Superkot. Klub komiksowy. Perspektywy – recenzja

Tytuł: Superkot. Klub komiksowy. Tom 2. Perspektywy
Scenariusz: Dav Pilkey
Rysunki: Dav Pilkey
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Tworzenie komiksów może być proste lub trudne – zależy z jakim entuzjazmem podchodzimy do nowych zadań lub jakimi (krnąbrnymi) żabkami jesteśmy. Po doskonale przyjętej pierwszej części ,,Superkot. Klub komiksowy”, nakładem wydawnictwa Jaguar ukazał się właśnie kolejny tom ze zbiorem zabawnych, wartościowych i bardzo kreatywnych rozdziałów komiksowych!

Kim jest Dav Pilkey?

To nazwisko znane jest prawdopodobnie większości fanom literatury dziecięcej. Dav Pilkey stworzył nie tylko komiks o superbohaterze – Kapitanie Majtasie, ale również serię o Dogmanie, która szybko stała się bestsellerem numer 1 magazynu New York Times. Przetłumaczono ją na ponad 31 języków i sprzedano w więcej niż 13 milionach egzemplarzy. 

Okazuje się jednak, że Kapitan Majtas i Dog Man nie są jedynymi bohaterami, których powołał do istnienia Pilkey. Artysta u którego w dzieciństwie zdiagnozowano dysleksje i ADHD, postanowił stworzyć także komiksowy cykl o… komiksach!

Komiks o tworzeniu komiksów

Główny bohater ,,Superkot. Klub komiksowy” prowadzi zajęcia dla małych żabek, podczas których pokazuje im jak stworzyć ciekawy komiks. Tak powinno być przynajmniej w teorii, bo w rzeczywistości spotkania te czasami przebiegają zupełnie nie tak, jak to zaplanowano, ale dają mnóstwo frajdy zarówno samym ich uczestnikom jak i obserwującym żabki… czytelnikom!

W najnowszej części ,,Superkot. Klub komiksowy. Tom 2. Perspektywy” kontynuowane są wątki z pierwszego tomu (dlatego warto czytać je w kolejności chronologicznej), ale pojawiają się również nowe opowiastki, tworzone przez samych  klubowiczów. Odbiorcy dowiedzą się także jak stworzyć trójwymiarową bryłę budynku i napis 3D!

Sztuka, która ma wpływ na odbiorców

W dziewięciu rozdziałach, których rytm wyznacza konflikt na linii rodzeństwa: Naomi – Melvin, mamy szansę poznać kontynuacje szalonych wizji małych żabek. Autor w ich relacjach pokazuje różne sposoby na komunikację i współpracę. Za pośrednictwem Fifi, czyli taty całej gromady uświadamia, że sztuka oraz to, co robimy, może być sposobem na przekazanie różnych wartości. 

Nawet komiksy mają wpływ na odbiorców. Trzeba uważać, żeby umieszczać w nich sprawdzone informacje i czasami lepiej zrezygnować z drastycznych treści (ze względu na dobro czytelników). Małe żabki jak i przyglądający się im czytelnicy zdadzą sobie jednak sprawę, że najważniejsza jest dobra zabawa, wolność słowa i robienie tego, co sprawia nam przyjemność. Paradoksalnie, komiks może być również medium, które pomoże… pogodzić się z rodzeństwem (lub przynajmniej znaleźć wspólną nić porozumienia!).

Książka, która uruchamia wyobraźnie

Wizualnie ,,Superkot. Klub komiksowy. Perspektywy” to prawdziwa bomba różnorodnych technik! Choć główna linia fabularna jest konsekwentna pod względem rysunkowym, to każdy komiks naszych bohaterów wygląda nieco inaczej. Niektóre wykonano wyłącznie w jednym kolorze, inne to pełne bogactwo barw oraz kształtów, a jeszcze kolejne powstały za pomocą zdjęć czy wycinanek.

Jestem przekonana, że seria o Superkocie zachęci dzieci do samodzielnego tworzenia. Obserwując jak różne pomysły można realizować w formie komiksu, najmłodsi pójdą śladem postaci i zaczną własnoręcznie wypełniać kartki kadrami oraz dymkami z wymyślonymi postaciami.

Polecam cykl ,,Superkot. Klub komiksowy” wszystkim już powyżej 6 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-jaguar.pl/sklep/produkt/1016/superkot-klub-komiksowy


Poprzedni wpis
Życie Mrówki – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Poznajemy samochody – recenzja książki z okienkami
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +7, +8, +9, 2023, blog książkowy, Dav Pilkey, Jaguar, komiks, komiksy dla dzieci, komiksy o komiksach, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Stanisław Kroszczyński, Superkot, Superkot. Klub komiksowy, Superkot. Klub komiksowy. Tom 2. Perspektywy, Wydawnictwo Jaguar, żabki, żaby

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja