Dzieci Kapitana Granta – recenzja ponadczasowego komiksu

Tytuł: Dzieci Kapitana Granta
Na podstawie powieści: Juliusza Verne’a
Scenariusz: Alexis Nesme
Rysunki: Alexis Nesme
Tłumaczenie: Jakub Syty
Wydawnictwo: Lost in Time
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Prawie nie sposób przeczytać wszystkich powieści wybitnego Juliusza Verne – francuskiego pisarza, którego fabuły oraz bohaterowie na stałe wpisały się do historii światowej literatury. Oprócz kultowych: Podróży do wnętrza Ziemi, 20 000 mil podmorskiej żeglugi czy W 80 dni dookoła świata – jest jedna, na którą także zdecydowanie warto wygospodarować trochę czasu.

Dzieci Kapitana Granta w powieści graficznej

Dlaczego nie poznać jej w formie niezwykłego komiksu? Komiksu, który sprawia, że ta ponad 150-letnia opowieść jest bardziej przystępna, lżejsza pod kątem językowym, a jednocześnie doskonale przekazuje wszystkie istotne wątki – łącznie z tymi najważniejszymi: wielką wyprawą poszukiwawczą, niezwykłymi przygodami i wspaniale pokazaną różnorodnością wielu zakątków świata.

Wydane w 1868 roku Dzieci Kapitana Granta to 3-częściowa pozycja, będąca jednocześnie pierwszą lekturą należącą do liczącej kilkudziesięciu książek trylogii vernowskiej – Niezwykłe podróże.

To komiksowe wydanie Dzieci kapitana Granta jest zasługą Alexisa Nesme, który odpowiada zarówno za rysunki jak i scenariusz adaptacji.

Kultowa i ponadczasowa powieść, którą warto… obejrzeć

Lord oraz lady Glenarvan są dobrze sytuowaną parą, która może pozwolić sobie na okręt. Mąż bezgranicznie oddany swojej żonie, postanowił sprawić jej prezent, planując przyjemną wycieczkę na ich prywatnym ,,Duncanie”. Los jednak postanowił rzucić na ich drodze… wiadomość w butelce.

Tajemnicze zwitki, które już w dużej części zostały zniszczone, przedstawiają apel o pomoc pewnego słynnego podróżnika. Częściowo udaje się z nich odczytać szerokość geograficzną, jednak bez konkretnych szczegółów. 

Małżeństwo nie zamierza jednak zwlekać – decydują się na własną rękę ruszyć z pomocą tytułowemu kapitanowi Grantowi, zbierając dzielną załogę oraz kilku przypadkowych pasażerów.

Antropomorfizacja bohaterów

Alexis Nesme przymierzał się, aby stworzyć bohaterów Dzieci Kapitana Granta, upodabniając ich do różnych ludzi. Na szczęście wybrał inną drogę: państwa Glenarvanów czyniąc parą uroczych tygrysów, poszukiwanego przestępcę przedstawiając jako wilka, a tytułowe dzieci i samego kapitana Granta – kotami w typie dachowców.

Cały komiks mocno nawiązuje stylem do czasów, w których rozgrywa się akcja. Podobieństwo z dziennikami podróżników z połowy XIX wieku czy powstałych chwilę wcześniej map nie jest przypadkowe i doskonale oddziałuje na odbiór dzieła przez czytelników.

Dzieci Kapitana Granta to pozycja wybitna – nie tylko ze względu na ponadczasową treść, ale również na jej wydanie. Sprawicie nią ogromną przyjemność czytelnikom dorosłym i młodszym, czyli praktycznie takim w każdym wieku. Co więcej, jestem przekonana, że nie pozostaniecie obojętnymi na losy bohaterów oraz będziecie im kibicować bez tchu niemal do ostatniej strony.

Link do wydawnictwa: https://lostintime.pl/sklep/komiksy/przygodowe/dzieci-kapitana-granta/


Poprzedni wpis
Kraków. Przewodnik dla dużych i małych – recenzja książki
Następny wpis
Dlaczego warto sięgać po audiobooki podczas wakacji?
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2022, Alexis Nesme, blog książkowy, Dzieci Kapitana Granta, Jakub Syty, Juliusz Verne, klasyka literatury, komiks na prezent, komiksy, książka na prezent, list w butelce, Lost in Time, podróż morska, poszukiwania, recenzje książek, wydawnictwo Lost in Time, wyprawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja