Dlaczego warto sięgać po audiobooki podczas wakacji?

Czas wakacji to zdecydowanie czas audiobooków! Widać to nie tylko po stronach wydawnictw, gdzie dodawane są kolejne, tym razem dźwiękowe wersje ich bestsellerów. Internetowe fora oraz grupy dla podróżujących rodziców także rozpalają się do czerwoności.

Gdzie szukać audiobooków dla dzieci?

Znalezienie odpowiedniego audiobooka dla dzieci nie jest prostym zadaniem. Najpierw trzeba wybrać odpowiednią platformę, a później konkretny tytuł. Postanowiłam wyjść naprzeciw tym zagwozdkom i przygotowałam po dwie pozycje słuchowisk dla najmłodszych, dla każdej z trzech grup wiekowych.

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych przykładów, chciałabym przekonać Was dlaczego w ogóle warto korzystać z audiobooków – w podróży, w samochodzie, samolocie czy pociągu, ale także przy każdej innej okazji – w deszcz, podczas śnieżycy czy pod pięknym, lazurowym niebem.

Dlaczego warto słuchać audiobooków?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że czytanie książek kształci, rozwija, ale i uszczęśliwia. A jak jest z audiobookami? Coraz więcej dorosłych przekonuje się do tego sposobu spędzania czasu. Proces ten trwał jednak pewien czas, bo obecni 50-latkowie w dzieciństwie mogli liczyć tylko na audycje radiowe (a i to tylko, jeśli akurat radio dobrze odbierało sygnał).

Współczesne dzieci są więc od maleńkości przyzwyczajane do słuchania. Słuchanie w przeciwieństwie do oglądania telewizji nie zaburza rozwoju i nie przytłacza ilością bodźców. Słuchanie pozwala się skupić i zrelaksować.

Jakie są najważniejsze zalety słuchania audiobooków przez dzieci?

  • koncentracja i słuchanie – regularne wsłuchiwanie się w audiobajki przypomina czytanie książek przez rodziców. Dzieci mogą ćwiczyć więc umiejętność słuchania, ale także koncentrację na tym, co ktoś chce im przekazać za pomocą słów,
  • przyjemność i relaks – moim zdaniem to najważniejszy punkt. Audiobooki potrafią wyciszyć, nawet jeżeli ich fabuła jest pełna akcji. Ciało może się relaksować i odpoczywać, a mózg chłonąć nowe informacje i przygody,
  • stymulacja wyobraźni – nic tak nie pobudza wyobraźni jak odpowiedni opis emocjonującego wydarzenia. Zamiast podsuwać dziecku gotowe obrazy, zachęca się je do wyobrażania sobie bohaterów czy miejsc, a to sprzyja późniejszej ich kreatywności,
  • rozwój umiejętności językowych – słuchając, łatwo nauczyć się nowych słów, wzbogacić swój leksykon oraz poznać gramatykę. Robi się to mimochodem, a efekt jest zaskakujący (szczególnie dla rodziców słuchających swoich małych dzieci, które potrafią wypowiedzieć się na niemal każdy temat),
  • dostępność różnorodnych treści – pomyślcie, ile musielibyście mieć regałów, żeby pomieścić dziesiątki książek (to jest mój problem, bo ze swoimi się już nigdzie nie mieszczę). Na szczęście przychodzą nam z pomocą audiobooki, które nic nie ważą, można je wszędzie ze sobą zabrać i każdego miesiąca uzupełniać nowymi,
  • mobilność i dostępność – patrz wyżej, 
  • rodzinne spędzanie czasu – co więcej, książki w tradycyjnej formie nie da czytać się w więcej osób. No dobrze, teoretycznie się da, ale byłoby to niezwykle uciążliwe. Przy audiobooku może skupić się cała rodzina – dzięki czemu pogłębiają się więzi i powstają tematy do inspirujących dyskusji,
  • nauka przez słuchanie – to jest oczywiste, ale warto jeszcze raz podkreślić – dzieci słuchając, uczą się. Jeżeli są małe i nie potrafią samodzielnie czytać, albo czytanie sprawia im trudność – audiobooki stają się cennym źródłem zdobywania wiedzy o świecie,
  • rozwój emocjonalny – tak jak audiobajki mogą dzieciom wiele powiedzieć o otaczającej je rzeczywistości, przemycić rozmaite fakty i ciekawostki geograficzne, naukowe czy biologiczne, tak również, bazując na relacjach między bohaterami, zawierają ważne lekcje z zakresu życia w społeczeństwie. Przyswajanie postaw moralnych czy nauka empatii oraz rozumienia różnych emocjonalnych perspektyw z pewnością zaprocentuje na każdym etapie dorastania.

Którą platformę z audiobookami wybrać?

Ten tekst powstał we współpracy z portalem woblink.com, ale nie zdecydowałabym się na nią, gdybym nie miała ku temu podstaw. Przede wszystkim Woblink oferuje nie tylko bogatą ofertę audiobooków w kilkudziesięciu kategoriach (z opcją sortowania np. według swojego ulubionego lektora!).

Na stronie znajdziecie także ebooki i książki tradycyjne. Pozwólcie, że skupię się jednak na książkach w wersji do słuchania. Wybierając sobie audiobook, możecie korzystać z portalu www albo zainstalować aplikację z Google Play na telefonie czy tablecie. 

Wystarczy założyć konto, a wszystkie zakupione książki trafiają na Waszą prywatną półeczkę. Dostęp do nich nigdy nie wygaśnie – tak obiecuje Woblink. Jeżeli korzystacie z portalu, możecie pobrać plik dźwiękowy na komputer. W aplikacji słuchacie audiobooków bezpośrednio, co jest pod wieloma względami dużo wygodniejsze (oszczędność miejsca, pauza w słuchaniu w dowolnym momencie i ponowne odtwarzanie od miejsca, w którym skończyło się słuchać).

Audiobooki dla dzieci od 0 do 3 lat

Jesteście gotowi więc na konkretne polecenia dla wybranych grup wiekowych? Pamiętajcie, żeby indywidualnie dopasować treść i charakter audiobooków do Waszych dzieci. Proponowane przeze mnie tytuły wraz z sugerowanym wiekiem odbiorców to tylko wskazówki – niemniej, mam nadzieję, że przydadzą się Wam w odkrywaniu świata czytanych bajek!

Dla najmłodszych wybrałam dwie klasyczne pozycje – jedną niebywale znaną w naszym kraju oraz drugą zdecydowanie mniej rozpoznawalną. Wielka księga wierszy i bajek Juliana Tuwima to zbiór 50 rymowanych tekstów, rewelacyjnie czytanych przez aktora Janusza Zadurę. Audiobook ten, z akcentami muzycznymi, na pewno pokochają dzieci oraz polubią wszyscy dorośli!

Druga propozycja opowiada o przygodach niezwykle znanej we Włoszech bohaterki Pimpy! Na Woblink znajdziecie indywidualne historie jak i Pimpa – Kolekcja opowiadań. To klasycznie zrealizowany audiobook, w którym Ewa Wodzicka-Dondziłło lektorka wciela się w różne postacie modulując swój głos.

Dzięki opowiadaniom nie tylko poznacie uroczą osobowość Pimpy, czyli białej suczki w czerwone kropki, ale także razem z nią i jej przyjacielem Armando będziecie mieli okazję podróżować po świecie, poznawać niezwykłe zwierzęta czy doświadczać różnych pór roku.

Screenshot

Audiobooki dla dzieci od 4 do 6 lat

Przyznam, że dla tej kategorii wiekowej moja intuicja podpowiedziała mi tym razem produkcje Disney’a. Chciałam, żeby dzieci w wieku przedszkolnym mogły doświadczyć wspaniale zrealizowanych audiobooków, z kultowymi bohaterami.

Już od jakiegoś czasu panuje trend polegający na adaptowaniu słynnych powieści na książki dla młodzych czytelników (wspominałam już na stronie m.in. o Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie). Myślę jednak, że prawdziwym zaskoczeniem będą dla wielu z Was – Małe Kobietki z Minnie i Daisy!

Opowiedziane oczywiście w skrótowej formie, ale dające poznać czym jest słuchowisko dla całej rodziny. Bajkę czyta aż sześcioro lektorów! Nie brakuje w niej efektów dźwiękowych i muzyki. Naprawdę można się na chwilkę zatracić!

Jeżeli poszukujecie audiobooków z bajkami, które prawdopodobnie czytaliście już w formie książkowej – nie może być lepszego wyboru niż Kubuś i przyjaciele. Opowiadanki ze Stuwiekowego Lasu. Kolekcja audiobooków. To ponad godzinna, wciągająca opowieść czytana przez Marka Ciunela, która pozwoli rodzicom odbyć sentymentalną podróż, a dzieciom polubić jednych z najmilszych bohaterów w literaturze dla maluchów.

Audiobooki dla dzieci od 7 do 9 lat

Jesteście ciekawi moich typów dla trzeciej grupy wiekowej? Tutaj nie mogłam wybrać inaczej – musiałam polecić choć jedną z książek, której akcja dzieje się w same wakacje! Marcelinka i wakacyjna przygoda na Mazurach to zbiór aż siedmiu opowiadań o dziewczynce, która wyróżnia się na tle innych dzieci swoją wielką wrażliwością.

Akcja rozpoczyna się od zakończenia roku szkolnego, a później… to już czas pełen niespodzianek, uroków wsi i nowych przyjaźni. To zdecydowanie jeden z tych relaksujących (ale nie nudnych!) audiobooków, który dzieci kojącemu głosowi Marii Seweryn wprowadza słuchaczy w świat kilkuletniej dziewczynki.

Druga propozycja jest dużo bardziej zwariowana! Dzięki niej będziecie zaśmiewać się w głos, a uwaga dzieci zostanie skutecznie zaanektowana na dłużej. Hej, Jędrek! 1. Przepraszam, czy tu borują? to pierwsza część kilkutomowej już serii. To ponad 1,5 godziny opowieści tytułowego, 10-letniego Jędrka, który stara się przetrwać w świecie pełnym rodziców, rodzeństwa czy… dentystów! Lektorem jest tu Józef Pawłowski i trzeba przyznać, że jest to idealnie dobrana rola do bohatera.

Czujecie niedosyt? Odwiedźcie Woblink, poszukajcie czegoś dla siebie, a następnie wyruszajcie na najlepsze wakacje z literaturą dziecięcą (i nie tylko)!

Poprzedni wpis
Dzieci Kapitana Granta – recenzja ponadczasowego komiksu
Następny wpis
Wilki, śpijcie dobrze – recenzja komiksu o cyklu życia
Tags: audiobooki, audiobooki dla dzieci, audiobooki na wakacje, blog książkowy, Dlaczego warto sięgać po audiobooki podczas wakacji?, książki dla dzieci, książki do słuchania, słuchowisko dla dzieci, wakacje, Woblink

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja