Sny Małgosi oraz Sny Małgosi. Nowe przygody – recenzja

Tytuły: Sny Małgosi, Sny Małgosi. Nowe przygody
Seria: Sny Małgosi
Autor: Rafał Czerwonka
Ilustracje: Beata Dyszkiewicz-Dziadak
Wydawnictwo: Nasze Maluchy
Rok wydania: 2020, 2023
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Wszyscy lubimy spać. Położenie głowy na swojej poduszce po długim dniu to niezwykle kojący moment. Jeszcze milej jest tylko wtedy, kiedy podczas snu przychodzi do nas przyjemny, bajkowy sen… z którego dobrze się rano obudzić!

Seria książek dla dzieci

Nie wszyscy mają to szczęście, że pamiętają swoje sny. Niektórzy uważają nawet, że nic im się nie śni! Ja utożsamiam się jednak z dziewczynką będącą główną bohaterką pewnej serii książek dla dzieci. Chociaż takich fantastycznych oraz niezwykle satysfakcjonujących snów, jak ma ona, pewnie może jej pozazdrościć większość czytelników!

Sny Małgosi oraz Sny Małgosi. Nowe przygody to książki, których autorem jest Rafał Czerwonka. Trudno rozpatrywać je jako dwie indywidualne pozycje, bo zarówno pierwsza jak i druga część to zbiory opowiadań o tytułowej bohaterce. Można swoją przygodę z Małgosią zacząć więc od pierwszego lub drugiego tomu i nie zgubić się w meandrach fabuły.

Pobudka ze snu

Tytułowa Małgosia ma sny. Śnią jej się rzeczy, które można określić ukrytymi pragnieniami – utarcie nosa klasowemu rozrabiace, bycie bardziej pewną siebie czy… zyskanie niemal paranormalnych zdolności bycia niewidzialnym czy widzenia przez ściany.

W Snach Małgosi oraz Snach Małgosi. Nowe przygody każdy rozdział to osobny sen. Opowiadania mają bardzo zbliżoną do siebie konstrukcję – narracja prowadzona jest w taki sposób, że na początku czytelnik nie ma świadomości, że czyta o śnie. Dopiero ich zakończenie jest zawsze zwrotem akcji, który świadczy, że czas wrócić do rzeczywistości.

Dziewczynka zawsze budzi się w momencie, gdy emocje sięgają zenitu – dzięki też czemu czytelnik może mieć pewność, że każde opowiadanie dobrze się skończy. Dobrze, czyli z korzyścią dla Gosi, bo Romka, jej szkolnego kolegę, niemal każdorazowo spotykają jakieś nieprzyjemności (mniej lub bardziej zasłużone).

Na czym polega fenomen snów?

Tematyka snów jest bardzo wdzięczna, bo można podróżować w nich po przedziwnych światach, cofać się w przeszłość czy nawet stać kimś zupełnie innym. Wyobraźnia autora zdaje się pod tym kątem nieograniczona. Każde opowiadanie jest więc zaskoczeniem, choć (co jest zdecydowanie miłym akcentem) czasami powtarzają się ich bohaterowie – najczęściej dziewczynka bowiem śni o kolegach z klasy lub swoich najbliższych.

Mam nawet wrażenie, że Rafał Czerwonka przeprowadził bardzo udaną analizę snu, zanim przystąpił do pisania książek. Znajdziecie w nich elementy, które rzeczywiście kojarzą się ze śnieniem, zasypianiem czy charakterystycznymi momentami wybudzania się – spadania lub pojawiającego się elementu dźwiękowego.

Myślę jednak, że tym, co najlepiej się autorowi udało, to przekazanie całej tej fascynacji snami. Przekonanie czytelników, że sny są jak pisane przez świat dla nas dedykowane historie. Z kolei książki – to sny, które wszyscy możemy przeżywać na swój własny sposób.

Sny Małgosi oraz Sny Małgosi. Nowe przygody mają przyjemny, mały i poręczny format. Nie rekomendowałabym ich raczej bardzo małym dzieciom. To lektura dla nieco już mocniej świadomego odbiorcy, najlepiej takiego powyżej 9 roku życia. Książki nie tylko zabiorą dzieci w fajną, literacką podróż, ale także pozwolą zastanowić się nad ważnymi zagadnieniami – obecnością smartfonów w naszym życiu, odpowiedzialnym podróżowaniem, relacjami z innymi czy empatią.

Książki znajdziecie na dedykowanej im stronie. W komentarzu do zamówienia można poprosić tam o autograf autora: https://snymalgosi.pl/
Kolejny tom, czyli Sny Małgosi. Po bandzie został już zapowiedziany!


Poprzedni wpis
Wilki, śpijcie dobrze – recenzja komiksu o cyklu życia
Następny wpis
Mon i Netka. Moja pierwsza ekonomia – recenzja książki
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +9, 2020, 2023, Beata Dyszkiewicz-Dziadak, blog książkowy, książki dla dzieci, Nasze Maluchy, Rafał Czerwonka, recenzje książek, relacje, sny, Sny Małgosi, Sny Małgosi. Nowe przygody, wydawnictwo Nasze Maluchy, wyobraźnia, zbiór opowiadań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja