Czasami szczęśliwi rodzice mieszkają oddzielnie – recenzja

Tytuł: Czasami szczęśliwi rodzice mieszkają oddzielnie
Autorka: Agnieszka Kacprzyk
Ilustracje: Aleksandra Kucharska-Cybuch 
Wydawnictwo: Albus
Rok wydania: 2024
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Zatrzymałam się na chwilę, żeby zrobić w pamięci szybki przegląd książek dla dzieci o rozstaniu rodziców. To bardzo trudny temat, na który przychodzi czasami po prostu czas, aby się z nim zmierzyć. Wielu dorosłych poszukuje w literaturze wsparcia oraz fundamentu pod rozmowę z dziećmi.

Rozwód rodziców – książka dla dzieci

Znalazłam kilka książek, w których rozwód rodziców było jednym z wątków, m.in. ,,Lilana”, ,,Tata ma dziewczynę”, ,,Złodzieje snów”, ,,Życie Mrówki” czy ,,Nigdy Nigdy”. W żadnym jednak z powyższych przypadków, lektura nie jest poświęcona w pełni zagadnieniu rozwodu i nie podchodzi do tego tematu w sposób kompleksowy (choć nadal stanowi ciekawe punkty widzenia, które warto poznać).

Ostatnio jednak na ryku książki zawrzało, ponieważ pojawiła się pozycja wyjątkowa – zarazem uniwersalna pod kątem wieku odbiorców, a jednocześnie doskonale przekładająca punkt widzenia dziecka i dorosłego na język literacki. Mowa o ,,Czasami szczęśliwi rodzice mieszkają oddzielnie”.

Wizyta w Muzeum Miłości

Jej autorką jest Agnieszka Kacprzyk, którą możecie już kojarzyć m.in. z równie ciekawej ,,Skąd jestem?”. Z kolei za ilustracje odpowiada Aleksandra Kucharska-Cybuch –  wrażliwość artystki w sposób niezwykły zostawiła ślad na niedosłownych obrazkach; ale zarazem bardzo emocjonalnych, doskonale podążających za tekstem i dodających im iskry życia.

,,Czasami szczęśliwi rodzice mieszkają oddzielnie” to baśniowa opowieść o dziewczynce o imieniu Hela i chłopcu o imieniu Hektor. Obydwoje nie tylko się przyjaźnią, ale również doświadczają podobnych zawirowań losu. Do tego stopnia, że razem stają się gośćmi wyjątkowego Muzeum Miłości.

Jak cieszyć się z dobrych rzeczy?

Jest to książka, w której specjalnie wykreowany przez autorkę świat, przekształca się w tablicę do wyjaśniania trudnych emocji. Dzieci odwiedzając Muzeum Miłości, mogą spojrzeć na rzeczywistość oczami swoich rodziców, którzy przechodzą teraz rozstanie lub mają już rozwód za sobą.

Przy okazji są zapewniane o miłości, którą mama jak i tata ich obdarzają i która się nie zmienia. Agnieszka Kacprzyk w naprawdę piękny oraz poruszający sposób pisze o różnych obliczach miłości oraz potrzebie jej pielęgnacji. Nie stara się zapewniać jednak, że każda zmiana jest prosta i ma szczęśliwe zakończenie. 

Życie składa się z lepszych i gorszych momentów – kluczem jest to, aby umieć być wdzięcznym, a tym samym, aby cieszyć się z rzeczy dobrych.

Uważam, że ,,Czasami szczęśliwi rodzice mieszkają oddzielnie” to książka po którą warto sięgnąć nie tylko w sytuacji, kiedy poszukujemy lektury wspierającej nową sytuację w rodzinie. To również pozycja uniwersalna; pomocna w lepszym rozumieniu emocji, poszerzająca zakres postrzegania miłości czy relacji.

Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 6 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://albus.poznan.pl/sklep/1179_czasami-szczesliwi-rodzice-mieszkaja-oddzielnie


Poprzedni wpis
Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi – recenzja książki
Następny wpis
Kompletny przewodnik, z którym odbudujemy cywilizację – recenzja i kod zniżkowy
Tags: +10, +11, +12, +13, +6, +7, +8, +9, 2024, adaptacja do nowej sytuacji, Aga Kacprzyk, Agnieszka Kacprzyk, ALBUS, Aleksandra Kucharska - Cybuch, Czasami szczęśliwi rodzice mieszkają oddzielnie, książki dla dzieci, miłość, Muzeum Miłości, nowa sytuacja, recenzje książek dla dzieci, rozstanie rodziców, rozwód, rozwód rodziców, trudne tematy, Wydawnictwo Albus, zapewnienie dziecka o miłości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja