Warstwy – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Warstwy

Autor: Marta Szloser

Ilustracje: Ania Jamróz

Wydawnictwo: Literówka

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

,,Świat składa się z warstw” – od tych słów rozpoczyna się wyjątkowa książka, którą najtrafniej można przyrównać do zilustrowanej poezji, art booka lub po prostu małego dzieła sztuki.

Jest swego rodzaju zadziwieniem – odkryciem pewnej zależności, którą rządzi się rzeczywistość.

Autorką ,,Warstw” jest Marta Szloser, którą czytelnicy mogą kojarzyć już m.in. z ,,Okruszków” lub… książek kulinarnych. Słowa zilustrowała z kolei Ania Jamróz, której charakterystyczne prace mają wiele detali, stonowane barwy oraz czarne kontury zestawione z delikatnym efektem farb wodnych.

Obrazki jednak, choć pozornie wydają się podążać za tekstem, w rzeczywistości są tylko jego subtelną propozycją interpretacji. Niektóre są tak piękne, że można byłoby wytatuować je na ciele i pozostać z nimi na resztę życia.

,,Warstwy” mają niewiele słów, ale każde niesie ze sobą odpowiedni ciężar znaczeniowy. Tutaj nie ma przypadkowych wtrąceń lub przymiotników. Autorka dobiera słowa jak koraliki i nawleka je na nitkę opowieści. Jej przekaz jest czystym zachwytem nad otaczającym światem. Przekonuje, że wszystko co nas otacza, jest bardziej złożone, niż może wydawać się w pierwszym momencie.

Narracja z rzeczy prozaicznych jak ząb, marchew czy jajko tworzy przedmioty głębokie i ważne. Udowadnia, że każdy symbol ma swoją interpretację. Im uważniej będziemy mu się przyglądać, tym więcej będziemy w stanie dostrzec.

,,Warstwy” nie są książką dla wszystkich. Nie każdy doceni jej poetycką stronę. Nie każdy da się porwać w rozważania autorki. Ktoś może uzna, że ilustracje są zbyt dosłowne, a czasami zbyt odległe od tekstu. Tę książkę można pokochać tylko od pierwszego wejrzenia, tak jak znajduje się sentymentalny skarb – pamiętnik z młodości lub puszkę z kamyczkami i piórkami zbieranymi w dzieciństwie.

Jej treść nie będzie szokująca, ale nie to jest jej przeznaczeniem. ,,Warstwy” przypominają, żeby nie zapominać zachwycać się światem i szukać głębiej, patrzeć dalej i czuć mocniej.

Polecam ją osobom powyżej 10. roku życia, które będą już na tyle odważne, żeby książka stała się dla nich inspiracją. Żeby potraktowały ją jak instrukcję i dalej już samodzielnie wyruszyły w podróż w poszukiwaniu warstw, którym można lepiej się przyjrzeć.

Link do strony Wydawnictwa: https://literowka.com/produkt/warstwy/

 


Poprzedni wpis
Labirynty i łamigłówki nie z tej ziemi – recenzja
Następny wpis
Zbrodnia na receptę – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, 2020, Ania Jamróz, Anna Jamróz, art book, blog książkowy, książka artystyczna, książka na prezent, książki dla dzieci, Literówka, Marta Szloser, poezja, recenzent książek dla dzieci, recenzje książkowe, Warstwy, Warstwy książka, Wydawnictwo Literówka

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja