Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi – recenzja książki

Tytuł: Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi
Autorka: Cathy Evans
Ilustracje: Bia Melo
Tłumaczenie: Grażyna Winiarska
Wydawnictwo: Kropka
Rok wydania: 2024
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Kiedy mówimy o bliskości, troskliwości czy rodzicielskiej miłości, myślimy przede wszystkim o ludziach. Nie tylko jednak nasz gatunek opiekuje się z czułością swoim potomstwem. Jak to wygląda u zwierząt? Kto jest mistrzem opieki nad młodymi?

Wspólna cecha wszystkich ssaków

,,Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi” to popularnonaukowa książka obrazkowa Cathy Evans oraz Bia Melo, która ukazała się ostatnio nakładem wydawnictwa Kropka. Bazując na różnorodności ssaków, pokazuje jak ich przedstawiciele różnią się od siebie nie tylko pod względem fizycznym, ale także tym dotyczącym wydawania na świat oraz otaczania troską potomstwa.

Od lat szkolnych uczymy się jednak o najważniejszej cesze, która łączy wszystkie ssaki. Jest nią oczywiście możliwość karmienia młodych mlekiem, od której zresztą wzięła się nazwa tej gromady.

Książka o ludziach i zwierzętach, czyli budowanie empatii

Zanim jednak w ogóle dojdzie do narodzin, muszą odbyć się gody, podczas których samica wybiera odpowiedniego samca. W książce ,,Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi” poświęcona jest temu osobna rozkładówka. Kolejne skupiają się na zapłodnieniu, ciąży i w końcu na narodzinach.

To zadziwiające jak wiele ciekawych informacji, udało się w tej pozycji zawrzeć autorom. Co więcej, mam wrażenie, że nie przekazują oni tylko wiedzy, ale także dobierając odpowiednie ciekawostki, pozwalają lepiej rozumieć zwierzęta – a tym samym, budować w dzieciach empatię do innych gatunków.

Wszyscy jesteśmy jedną rodziną

W książce informacje o ludziach zostały zestawione z informacjami o szympansach, słoniach, kangurach czy chomikach. Z punktu widzenia przyrodniczego jesteśmy przecież tylko kolejnym przedstawicielem wielu gatunków – taka narracja naprawdę potrafi zmienić myślenie oraz zwiększyć naszą świadomość o otaczającym świecie.

To prowadzi do pięknego przesłania ,,Ssaków. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi”, które mówi o tym, że my jako ludzie opiekując się młodymi, powinniśmy już jako starsze i świadome jednostki pamiętać o opiece nad starszymi, ale także innymi gatunkami.

Dzięki temu, że będziemy dbać o otoczenie, kolejne ludzkie, i nie tylko, dzieci będą mogły przychodzić na świat. A jeżeli poszukujecie inspirującej książki w tematyce przyrodniczej, z której dowiecie się jak wyglądają narodziny żyrafy, zobaczycie słodki obrazek malutkiego słonia w brzuchu mamy-słonicy czy poczytacie ciekawostki na temat mleka – koniecznie sięgnijcie po ,,Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi”.

Polecam tę książkę dzieciom powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/93-ssaki-jak-sie-rozmnazaja-i-opiekuja-mlodymi


Poprzedni wpis
Księga wyjątkowych talentów – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Czasami szczęśliwi rodzice mieszkają oddzielnie – recenzja
Tags: +10, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2024, Bia Melo, blog książkowy, Cathy Evans, Grażyna Winiarska, Kropka, książka o zwierzętach, książka obrazkowa, książki popularnonaukowa dla dzieci, książki popularnonaukowe dla dzieci, recenzent książek, recenzje książek, rozmnażanie, ssaki, Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi, wychowanie, Wydawnictwo Kropka, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja