje dzieci.