Clean Break – recenzja komiksu

Tytuł: Clean Break
 Scenariusz: Felipe Nunes
Rysunki: Felipe Nunes
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: ma dużo zalet

Dwóch podstarzałych agentów, zanurzonych w świecie, który już przeminął – próbuje stworzyć własną definicję dobra i zła. Z ciężkim bagażem doświadczeń i w mieście nowoczesnych rozwiązań zbudowanym na fundamencie kłamstwa, zmagają się z nałogami oraz podwójną moralnością swoich współpracowników.

SAŁATKA GATUNKÓW

,,Clean Break” jest komiksem Felipe Nunesa, dwudziestokilkuletniego twórcy z Brazylii, który stworzył książkę będącą połączeniem kryminału (raczej telewizyjnego, niż literackiego), science-fiction i filmów noir. Nie brakuje tu także nawiązań do ruchu hippisowskiego z przełomu lat 60 i 70-tych XX wieku czy przekazywania podświadomych treści rodem z Matrixa.

Przygotujcie się na spotkanie z wieloma inspiracjami, nawiązaniami oraz bogato budowanym światem. Miasto Varva stoi na solidnym fundamencie z wyobraźni autora.

SILAS, TARSILA, ALBERICO

Głównymi bohaterami są wspomniani już przeze mnie funkcjonariusze Silas oraz Alberico. Wkrótce ich skład powiększa się także o młodą agentkę Tarsilę, która została zdegradowana na niższe stanowisko, na skutek pewnych działań z przeszłości.

Wszyscy bohaterowie, choć początkowo działają wspólnie, rozdzielą się w dalszej części historii. Ich drogi ponownie spotkają się na końcu, a w zasadzie – ich decyzje wpłyną znacząco na losy innych. Pojawiają się tutaj wątki wrobienia w morderstwo, traumy po stracie dziecka czy nieszczęśliwej miłości. Choć początkowo nie wydają się być ze sobą powiązane, okazuje się, że łączy je wspólny mianownik.

CUKIERKOWY HAJ

,,Clean Break” nie jest najbardziej oryginalnym pomysłem na fabułę, jeżeli jednak wytrzymacie nieco chaotyczny wstęp, wciągnie Was i zaoferuje kawałek dobrej historii. 

Miasto Varva jest sztucznym tworem, gdzie ludzie wtłaczani są w gotowe już schematy. Słabsze jednostki poddawane są pomysłowemu recyklingowi, a silne osobowości zostają skutecznie usuwane. W mieście największym i jednocześnie zakazanym narkotykiem jest… cukier. Nasi agenci jednak nie lubią odmawiać sobie  lizaczków i właśnie przez nie często wpadają w kłopoty. W cukierkach poszukują wytchnienia, a czasami nawet… ratuje im on życie. Dzięki zażywaniu cukru przez bohaterów , czytelnicy mogą liczyć również na wiele rozkładówek z narkotycznymi wizjami głównych postaci.

KILKA KROKÓW DO OCZYSZCZENIA

Komiks konstruowany jest etapami, żeby doprowadzić odbiorców do wielkiego finału. Sporo jest w nim krytyki postępu oraz wtłaczania wszystkich w odgórnie narzucane ramy. Nie jest to lektura oczywista, ale dzięki temu jest szansa, że przyniesie czytelnikom pożądaną satysfakcję.

Polecam ją poszukującym niebanalnych komiksów. ,,Clean Break” będzie odpowiedzi dla odbiorców powyżej 16 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Clean+Break/pokaz.html

 


Poprzedni wpis
Lisy nie kłamią – recenzja
Następny wpis
Nowości od Papilon – I zestawienie w 2022 roku
Tags: +100, +16, +17, +18, 2022, blog książkowy, Clean Break, Clean Break komiks, cukier, Felipe Nunes, Jakub Jankowski, komiksowy kryminał, komiksy dla nastolatków, kryminał, prohibicja, recenzent książek, recenzje książek, Timof, Timof comics, Timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo Timof

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja