Księga wyjątkowych talentów – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Księga wyjątkowych talentów
Autorka: Monika Kołodziej
Ilustracje: Zuzanna Kledzik
Wydawnictwo: Agrafka
Rok wydania: 2024
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: ma dużo zalet

Muszę przyznać, że kiedy zaczynałam lekturę tej książki, spodziewałam się po niej czegoś zupełnie innego. Nie podejrzewałam, że fabuła zaskoczy mnie tak poważnymi tematami, w których smutek po stracie przeplata się budowaniem na nowo relacji i próbą lepszego, wzajemnego się rozumienia.

Niespodziewana choroba i rodzinne tajemnice

,,Księga wyjątkowych talentów” to pozycja z tekstem Moniki Kołodziej. Z tą autorką miałam przyjemność rozmawiać przy okazji zeszłorocznego projektu Strefa Rozmów. Na stronie znajdziecie także recenzję poprzedniej, debiutanckiej książki pani Moniki ,,Niechciejkowo”, która zachwyciła mnie pod wieloma względami.

Dopiero co wydana pozycja z talentami w tytule to historia zupełnie inna. Opowiada o dwójce rodzeństwa – Antosiu i Zuzi, którzy mieszkali ze swoją babcią oraz prowadzili bardzo przyjemne i beztroskie życie. Pewnego dnia jednak wiele się zmieniło. Niespodziewana choroba zabrała im nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także stała się początkiem nowych wyzwań i… odkrywania rodzinnych tajemnic.

Księga wyjątkowych talentów

Bunia, czyli babcia dzieci nagle poczuła się gorzej. Musiała zostać w łóżku więc wszystkie obowiązki spadły na rodzeństwo. Kobieta opowiedziała dzieciom jednak o pewnej księdze – księdze, w której spisano wszystkie niezwykłe talenty, jakie były w posiadaniu rodziny na przestrzeni wieków.

Księga talentów działa na pewnych zasadach. Jedną z nich jest ta, że strona z zaklęciem uruchamiającym talent, nie otwiera się przed złymi osobami. Wcześniej jednak babcia dzieci informuje je, że talenty można wybierać tylko pomiędzy 9 a 11 urodzinami. Jak dziecko w wieku 11 lat mogłoby być złe?

Wątpliwości budzi także sam wstęp, gdzie kilkuletni czy też na progu bycia nastolatkiem bohaterowie, otrzymują bardzo odpowiedzialne, ale też obciążające zadanie opiekowania się domem, babcią i sobą. To nie powinno nigdy być zadaniem dzieci.

Umiejętność rozumienia latających stworzeń

,,Księga wyjątkowych talentów” to pozycja, która bazuje na dobrym pomyśle. Zachęca dzieci do szukania w sobie własnych talentów, rozwijania ich i pielęgnowania. Różne rozmaite zdolności, które zaprezentowane zostały w książce, sama chętnie bym przygarnęła. Musicie bowiem wiedzieć, że tytułowa Księga składa się tylko z naprawdę niezwykłych talentów, takich jak na przykład możliwość rozumienia latających stworzeń czy uszycia dopasowujących się do stóp butów.

Chciałabym jednak, żeby ta historia miała pewien zwrot akcji – żeby na końcu okazało się, że księga jak i zaklęcia wcale nie są istotne. Częściowo w całej fabule schodzą one na dalszy plan. Autorka skupia się na relacji rodzeństwa, ale także (nie chcąc za dużo zdradzać), na przechodzeniu żałoby i nie pozwalaniu na wykorzystywanie swojego talentu do złych celów.

Jak wybrać dla siebie talent?

W książce znajdziecie również przypisy do wybranych słów oraz wyrażeń, a także fantastyczne ilustracje Zuzanny Kledzik.

Choć Bunia mówi dzieciom, że wybranie talentu to odpowiedzialność na całe życie – moim zdaniem tak nie jest. Talentami można żonglować, próbować różnych jak wielosmakowe torty. Można odkrywać je w wieku 30, 40, a nawet 80 lat.

,,Księga wyjątkowych talentów” nie jest jednak książką tylko o talentach – chcę to mocno jeszcze raz podkreślić. Mam wrażenie, że są one tylko pretekstem, żeby opowiedzieć o rzeczach znacznie ważniejszych i takich, które dotyczą większości rodzeństwa.

Książka będzie odpowiednia dla osób powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwoagrafka.pl/sklep/ksiega-wyjatkowych-talentow/


Poprzedni wpis
Podwodni łowcy – recenzja karcianki dla dzieci
Następny wpis
Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi – recenzja książki
Tags: +10, +11, +12, +13, +9, 2024, Agrafka, blog książkowy, książki dla dzieci, Księga wyjątkowych talentów, Monika Kołodziej, recenzje książek dla dzieci, rodzeństwo, talenty, umiejętności, wydawnictwo Agrafka, żałoba, zazdrość, Zuzanna Kledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja