fbpx

Bracia krwi – recenzja

Bracia krwi – recenzja

Tytuł: ,,Bracia krwi”

Autor: Peter Milčalák

Ilustracje: Alicja Biała

Tłumaczenie: Bohdan Zadura

Wydawnictwo: Wolno

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Dorośli mogą wiele nauczyć się od dzieci. Przepuszczając rzeczywistość przez filtr młodzieńczej perspektywy, zyskujemy uproszczony, czysty i zarazem piękny obraz świata.

 

Książka ,,Bracia krwi” korzysta z narracji, w której głównymi bohaterami są dzieci, ale ma wiele do opowiedzenia przede wszystkim młodzieży i dorosłym. Jej autorem jest Peter Milčalák, słowacki poeta i prozaik, autor przekładów oraz wydawca. Stara się on w tych krótkich tekstach, które przypominają uchwycone w locie chwile, przekazać swoje spostrzeżenia na ważne tematy. 

 

 

Fundamentem jego rozważań staje się dziecięca przyjaźń – więź krwi, która na szeroko rozumianym podobieństwie buduje bogato znaczeniowe sytuacje. Wiktor i Karol są dwójką rówieśników, ale równie dobrze może to być ta sama osoba na różnym etapie życia. 

 

W ich przygodach nie należy upatrywać się fabularnych wątków i wartkiej akcji. To poetyckie i filozoficzne charakterystyki, które opierają się przede wszystkim na bogatej symbolice. Najlepiej podejść do nich niespiesznie, może nawet wyrywkowo. 

 

,,Bracia krwi” zaskoczą czytelników niewinnością i zarazem świadomością. To zbiór utworów, który pozwala spojrzeć nam na rzeczy znane w sposób nieszablonowy  i przepuszczony przez zasłonę wrażliwości. Odnajdziemy tutaj zachwyt drobnostkami, refleksję o przemijaniu i nieuchronności zdarzeń, rozważania na temat świadomości oraz planowania czy raczej realistycznego postrzegania siebie w sytuacjach z przyszłości. 

 

Książka daje sposobność pozostania sam na sam ze swoimi myślami lub wręcz przeciwnie – zachęca do dyskusji na temat przeczytanych mini-rozdziałów w gronie przyjaciół. 

To lektura do której często się wraca, i która, w pewien sposób, zostaje z nami na zawsze. 

 

 

 

Wydawnictwo Wolno pięknie wydało ją w wygodnym formacie, twardej oprawie i ze zszywanymi czerwonymi nićmi stronami. Dodatkowo strony ubarwiają rysunki Alicji Biała, które nadają ,,Braciom krwi” aury tajemniczości i melancholii. 

 

Polecam tę książkę czytelnikom powyżej 13 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwowolno.pl/ksiegarnia/bracia-krwi-peter-milcak-bohdan-zadura/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment