Księga Ludensona – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Księga Ludensona
Autorka: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Rok wydania: 2022
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Są takie książki, które mają ogromny wpływ na ludzi. Można wręcz te oddziaływanie uważać za magiczne, a nawet niebezpieczne. Niewłaściwa książka w niewłaściwych rękach spowoduje bardzo nieprzewidziane skutki. Wówczas sytuację może uratować tylko głos rozsądku… małego dziecka.

,,Księga Ludensona” to powieść z pogranicza baśni oraz współczesnej historii o czwórce rodzeństwa. Przed kilkoma laty ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga, teraz w odświeżonej szacie graficznej oraz w nowym, pięknym wydaniu, dostępna jest dzięki Wydawnictwu Agora dla dzieci! Jej autorką jest Zofia Stanecka, którą z pewnością znacie z serii o ,,Basi”, ale również pozostałych książek:

Jednobarwne ilustracje, przypominające zdjęcia umieszczone w staromodnym albumie wykonała z kolei Marianna Oklejak. Ją także możecie kojarzyć z serii o ,,Basi”, ale i chociażby pozycji: ,,Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory” czy ,,No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk”.

KSIĘGA LUDENSONA ZOSTAJE OTWARTA

Głównymi bohaterami historii jest Mania, Jacek, Marta i Natalia, którzy razem z mamą wybrali się na wakacje do willi ,,Jaskółka” w Jastrzębiej Górze. Rodzina zamierza spędzić beztroski czas na plaży, korzystając z ładnej pogody oraz bliskości wody. 

Już pierwszego dnia najmłodsi z nich, czyli Mania, Jacek i Marta odkrywają jednak w starym domu tajemniczy, zamknięty pokój. Kiedy w środku nocy wymykają się ze swoich łóżek, żeby zbadać tę tajemniczą sprawę, okazuje się, że drzwi nagle się otwierają, a na miejscu spotykają… prawdziwego trolla!

Cała opowieść toczy się wokół tytułowej księgi, która została nazwana na cześć tajemniczego lokatora. Ludenson to mały troll, zamknięty na wiele lat w pokoju z przykazaniem oczekiwania na swoją mamę. Czy uda mu się odnaleźć rodziców? Czy potężna księga zdobyta przez jego ojca, trafi w odpowiednie ręce?

TROLLE, OLBRZYMY ORAZ… ISTOTY

,,Księga Ludensona” to fantastyczna opowiastka, która łączy w sobie elementy kultury skandynawskiej z dawnymi legendami kaszubskimi. W role głównych bohaterów wcielają się, oprócz oczywiście ludzi, także trolle, olbrzymy, półolbrzymy i tajemnicze, przedwieczne istoty.

To tytuł, który można zakwalifikować do serii literatury, gdzie sam przedmiot jest częścią fabuły. Książka staje się swego rodzaju portalem między czytelnikami, a postaciami (podobnie jak w ,,Niekończącej się historii”). W ,,Księdze Ludensona” autorka zaserwowała nam także bardzo przyjemną klamrę kompozycyjną.

KILKA SZCZĘŚLIWYCH ZAKOŃCZEŃ

W powieści przeplata się ze sobą wiele rozmaitych wątków. Jednymi z nich są:

  • Relacje rodzeństwa oraz wzmacniająca się więź między najstarszą Natalią, a pozostałą trójką.
  • Nietypowy wątek miłosny bibliotekarki oraz… porywacza.
  • Odwaga Marianny w bronieniu lokalnego księgozbioru.
  • Kwestia psiej wierności i zrobienia wszystkiego dla swojego człowieka.
  • Pragnienie władzy i niebezpieczeństwa, jakie z tego wynikają.
  • Siła czystych intencji dziecka w starciu z krótkowzrocznością dorosłych.

W ,,Księdze Ludensona” możemy jednak liczyć nie na jedno, ale kilka szczęśliwych zakończeń. To przepełniona magią historia, która dodatkowo pozostawia w czytelnikach przyjemne uczucie satysfakcji. Żałuję jedynie, że nie jest dostępna w twardej oprawie – to dopiero byłaby gratka!

Polecam ją dzieciom już powyżej 8 roku życia. 

Link do strony Wydawnictwa: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99357-Ksiega-Ludensona.html


Poprzedni wpis
Zielona dywersja i inne komiksy – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Victorian Dolls House – recenzja książki-domku dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +8, +9, Agora, Agora dla dzieci, blog książkowy, Jastrzębia Góra, książki dla dzieci, książki na wakacje, książki na wakacje dla dzieci, Księga Ludensona, Marianna Oklejak, mitologia skandynawska, morze, olbrzymy, polskie morze, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Skandynawia, troll, trolle, Wydawnictwo Agora, Zofia Stanecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja