Duma i uprzedzenie – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie
Tekst: Katherine Woodfine (na podstawie powieści Jane Austen)
Ilustracje: Èglantine Ceulemans
 Tłumaczenie: Barbara Górecka
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Książki o miłości mają to do siebie, że są w stanie oczarować czytelników niemal w każdym wieku. A kiedy odpowiednio przyprawi się je szczyptą humoru, błyskotliwymi bohaterami oraz ciekawym historycznym czasem – opowieść wciągnie bez reszty nawet te osoby, które zazwyczaj stronią od lektury.

Duma i uprzedzenie w nowym wydaniu

Wydawnictwo Zielona Sowa postanowiło zarazić miłością do tego typu literatury najmłodszych czytelników i wydać serię książek samej… Jane Austen! W ramach ,,Fantastycznej Jane Austen” ma ukazać się również:

  • Rozważna i romantyczna,
  • Emma.

Pierwsza z cyklu ,,Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie” została przedstawiona w interpretacji Katherine Woodfine, nie jest więc to oryginalny tekst kierowany do dorosłego czytelnika, ale jego zaadaptowana odsłona na potrzeby tej serii. W znacznie skróconej wersji zachowano jednak najistotniejsze wątki powieści oraz z powodzeniem przedstawiono postać głównej bohaterki – panny Elizabeth Bennet.

(To nie panna Elizabeth, ale Bajkochłonka oczami AI w XVIII-wiecznej odsłonie)

Gdyby Bridgertonowie zostali napisani trochę wcześniej

,,Duma i uprzedzenie” to oryginalna powieść słynnej angielskiej pisarki, która ukazała się w Wielkiej Brytanii w 1813 roku. Historia ukazuje życie wyższych sfer, krytycznie podchodząc do niektórych ich zwyczajów, takich jak wydawanie córek za wszelką cenę, kierowanie się majątkiem przyszłego męża oraz przedmiotowe traktowanie kobiet.

Okazuje się, że w powieści sprzed ponad 200 lat można odnaleźć wiele inspirujących fragmentów i bez reszty zanurzyć się w świat skomplikowanych relacji, budzących się uczyć oraz… nietrafionych opinii. 

Podejrzewam, że na fali popularnego teraz serial ,,Bridgertonowie” wielu młodych czytelników będzie poszukiwało lektury, która przedłuży możliwość pozostawania w tym świecie na nieco dłużej. To wydanie ,,Dumy i uprzedzenia” może doskonale sprawdzić się w tej roli! Co ciekawe, sama dostrzegam mnóstwo podobieństw postaci z serialu (a właściwie książek współczesnej autorki Julii Quinn) z tą klasyką literatury romantycznej.

Skąd w tytule duma i uprzedzenie?

Powracając do wspomnianej panny Elizabeth; wywodzi się ona z umiarkowanie zamożnej rodziny. Ma cztery siostry i bardzo zaangażowaną w życie towarzyskie córek mamę. Dziewczyna jest przekonana, że nie chce dla siebie męża, do którego nie będzie nic czuła. Do tego stopnia, że byłaby w stanie odrzucić zaręczyny nawet bardzo dobrej partii.

W trakcie jednego z wydarzeń poznaje pana Darcy’a, który wywiera na niej antypatyczne wrażenie. Jest arogancki i dumny. Co więcej, dziewczyna słyszy na jego temat pewną niepochlebną opinię, która na dłużej pozostaje w jej głowie… Aż do momentu, kiedy okazuje się, że początkowe uprzedzenie niekoniecznie musiało być zasłużone.

,,Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie” to odchudzona kultowa powieść po którą polecam sięgnąć młodszym czytelnikom, żeby zaczytały się i zechciały… poznać oryginalną historię spisaną przez Jane Austen! Istnieje bowiem ryzyko, że historia oraz język lektury sprzed dwóch setek lat mógłby zniechęcić do czytania, a w ten sposób – pomaga nabrać się odbiorcom odpowiedniego kontekstu i zauroczyć ich opowieścią o rodzinie Bennet.

Książka będzie odpowiednia dla każdego powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zielonasowa.pl/fantastyczna-jane-austen-duma-i-uprzedzenie-30681.html


Poprzedni wpis
Książka, dzięki której pokochasz książki – recenzja
Następny wpis
Owoc poznania – recenzja komiksu dla dorosłych
Tags: +10, +11, +12, +13, +9, 2023, Anglia, Barbara Górecka, blog książkowy, Duma i uprzedzenie, Èglantine Ceulemans, Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie, feminizm, Jane Austen, Katherine Woodfine, klasyka, klasyka w nowym wydaniu, miłość, powieść romantyczna, romantyzm, Wydawnictwo Zielona Sowa, XVIII wiek, Zielona Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja