Życie Mrówki – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Życie Mrówki
Autorka: Linn Gottfridsson
Ilustracje: Emma Adbåge
Tłumaczenie: Barbara Jankowska
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Mam dobrą i złą wiadomość – mógłby powiedzieć jeden z bohaterów nowej książki od wydawnictwa Zakamarki. Dobra jest taka, że ukazała się właśnie seria o 6-letnim bohaterze zwanym Mrówką. Zła to z kolei ta, że na kolejną część trzeba będzie chwilę zaczekać.

Literatura skandynawska dla dzieci

Prawdopodobnie kojarzycie już kilka cyklów książek z literatury skandynawskiej, które za pomocą prostej narracji mówią bez ogródek o emocjach i trudnych sprawach z perspektywy dziecka. Przykładem może być m.in.:

Ostatnio do tego grona dołączyła książka pod tytułem ,,Życie Mrówki” Linn Gottfridsson, która rozpoczyna zupełnie nową serię. W Szwecji ukazały się już także dwie kolejne pozycje (tytuły w moim niezobowiązującym tłumaczeniu): ,,Mrówka i zagadki” oraz ,,Tajemnicza Mrówka”.

Życie Mrówki

Mrówka jest chłopcem, który chodzi do przedszkola, a jego ulubioną koleżanką jest Henia z ruszającym się zębem. Mrówka póki co wszystkie zęby ma mleczne. Jego przezwisko prawdopodobnie pochodzi od imienia Morgan, albo od tego, że kiedy się urodził był bardzo mały.

,,Życie Mrówki” jest zbiorem krótkich opowiadań, w których poznajemy codzienność głównego bohatera. Wesołe chwile, kiedy bawi się w fermę ślimaków czy podczas meczu udaje mu się zaskoczyć wszystkich na boisku piłki nożnej, przeplatają się z mniej kolorowymi sytuacjami.

Książka, która wymaga rozmowy

Mama ma alergię na koty. Zawsze kiedy pogłaszcze kota, czuje drapanie w gardle. Mrówka ma alergię na angielski. Za każdym razem gdy mama i tata kłócą się po angielsku, czuje, że zaraz się rozpłacze.

Linn Gottfridsson, Życie Mrówki, Kłótnia, str. 88

Mrówka bywa świadkiem tego, jak kłócą się jego rodzice. Zdarza mu się wpaść w kłopoty przez nowego sąsiada czy czuje się odtrącony, gdy jego przyjaciółka spędza czas z kimś innym. Na swój sposób radzi sobie z tymi wyzwaniami, próbując zrozumieć, co czuje i jak w tym wszystkim ma funkcjonować.

Pod wieloma względami ,,Życie Mrówki” jest więc książką bardzo wymagającą. Przedstawia obraz świata, w którym jest wiele smutku, żalu czy nieporozumień. To pozycja, z którą trzeba pracować – nie wystarczy jej przeczytać. Obowiązkowa po lekturze będzie rozmowa, dzięki której najmłodsi lepiej zrozumieją rzeczywistość, jednak z pewnością nie pozwoli im ona poczuć się beztroskimi i radosnymi.

Z tego powodu polecałabym tę książkę dzieciom powyżej 7 roku życia. Będzie także odpowiednią lekturą do samodzielnego czytania.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/zycie-mrowki/


Poprzedni wpis
Dzika Ziemia – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Superkot. Klub komiksowy. Perspektywy – recenzja
Tags: +10, +8, +9, 2023, Barbara Jankowska, blog książkowy, dentysta, Emma Adbåge, książki dla dzieci, Linn Gottfridsson, literatura skandynawska, przyjaźń, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, rozwód rodziców, ruszające się zęby, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki, zbiór opowiadań, złość, Życie Mrówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja