Sibylle von Olfers i jej ,,Dzieci korzeni”

 

Tytuły: ,,Dzieci korzeni”, ,,Wszystkie kolory dzieci korzeni”

Autor: Sibylle von Olfers

Ilustracje: Sibylle von Olfers

Tłumaczenie: Marta Woszczak

Wydawnictwo: Przygotowalnia

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Sibylle von Olfers gościła już kilkakrotnie na mojej stronie. Pierwszy raz, kiedy zachwycałam się ponadczasową, ciepłą i wzruszającą opowiastką o ,,Wietrzyku. Niedługo później podzieliłam się także recenzją ,,Przygoda Marlenki, gdzie rymowany tekst wspaniale współgra z zimowymi sceneriami i angażującą czytelnika historią. 

 

 

To jednak ,,Dzieci korzeni” tej autorki zawsze cieszyły się największą popularnością wśród czytelników. Wydawnictwo Przygotowalnia wznowiło ostatnio jej nakład, umożliwiającym tym samym poznanie tej opowiastki jeszcze większej grupie osób. 

Zanim jednak przejdę do omawiania tej konkretnej książki oraz pewnego dodatku do całej serii, który w moim odczuciu, także jest warty uwagi, przypomnę kilka ważnych faktów z życia pisarki. 

 

 

 

 

Tym najważniejszym wydaje się fakt, że Sibylle von Olfers urodziła się ponad 100 lat temu w Niemczech. Żyła na przełomie XIX i XX wieku, a jej ciotka Marie von Olfers założyła w 1843 roku ,,Kaffeterkreis”, czyli miejsce dla początkujących pisarek baśni, z siedzibą w Berlinie. 

 

Sibylle była zainspirowana postacią swojej krewnej. Dzięki jej wpływowi postanowiła sama ilustrować swoje bajki, skupiając się w nich przede wszystkim na naturze. 

 

 

,,Dzieci korzeni” są doskonałym przykładem, oczarowania autorki przyrodą oraz wszelkimi jej aspektami.  Fabuła opowiada historię maleńkich istot, które budzą się i żyją zgodnie z poleceniami Matki Ziemi. Znają swoją rolę, ale jednocześnie zachowują dziecięcą beztroskę i spontaniczność.  Kiedy nadchodzi wiosna budzą się głęboko pod ziemią i zaczynają wielkie przygotowania. Dzięki nim świat zapełnia się kolorowymi owadami i pięknymi kwiatami. To one, aż do jesieni, dbają o to, żeby otoczenie wypełniały fiołki, chrząszcze i konwalie. 

 

 

 

 

,,Dzieci korzeni” zostały napisane rymowanym, prostym tekstem. Siła książki tkwi w harmonii i melodyjności. Nie ma w tej bajce antagonistów, którzy chcieliby zaszkodzić bohaterom. 

Tę bajkowość wydaje się potwierdzać także warstwa wizualna, gdzie pastelowe, stonowane kolory dobrze uzupełniają treść. Dodatkowo kilka obrazków zostało nawet ,,wstawionych w ramy”, dzięki czemu autorka uzyskała jeszcze większą równowagę i harmonię. 

 

 

Gdyby jednak ktoś miał ochotę na własną interpretację tej bajki, może sięgnąć po ,,Wszystkie kolory dzieci korzeni”. To kolorowanka z wybranymi ilustracjami z książki oraz fragmentami tekstu (tylko ona jest w miękkiej okładce). Po lekturze ,,Dzieci korzeni” można z powodzeniem oddać się miłemu zajęciu kolorowania. 

 

 

 

Bardzo polecam wszystkie książki Sibylle von Olfers. Wydawnictwo Przygotowalnia postarało się, żeby każdy egzemplarz pięknie prezentował się na półce. Płócienny grzbiet, twarda oprawa oraz dobrej jakości papier sprawia, że to pozycje doskonale nadające się na prezent. 

 

Ostatnio pojawiła się także możliwość zakupu całego zestawu książek tej autorki w bardzo estetycznym pudełku. Możecie znaleźć go tutaj: https://www.przygotowalnia.com/ksiegarnia/index.php?id_product=33&rewrite=zestaw-ksiazek-sybille-von-olfers&controller=product

 

Poprzedni wpis
Bracia krwi – recenzja
Następny wpis
Zosia. Pierwsze loty – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja