Wysoko wśród drzew – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Wysoko wśród drzew
 Autorka: Margaret Atwood
 Ilustracje: Margaret Atwood
➜ Tłumaczenie: Urszula Ruzik-Kulińska

Wydawnictwo: Levyz
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Myślę, że kategorię ,,Klasyka” stworzyłam właśnie dla tego typu pozycji. Dla tych książek, które wielu czytelników zabierają w sentymentalną podróż, dzięki temu, że mimo upływu dziesiątek lat, zupełnie się nie przedawniają.

Pierwsza książka dla dzieci

,,Wysoko wśród drzew” to autorska pozycja Margaret Atwood – jednej z niezwykle słynnych pisarek, poetek, krytyczek literackich oraz aktywistek. Nagrodzona Nagrodą Bookera (2000, 2019) oraz Nagrodą Księcia Asturii (2008), wielokrotnie pretendowała do literackiej Nagrody Nobla. Wielu dorosłych czytelników będzie kojarzyć ją m.in. z powieści ,,Opowieść podręcznej”.

Omawiana przeze mnie książka jest jej pierwszą książką dla dzieci. Została wydana w 1978 roku w Kanadzie. We wstępie przygotowanym przez autorkę, można przeczytać wiele ciekawostek dotyczących procesu, podczas którego powstała książka.

Bajka sprzed 45 lat

Zanim przejdziemy do samej historii, w ,,Wysoko wśród drzew” pojawia się kilkanaście zdań od Margaret Atwood. Pozwalają one uświadomić czytelnikowi kontekst powstania bajki – wybór kolorów i typografii, ale przede wszystkim pokazują niezwykłe zaangażowanie autorki w to małe dziełko. 

W czasach, kiedy ukazało się ,,Wysoko wśród drzew” książek dla dzieci było niewiele. Sam fakt, że tekst jak i ilustracje –  mimo upływu niemal 45 lat, nadal są niezwykle aktualne, świadczy o niezwykłym talencie Atwood.

Jak zdefiniować wolność?

Fabuła przedstawiona za pomocą melodyjnych strof, które często rymują się wewnętrz zdań, opowiada historię dwóch postaci. Żyją one wysoko wśród drzew i wydaje im się niczego nie brakować – nawet, kiedy pada deszcz lub trochę mocniej wieje, nauczyły się radzić sobie z przeciwnościami.

Wszystko zmienia się jednak, kiedy ktoś zabiera im drabinę przystawioną wcześniej do konaru. Okazuje się wówczas, że mieszkanie na drzewie może mieć swoje ograniczenia, a potrzeba zejścia na ziemię jest silniejsza, niż kiedykolwiek do tej pory.

W ,,Wysoko wśród drzew” autorka ukryła ważne przesłanie. Możemy cieszyć się życiem i czuć wolni tylko wtedy, kiedy mamy w zasięgu tę symboliczną drabinę – możliwość wyjścia lub ucieczki. Gdy odbiera się nam decyzyjność, bardzo szybko spadają nasze morale i przestajemy być szczęśliwi.

Bujanie na gałęzi

Książka zaskakuje na wielu poziomach – skłania do refleksji i jednocześnie pozwala czerpać przyjemność z tej powiastki obrazkowej. Jest również czystym zachwytem przebywania blisko natury oraz doskonale oddaje dziecięcą potrzebę spędzania czasu wśród gałęzi drzew (przynajmniej ja tak spędziłam lwią część swojego dzieciństwa – też tak mieliście?).

Polecam ,,Wysoko wśród drzew” odbiorcom już powyżej 3 roku życia. Będzie ona również obowiązkową lekturą dla każdego, kto ceni klasykę literatury dziecięcej.

Link do strony Wydawnictwa: https://levyz.pl/shop/przedsprzedaz-wysoko-wsrod-drzew/

 


Poprzedni wpis
Harry Potter. Mistrz Pojedynków! – recenzja gry planszowej
Następny wpis
Na placu budowy dzień robót drogowych – recenzja
Tags: +3, +4, +5, +6, 2022, blog książkowy, drzewa, klasyka literatury dziecięcej, książka obrazkowa, książki dla dzieci, Levyz, Margaret Atwood, natura, poezja dziecięca, przyroda, recenzent książek, recenzje książek, rymowanki dla dzieci, Urszula Ruzik-Kulińska, wiersz, wolność, Wydawnictwo Levyz, Wysoko wśród drzew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja