Wilki, śpijcie dobrze – recenzja komiksu o cyklu życia

Tytuł: Wilki, śpijcie dobrze
Scenariusz: Piotr Szulc
Rysunki: Katarzyna Drewek-Wojtasik
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2024

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Są takie motywy w literaturze, które nigdy się nie przedawnią: przyjaźń, przemijanie oraz miłość. W komiksie z tej recenzji znajdziecie wątki dotyczące wszystkich tych zagadnień i jeszcze kilku więcej. Wilki, śpijcie dobrze są bowiem metaforyczną podróżą przez życie, która zawsze kończy się śmiercią.

Komiks polskich twórców

Twórcami książki jest Piotr Szulc oraz Katarzyna Drewek-Wojtasik. Choć to polski scenarzysta oraz polska rysowniczka – znajdziecie w ich książce nawiązania do greckiej tragedii czy szekspirowskiego dramatu. Jestem przekonana, że takiego komiksu prawdopodobnie jeszcze nie czytaliście.

Wilki, śpijcie dobrze są bowiem gotowym scenariuszem do wystawienia na scenie. Mają w sobie elementy, które pozwalają odbierać je jako spektakl, choć głosy aktorów czy chóru deklamującego rymowane kwestie pozostają tylko w głowach czytelników.

Człowiek w towarzystwie myszy

Akcja historii rozgrywa się na łące, a jej bohaterami są przede wszystkim myszy – a właściwie ludzie z maskami myszy, oraz dorównujący im wzrostem człowiek. Człowiek początkowo jest chłopcem, a następnie w przeciągu czterech pór roku zmienia się, dorasta, starzeje i gaśnie.

Jego rola jest niemal statyczna. Człowiek prawie nie mówi, przyjmuje wszystko z pokorą i bez większych obiekcji. Choć ma pewne pragnienia oraz chciałby podążać w konkretnym celu, nie jest w stanie zrobić więcej, niż pozwolą mu na to inni.

Połączenie stylów oraz historia z morałem

Można więc w Wilki, śpijcie dobrze wyodrębnić opowieść o wspomnianym już człowieku, ale także o samych myszach, które rywalizują, cierpią z samotności czy traktują człowieka lekceważąco, dopóki nie udowadnia im, jak wiele znaczyła ich obecność w jego życiu i jak bardzo go w nim zawiodły.

Komiks warto odbierać na wiele sposobów. Nie ma on jasnego, klarownego przekazu. Choć najprościej można byłoby określić jego morał, jako zachęcanie do pomagania innym – w rzeczywistości każdy czytelnik z Wilki, śpijcie dobrze weźmie dla siebie to, co uzna za stosowne.

Opowieść pozwala także traktować się w kategoriach baśni. Ciekawego doświadczenia rysunkowej historii, gdzie na prostych, pozbawionych detali planszach, ukazany zostaje nieuchronny upływ czasu. 

Książka przedstawia również konkretny cykl – coś, co się kończy, ustępuje miejsca temu, co właśnie nadchodzi. Choć jest w tym pewien smutek, łączy się on z radością i nadzieją nieznanego. Warto sięgnąć po Wilki, śpijcie dobrze, żeby doświadczyć innego rodzaju komiksu.

Polecam go odbiorcom powyżej 13 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Wilki%2C+śpijcie+dobrze/pokaz.html


Poprzedni wpis
Dlaczego warto sięgać po audiobooki podczas wakacji?
Następny wpis
Sny Małgosi oraz Sny Małgosi. Nowe przygody – recenzja
Tags: +100, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2024, blog książkowy, cykl życia, grecka tragedia, Katarzyna Drewek-Wojtasik, komiks, komiksy, miłość, myszy, Piotr Szulc, polskie komiksy, przemijanie, recenzje książek, samotność, śmierć, spektakl, szekspirowski dramat, Timof, Timof comics, Wilki śpijcie dobrze, Wydawnictwo Timof Comics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja