Księżycowy jeleń – recenzja komiksu nie tylko dla dzieci

Tytuł: Księżycowy jeleń
Scenariusz: Yoann Kavege
Rysunki: Yoann Kavege
Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
Wydawnictwo: Lost in Time
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Ależ mnie ten komiks zaskoczył! O tym, że będzie świetnie pod kątem wizualnym – wiedziałam od razu, bo wystarczyło spojrzeć na okładkę i kilka rozkładówek z środka, żeby nie czuć się na tym polu ani trochę zdziwionym.

Wyprawa w kosmos

W warstwie tekstowej spodziewałam się jednak dość klasycznej historii, w której główną rolę odgrywa tytułowy bohater – uroczy, nieustraszony i skrywający pewną tajemnicę. Jelonek rzeczywiście ma sekret, ale prędko nie wpadlibyście na to… jaki.

Księżycowy jeleń jest komiksem niemalże bez słów autora Yoanna Kavege’a. To jego debiut literacki, w którym zaprasza odbiorców na pokład niewielkiego, kosmicznego statku przemierzającego bezkresy wszechświata… w jednym, dość znaczącym celu.

Tajemnicze jajo

Na początku może się wydawać, że tytułowy jeleń – urocza postać z kosmicznym hełmem z którego wystaje niewielkie poroże, to samotnik, który musi uciekać przed tajemniczą, smukłą postacią. Dość szybko okazuje się jednak, że ma on kogoś, z kim czuje się bardzo związany.

Tym kimś jest jajo. Nie wiemy, co znajduje się w środku i na skutek jakich wydarzeń tych dwoje zostało ze sobą złączonych, jednak widać wyraźnie, że dla jelonka nie ma nic ważniejszego w kosmosie, niż właśnie ten przedmiot.

Nieoczywiści bohaterowie

Księżycowy jeleń to historia niezwykle trzymająca w napięciu, a jednocześnie oferująca zaskakujące zwroty akcji. W tym komiksie niczego nie można uznać za pewnik – na pierwszy rzut oka dobry bohater może okazać się antagonistą, z kolei w teorii groźna oraz bezwzględna postać… chce tylko uchronić świat przed ostateczną zagładą.

Z punktu widzenia młodego czytelnika taka książka to skarb. Czarny charakter, którego wygląd przypomina pluszową maskotkę to element fabularny, który sprawdza się fenomenalnie. Tym bardziej, że działanie bohatera jest kierowane głębszymi powodami.

Podążanie drogą własnych potrzeb

W Księżycowym jeleniu autor wyraźnie mówi bowiem o potrzebie ciszy. Współczesny świat pełen jest hałasu oraz dźwięków, które potrafią osaczyć oraz wywołać dyskomfort. 

Komiks pokazuje, że postawienie na własne potrzeby oraz szukanie i finalne napawanie się ciszą może być sposobem na własne szczęście. 

Nie dajcie się jednak zwieźć tylko moim wrażeniom. Księżycowy jeleń to historia, którą można, a nawet należy interpretować na swój własny sposób. Polecam ją dzieciom powyżej 10 roku życia. Komiks szybko się stanie interesującym fundamentem rozmów o dążeniu do celu, potrzebach czy złudności pierwszego wrażenia.

Link do strony wydawnictwa: https://lostintime.pl/sklep/komiksy/science-fiction/ksiezycowy-jelen/


Poprzedni wpis
Tatu i Patu. Fantastyczna przygoda – recenzja patronatu medialnego
Następny wpis
W świetle księżyca – recenzja książki dla niewyspanych rodziców
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, 2022, akcja, blog książkowy, cisza, dążenie do celu, dobro i zło, jajo, komiks, kosmos, książka prawie bez słów, Księżycowy jeleń, Lost in Time, Marta Duda - Gryc, nieoczywiści bohaterowie, potrzeby, recenzje komiksu, tajemnice, Wielka Cisza, wydawnictwo Lost in Time, Yoann Kavege

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja