Smakowita zielenina – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Smakowita zielenina. Nietypowa książka kucharska dla dzieci
 Autorka: Marta Szloser
 Ilustracje: Sylwia Tracz
Wydawnictwo: Literówka
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Uwaga – nie czytajcie tej książki wtedy, gdy jesteście głodni! Co więcej, dobrze do jej lektury przygotować sobie talerzyk zdrowych przekąsek, bo tylko na takie będziecie mieć ochotę, kiedy poznacie jej bohaterów.

,,Smakowita zielenina. Nietypowa książka kucharska dla dzieci” to prawdziwa księga inspiracji, przepisów, ale również… opowiadań o dwójce rodzeństwa, początkowo bardzo sceptycznych do ,,zielonego”. Jej autorką jest Marta Szloser, którą wielu czytelników może kojarzyć już z poetyckiej i pięknej książki ,,Warstwy” – także wydanej nakładem Wydawnictwa Literówka.

Jak zaprzyjaźnić dzieci z warzywami?

Głównymi bohaterami ,,Smakowitej zieleniny” są bliźnięta; 10-letnia Klara oraz Michał – zupełnie normalne rodzeństwo, mające słabość do takich ,,smakołyków” jak cola, czipsy czy pizza. Kiedy w sąsiedztwie otwiera się nowa restauracja Zdrowa Rozkosz, rodzice są zachwyceni, a dzieci pełne wątpliwości. Bo jak coś, co jest zdrowe, może kojarzyć się komuś z rozkoszą?

Ich sceptycyzm wkrótce będzie musiał być wystawiony na próbę, bo okazuje się, że nie wszystko co zielone, jest też okropne. Wręcz przeciwnie! Kluczem okazuje się umiejętne łączenie składników, długość przyrządzania, a nawet… uprawa!

Zdrowe ciekawostki o jedzeniu

Trzeba przyznać, że książka ta została fantastycznie wymyślona nie tylko dlatego, że łączy w sobie tradycyjną księgę kucharską, opowiadania oraz ciekawostki w jednym tytule. Istotne jest, w jaki sposób przeplata wszystkie te informacje między sobą! 

Dzięki niej, czytelnik ma okazję m.in.:

  • poznać kuchenne tricki,
  • przeprowadzić we własnej kuchni ciekawe eksperymenty,
  • podważyć powielane błędnie stereotypy,
  • poznać zdrowotne właściwości owoców i warzyw,
  • dowiedzieć się jak jedzenie można wykorzystywać do innych celów,
  • samodzielnie przygotować coś pysznego!

Przepisy do sprawdzenia na dzieciach i z dziećmi!

Kiedy już zainspiruje nas historia Klary oraz Michała, a także wzbogacimy się o szeroką wiedzę z zakresu rozmaitych produktów spożywczych, można przejść od teorii do praktyki!

Cała druga część ,,Smakowitej zieleniny” poświęcona została smakowitym przepisom, które często udają popularne fast foody, ale zdecydowanie nimi nie są! Przykładem mogą być chipsy (ze szpinaku i jarmużu), żelki (z kiwi i bananów), lody (ze szpinaku!) czy ciastka (z zielonego groszku). Ja część przepisów już przetestowałam na kubkach smakowych własnych oraz maluchów i mogę tylko napisać – palce lizać!

Smakowita zielenina w obrazku

Ta książka ma mnóstwo atutów, o których można byłoby dużo mówić. Jedną z rzeczy, jakich jednak na pewno nie należy pominąć, jest jej identyfikacja graficzna. Stworzone przez Sylwię Tracz obrazy to połączenie klasycznej ilustracji z zachwycającymi, filcowymi bohaterami!

Muszę przyznać, że zrobione z kawałków tkaniny zdrowe słodycze, makaron, kiwi, czy nadziewane cukiniowe łódeczki prezentują się fenomenalnie i – o dziwo, także smakowicie!

Ta pięknie wydana, oryginalna książka dla dzieci może być prawdziwą gratką dla młodych, dobrze zapowiadających się kucharzy. Albo wręcz przeciwnie – dla tych osób, które nie mogą się przemóc, by zjeść coś zielonego. ,,Smakowita zielenina. Nietypowa książka kucharska dla dzieci” z pewnością wszystkim wyjdzie na zdrowie!

Link do strony Wydawnictwa: https://literowka.com/produkt/zielenina/


Poprzedni wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 54
Następny wpis
10 najciekawszych gier planszowych i karcianych na jesień – zestawienie
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +8, +9, 2022, dieta wegetariańska, książka kucharska, książka kucharska dla dzieci, książki dla dzieci, Literówka, Marta Szloser, owoce, Smakowita zielenina. Nietypowa książka kucharska dla dzieci, Sylwia Tracz, warzywa, współpraca reklamowa, Wydawnictwo Literówka, zdrowe jedzenie, zdrowe odżywianie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja