➜ Tytuł: Dzieci Kapitana Granta
➜ Na podstawie powieści: Juliusza Verne’a
➜ Scenariusz: Alexis Nesme
➜ Rysunki: Alexis Nesme
➜ Tłumaczenie: Jakub Syty
➜ Wydawnictwo: Lost in Time
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: wybitna
Prawie nie sposób przeczytać wszystkich powieści wybitnego Juliusza Verne – francuskiego pisarza, którego fabuły oraz bohaterowie na stałe wpisały się do historii światowej literatury. Oprócz kultowych: Podróży do wnętrza Ziemi, 20 000 mil podmorskiej żeglugi czy W 80 dni dookoła świata – jest jedna, na którą także zdecydowanie warto wygospodarować trochę czasu.
Dzieci Kapitana Granta w powieści graficznej
Dlaczego nie poznać jej w formie niezwykłego komiksu? Komiksu, który sprawia, że ta ponad 150-letnia opowieść jest bardziej przystępna, lżejsza pod kątem językowym, a jednocześnie doskonale przekazuje wszystkie istotne wątki – łącznie z tymi najważniejszymi: wielką wyprawą poszukiwawczą, niezwykłymi przygodami i wspaniale pokazaną różnorodnością wielu zakątków świata.
Wydane w 1868 roku Dzieci Kapitana Granta to 3-częściowa pozycja, będąca jednocześnie pierwszą lekturą należącą do liczącej kilkudziesięciu książek trylogii vernowskiej – Niezwykłe podróże.
To komiksowe wydanie Dzieci kapitana Granta jest zasługą Alexisa Nesme, który odpowiada zarówno za rysunki jak i scenariusz adaptacji.
Kultowa i ponadczasowa powieść, którą warto… obejrzeć
Lord oraz lady Glenarvan są dobrze sytuowaną parą, która może pozwolić sobie na okręt. Mąż bezgranicznie oddany swojej żonie, postanowił sprawić jej prezent, planując przyjemną wycieczkę na ich prywatnym ,,Duncanie”. Los jednak postanowił rzucić na ich drodze… wiadomość w butelce.
Tajemnicze zwitki, które już w dużej części zostały zniszczone, przedstawiają apel o pomoc pewnego słynnego podróżnika. Częściowo udaje się z nich odczytać szerokość geograficzną, jednak bez konkretnych szczegółów.
Małżeństwo nie zamierza jednak zwlekać – decydują się na własną rękę ruszyć z pomocą tytułowemu kapitanowi Grantowi, zbierając dzielną załogę oraz kilku przypadkowych pasażerów.
Antropomorfizacja bohaterów
Alexis Nesme przymierzał się, aby stworzyć bohaterów Dzieci Kapitana Granta, upodabniając ich do różnych ludzi. Na szczęście wybrał inną drogę: państwa Glenarvanów czyniąc parą uroczych tygrysów, poszukiwanego przestępcę przedstawiając jako wilka, a tytułowe dzieci i samego kapitana Granta – kotami w typie dachowców.
Cały komiks mocno nawiązuje stylem do czasów, w których rozgrywa się akcja. Podobieństwo z dziennikami podróżników z połowy XIX wieku czy powstałych chwilę wcześniej map nie jest przypadkowe i doskonale oddziałuje na odbiór dzieła przez czytelników.
Dzieci Kapitana Granta to pozycja wybitna – nie tylko ze względu na ponadczasową treść, ale również na jej wydanie. Sprawicie nią ogromną przyjemność czytelnikom dorosłym i młodszym, czyli praktycznie takim w każdym wieku. Co więcej, jestem przekonana, że nie pozostaniecie obojętnymi na losy bohaterów oraz będziecie im kibicować bez tchu niemal do ostatniej strony.
Link do wydawnictwa: https://lostintime.pl/sklep/komiksy/przygodowe/dzieci-kapitana-granta/