fbpx

Warstwy – recenzja

Warstwy – recenzja

Tytuł: ,,Warstwy

Autor: Marta Szloser

Ilustracje: Ania Jamróz

Wydawnictwo: Literówka

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

,,Świat składa się z warstw” – od tych słów rozpoczyna się wyjątkowa książka, którą najtrafniej można przyrównać do zilustrowanej poezji, art booka lub po prostu małego dzieła sztuki.

Jest swego rodzaju zadziwieniem – odkryciem pewnej zależności, którą rządzi się rzeczywistość.

 

Autorką ,,Warstw” jest Marta Szloser, którą czytelnicy mogą kojarzyć już m.in. z ,,Okruszków” lub… książek kulinarnych. Słowa zilustrowała z kolei Ania Jamróz, której charakterystyczne prace mają wiele detali, stonowane barwy oraz czarne kontury zestawione z delikatnym efektem farb wodnych.

 

Obrazki jednak, choć pozornie wydają się podążać za tekstem, w rzeczywistości są tylko jego subtelną propozycją interpretacji. Niektóre są tak piękne, że można byłoby wytatuować je na ciele i pozostać z nimi na resztę życia.

 

 

 

,,Warstwy” mają niewiele słów, ale każde niesie ze sobą odpowiedni ciężar znaczeniowy. Tutaj nie ma przypadkowych wtrąceń lub przymiotników. Autorka dobiera słowa jak koraliki i nawleka je na nitkę opowieści. Jej przekaz jest czystym zachwytem nad otaczającym światem. Przekonuje, że wszystko co nas otacza, jest bardziej złożone, niż może wydawać się w pierwszym momencie.

 

Narracja z rzeczy prozaicznych jak ząb, marchew czy jajko tworzy przedmioty głębokie i ważne. Udowadnia, że każdy symbol ma swoją interpretację. Im uważniej będziemy mu się przyglądać, tym więcej będziemy w stanie dostrzec.

 

 

 

 

,,Warstwy” nie są książką dla wszystkich. Nie każdy doceni jej poetycką stronę. Nie każdy da się porwać w rozważania autorki. Ktoś może uzna, że ilustracje są zbyt dosłowne, a czasami zbyt odległe od tekstu. Tę książkę można pokochać tylko od pierwszego wejrzenia, tak jak znajduje się sentymentalny skarb – pamiętnik z młodości lub puszkę z kamyczkami i piórkami zbieranymi w dzieciństwie.

 

Jej treść nie będzie szokująca, ale nie to jest jej przeznaczeniem. ,,Warstwy” przypominają, żeby nie zapominać zachwycać się światem i szukać głębiej, patrzeć dalej i czuć mocniej.

 

Polecam ją osobom powyżej 10. roku życia, które będą już na tyle odważne, żeby książka stała się dla nich inspiracją. Żeby potraktowały ją jak instrukcję i dalej już samodzielnie wyruszyły w podróż w poszukiwaniu warstw, którym można lepiej się przyjrzeć.

Link do strony Wydawnictwa: https://literowka.com/produkt/warstwy/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment