Niechciejkowo – recenzja książki dla dzieci

Niechciejkowo
Tytuł: Niechciejkowo
Autorka: Monika Kołodziej
Ilustracje: Zuzanna Kledzik
Wydawnictwo: Pan Wydawca
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Co to znaczy zostać odtrąconym? Jak to jest być niechcianym? Czy warto walczyć o prawdziwą przyjaźń?

Odwiedzamy Niechciejkowo

,,Niechciejkowo” to urocza książka – współczesna baśń, w której nie brak nowoczesnych elementów, opowiadająca o krainie wypełnionej niechcianymi zabawkami, zwierzętami czy przedmiotami. I choć mogłoby się wydawać, że takie miejsce będzie smutne i szaro-bure, autorka ma na to pewne remedium. W jaki sposób udało się jej odczarować Niechciejkowo?

Niechciejkowo

Monika Kołodziej stworzyła historię, która w literaturze dziecięcej ma już kilka różnych interpretacji. Najsłynniejszą w ostatnich latach jest prawdopodobnie ,,Gwiazdkowy Prosiaczek”, a z naszego podwórka można przytoczyć chociażby opowiastkę ,,Z pamiętnika misia Porzucka”. Dlaczego więc jednak warto sięgnąć również po ,,Niechciejkowo”?

Kraina porzuconych zabawek

Głównym bohaterem książki jest Miś w kratkę, który znalazł się w zupełnie nowym, obcym dla niego miejscu. Pod rozłożystą wierzbą w fioletowym kolorze znajduje go szczeniak o imieniu Pokcio. Piesek jest bardzo entuzjastyczny – cieszy się, że będzie miał nowego przyjaciela. Jest on także, nomen omen, przewodnikiem dla naszej wiodącej postaci.

Choć Pokcio tłumaczy Misiowi zasady panujące w Niechciejkowie oraz wyjaśnia, dlaczego ten znalazł się w tym miejscu, kraciasty pluszak zupełnie nie chce dopuścić do siebie tej myśli. Nie może uwierzyć, że mógłby zostać… porzucony.

Niechciejkowo

Wartościowa książka na dobranoc

Razem z jeszcze jednym bohaterem wyruszają więc do miejscowego mędrca (uśmiejecie się, gdy odkryjecie, kto nim został!). To właśnie tam trafiają na pierwsze poszlaki, a Miś zaczyna rozumieć, że rzeczywiście mogło dojść do jakiejś strasznej pomyłki. Czy jednak powróci on do świata swojej przyjaciółki Zosi? A może zdecyduje się pozostać z nowymi kompanami?

,,Niechciejkowo” to mądra książka, którą można przeczytać na dobranoc podczas jednego wieczoru. Jej prosty przekaz o walce z konsumpcjonizmem, ale przede wszystkim wiara w przyjaciół i trzymanie się nadziei za wszelką cenę, pozwala twierdzić, że jest ona wielowymiarowa i wartościowa pod różnymi względami.

Niechciejkowo

Książka ukazuje także kolejne stany emocjonalne. Jeden zastępowany jest drugim – po szoku i niedowierzaniu, przychodzi czas na radość oraz nowy początek. Tym, co jednak jest najbardziej istotne, jest przyjaźń. Choć czasami jakiś etap w naszym życiu się kończy, dobrze kiedy możemy czuć, że w nowym miejscu czeka na nas ktoś życzliwy, ktoś kto nas zaakceptuje bez względu na wszystko.

Polecam ,,Niechciejkowo” dzieciom już powyżej 5 roku życia. Skromnie wydana książka zawiera bardzo ładne ilustracje Zuzanny Kledzik i ciepłą historię dla przedszkolaków. Na pewno ją polubicie.

Link do księgarni internetowej

Niechciejkowo


Poprzedni wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 66
Następny wpis
Godzina czarów – recenzja patronatu medialnego
Tags: +5, +6, +7, +8, 2023, blog książkowy, emocje, konsumpcjonizm, książki dla dzieci, miś, Monika Kołodziej, nadzieja, Niechciejkowo, Pan Wydawca, porzucone zabawki, przyjaźń, recenzje książek dla dzieci, wsparcie, współczesna baśń, zabawki, Zuzanna Kledzik

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja