Prosialdo – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Prosialdo
Seria: Lis i Prosiaczek z niezakręconym ogonkiem
Autor: Bjorn F. Rorvik
Ilustracje: Per Dybvig
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Druganoga
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Nie od dziś wiadomo, że dzięki grom zespołowym można wiele się nauczyć i szybciej oraz łatwiej osiągnąć jakiś cel. Jednym z najbardziej popularnych na świecie sportów drużynowych jest piłka nożna, a trwające obecnie mistrzostwa sprawiają, że pojawiło się trochę ciekawych książek dla dzieci na ten temat.

Lisek i Prosiaczek

Jedną z nich jest… ,,Prosialdo”, czyli część z serii o Lisku i Prosiaczku z niezakręconym ogonkiem, która jednak nieco różni się od wydanych poprzednio w tym cyklu lektur. Jeżeli nie znacie jeszcze tych opowiastek, koniecznie nadróbcie, zaglądając do poniższych recenzji:

Autorami serii jest Bjorn F. Rorvik odpowiadający za teksty oraz Per Dybvig, który tworzy te bardzo charakterystyczne ilustracje. Sama często określam je tak brzydkimi, że aż ładnymi (i wiem, że dzieciaki je uwielbiają).

Prosialdo i Leo Lissi

,,Prosialdo” jest nieco mniejsza formatem, ale ma zdecydowanie więcej treści. Składa się na 28 krótkich i pełnych akcji rozdziałów, które opowiadają m.in. o pewnych piłkarskich perypetiach, ale również o przyjaźni, grze zespołowej, rywalizacji, byciu sprawiedliwym czy wspieraniu tych, których się lubi.

Historia rozpoczyna się od tytułowego Prosialda, czyli Prosiaczka, który zadecydował, że od tej pory tak właśnie będzie się tytułował. Drugi z głównych bohaterów wcale nie jest pod tym względem gorszy – Lisek sam siebie nazywa Leo Lissim. Są to oczywiste nawiązania do słynnych piłkarzy, czyli Cristiano Ronaldo oraz Leo Messi.

Mecz na Kartonowej Arenie

Okazuje się jednak, że gra jeden na jedna w piłkę nie przynosi przyjaciołom radości. Prosialdo z kretesem przegrywa z Leo Lissim – ze względu na swój niewielki wzrost, znacznie mniejszą zwinność oraz powolność, niestety nie może konkurować z lisim przeciwnikiem. Gra kończy się więc wielką kłótnią oraz kilkoma gorzkimi słowami. 

Wkrótce jednak okazuje się, że na Kartonowej Arenie organizowane są prawdziwe mistrzostwa! Lisek zamierza wziąć w nich udział z Panną Pudłońcówną oraz jej Babcią. Przeciwna drużyna liczy jednak aż 6 zawodników. Co zrobią przyjaciele, żeby wyrównać swoje szanse na zwycięstwo?

Książka nie tylko dla fanów piłki nożnej

,,Prosialdo” to książka, która zawiera oprócz dwóch fantastycznych opisów meczów, także transfery graczy, casting (a raczej xasting) na nowego piłkarza czy zamieszanie związane z zagubioną piłką. Nie jest to jednak wyłącznie pozycja dla fanów futbolu. 

Książka w dalszym ciągu zachowuje styl poprzednich opowiastek, oferując humor, prosty, trafiający do młodych odbiorców język i świetnie budowane relacje między bohaterami.

Jestem przekonana, że ,,Prosialdo” zachwyci każde dziecko powyżej 5 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://druganoga.com/sklep/954_prosialdo

 


Poprzedni wpis
Antosia w bezkresie – recenzja książki nie tylko dla dzieci
Następny wpis
Ja i inni – recenzja ważnej książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, Bjørn F. Rørvik, blog książkowy, Druganoga, gra zespołowa, Iwona Zimnicka, książki dla dzieci, książki dla dzieci o piłce nożnej, Lis i Prosiaczek z niezakręconym ogonkiem, Lisek i Prosiaczek, Per Dybvig, piłka, piłka nożna, Prosialdo, przyjaźń, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, rywalizacja, sport, Wydawnictwo Druganoga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja